Kampanya Bulucu

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar? Kaç Hanelidir?

Banka Kartı Hesap Numarası Nedir: Müşteriler, herhangi bir banka üzerinde hesap oluşturduklarında bu hesabı tanımlamak adına bir numara oluşturulur, bu numaraya hesap numarası denir. Hesap numarası her müşteri için özeldir.

Banka Kartı Hesap Numarası Ne İşe Yarar?

Hesap numarası, müşterilerin bilgilerine ulaşmak veya bankacılık işlemlerini yapmak için gereklidir. Özellikle hesap numarası ile para transferleri sıklıkla gerçekleştirilir. Banka kartı hesap numarası vasıtası ile bir başkasının hesabına para transferi gerçekleştirmek oldukça kolaydır.

Banka Kartı Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Banka kartı hesap numarası, ilgili bankaya ait olan hesap kartı üzerinde genel olarak yer almaktadır. Ancak bazı bankalar hesap numaralarını kart üzerinde bulundurmazlar. Bu durumda ilgili bankanın müşteri hizmetlerinin aranması ile banka kartı hesap numarası öğrenilebilir. Ayrıca bankanın şubelerinden de nüfus cüzdanı vasıtası ile de hesap numarası öğrenme mümkündür. Kredi kartlarında ise genel olarak hesap numarası bulunmamaktadır.

Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Banka kartı üzerinde ön ve arka olmak üzere 2 farklı yüzeyde banka hesap numarası bulunabilir. Kartın ön yüzeyinde 4 parçadan oluşan 16 hanelik bir sayı bulunmaktadır. Bu sayı kart numarası olup hesap numarası ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Bu sayının hemen altında ise kart sahibinin adı ve soyadı yer alır. Bunun yanında veya altında 16 hanelik hesap numarası yer almaktadır. Bu 16 hanenin ilk 4 hanesi şube kodunu içerir. Geriye kalan 12 hane ise hesap numarasının aslıdır. Bu 12 hanelik kısmın ilk 8 hanesi müşteri numarasıdır. Son 4 hanesi ise ek hesap numarasıdır. Yani müşteri numarası ile ek hesap numarasının birleşimi banka kartı hesap numarasını oluşturur.

banka karti uzerinde hesap numarasi

Banka kartının arka yüzeyinde ise IBAN bulunmaktadır. EFT yolu ile para transferi yapılmasını sağlayan IBAN 26 haneden oluşmaktadır. IBAN’ın TR dahil olmak üzere ilk 10 hanesinin çıkarılması ile 16 hanelik hesap numarası elde edilir. Aynı şekilde bunun ilk 4 hanesi şube kodu, sonraki 8 hanesi müşteri numarası ve son 4 hanesi ise ek hesap numarasıdır.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Ziraat Bankası Hesap numaraları örneğin 0897 – 12345678 – 5001 şeklindedir. 8+4 hane şeklindedir. Örnekteki ilk 4 basamak şube kodunu temsil etmektedir. Bununla birlikte Ziraat bankası şube kodları ise 3 ya da 4 sayıdan oluşmaktadır. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

İş Bankası hesap numaraları ise örneğin  1234 – 1234567  şeklindedir. Hesap numaraları 7 haneli şekilde oluşturulmuştur. Örnekteki ilk 4 basamak şube kodunu temsil etmektedir. Bununla beraber iş bankası şube kodları ise 4 rakamdan oluşmaktadır. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Garanti Bankası hesap numaraları 1234 – 1234567 İş Bankası ile benzer şekilde 7 hane olacak şekilde oluşturulmuştur. Örnekteki ilk 4 basamak şube kodunu temsil etmektedir. Bununla beraber Garanti Bankası Şube kodları ise 1, 2, 3, 4, haneli şekilde olabilir. Para transferini yapacağınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir.  Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Türkiye Finans Katılım Bankasının hesap numaraları 123 – 1234567-1  şeklinde oluşturulmuştur. Hesap numara hanesi ise 7 + 1 şeklindedir.  Örnekteki ilk 3 basamak şube kodunu temsil etmektedir. Türkiye Finans Katılım Bankası şube kodları ise 3 hanelidir. Para transferini yapacağınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir.  Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

HSCB Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

HSCB Bankasının hesap numaraları” 123 – 1234567 891 00″ şeklinde örneklendirilebilir . HSBC hesap numaraları 12 haneli olacak şekilde oluşturulmuştur. Örnekteki ilk 3 basamak şube kodunu temsil etmektedir. HSBC şube kodlar 3 hanelidir. Havale yaparken ATM’lerde eksik kalan şube kodlarının başına 0 koyabilirsiniz. Para transferini yapacağınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir.  Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli? 

