Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar | Kampanya Bulucu

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar

Banka Kartı Hesap Numarası Nedir: Müşteriler, herhangi bir banka üzerinde hesap oluşturduklarında bu hesabı tanımlamak adına bir numara oluşturulur, bu numaraya hesap numarası denir. Hesap numarası her müşteri için özeldir.

Banka Kartı Hesap Numarası Ne İşe Yarar?


Hesap numarası, müşterilerin bilgilerine ulaşmak veya bankacılık işlemlerini yapmak için gereklidir. Özellikle hesap numarası ile para transferleri sıklıkla gerçekleştirilir. Banka kartı hesap numarası vasıtası ile bir başkasının hesabına para transferi gerçekleştirmek oldukça kolaydır.

Banka Kartı Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Banka kartı hesap numarası, ilgili bankaya ait olan hesap kartı üzerinde genel olarak yer almaktadır. Ancak bazı bankalar hesap numaralarını kart üzerinde bulundurmazlar. Bu durumda ilgili bankanın müşteri hizmetlerinin aranması ile banka kartı hesap numarası öğrenilebilir. Ayrıca bankanın şubelerinden de nüfus cüzdanı vasıtası ile hesap numarası öğrenmek mümkündür. Kredi kartlarında ise genel olarak hesap numarası bulunmamaktadır.

Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Banka kartı üzerinde ön ve arka olmak üzere 2 farklı yüzeyde banka hesap numarası bulunabilir. Kartın ön yüzeyinde 4 parçadan oluşan 16 hanelik bir