Halk bankası hesap numaraları “1234 – 12345678″ şekilde oluşturulmuştur”. Örnek hesap numarasındaki ilk 4 basamak şube kodunu temsil etmektedir. Geri kalan 8 hane ise hesap numarasıdır. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Ekonomi Bankası Hesap Numarası Kaç Hanelidir?

Türkiye Ekonomi Bankası hesap numaraları “123 – 12345678 ” şekilde oluşturulmuştur. Örnekteki ilk üç basamak şube kodunu temsil etmektedir. Geri kalan diğer 8 basamak ise hesap numaralarını temsil etmektedir. Bununla birlikte havale işlemi yaparken şube kodu kısmında boş kalan yere 0 konularak boş kalan yeri doldurabilirsiniz. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıf Bank Hesap Numarası Kaç Haneli?

Vakıf Bankası hesap numarası “12345678901234567” şeklinde oluşturulmuştur. Vakıf bank hesap numaraları  17 haneli olacak şekildedir.  Şube kodu ise 4 hanelidir. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Hesap Numaraları Kaç Hanelidir?

Yapı Kredi Bankası hesap numaraları “1234 – 12345678” şeklinde oluşturulmuştur. Yapı Kredi hesap numarası 8 haneden oluşmaktadır. Örnekteki ilk 4 hane şube kodunu temsil etmektedir. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

AkBank Hesap Numaraları Kaç Hanelidir?

Akbank hesap numaraları “1234 – 0012345” şeklinde oluşturulmuştur. Akbank hesap numaraları 7 haneden oluşur. Örnekteki 1234 şube kodunu temsil etmektedir. Ancak Akbank şube kodları 1, 2, 3, 4, haneli olabilir. Havale yaparken şube kodu kısmında boş kalan alan için şube kodunun başına 0 ekleyebilirsiniz. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Finans Bank Hesap Numaraları Kaç Hanelidir?

Finans bankası hesap numaraları “01234 – 12345678” şeklinde oluşturulmuştur. Finans Bank’ın  hesap numarası 8 hanelidir. Örnekte yer alan 01234 ise şube kodunu temsil etmektedir. Finans bank şube kodları 4 ya da 5 haneli olabilir. Hesabına para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını gönderme alanına girdikten sonra isminin baş harfi ile soyadının baş harfleri gösterilecektir. Göndereceğiniz kişinin adı ve soy adının baş harfleri doğru bir şekilde uyuşmakta ise para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şube Kodu Nerede Yazar? 

Yazımızda daha önceden bahsettiğimiz gibi Şube kodu hesap numarası alanında yazar. Hesap numarasının başında yer alan 1,2,3,4,5 haneli numaralar şube kodunu temsil etmektedir. Şube kodları bankadan bankaya değişik hanelerde olabilir.

16 Haneli Banka Kart Numarası Nedir?

İlk 6 haneden sonraki 9 hane kişiye özel banka tarafından sağlanan müşteri numarasıdır. Visa kartlar 4 numara ile, Master karlar ise 5 ile başlar.

IBAN Numaralarında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Ülkemizde IBAN numaraları genellikle 26 haneden oluşmaktadır. Bu 25 hanenin içersinde şube kodu, hesap numarası, rezerve alan, banka kodu gibi alanlar bulunmaktadır. Örnek üzerinde Anlatmak gerekir ise;

“TR xx yyyy 0 zzzzzzzzzzzzzzzz” z ile belirtilen kısmın içerisinde 16 haneli şekilde hem şube kodu hemde hesap numarası yer almaktadır.

Banka Müşteri Numarası Nerede Yazar? Nasıl Öğrenilir?

CVV, CVC Kodu Nedir? Kartın Neresinde Yazar?

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.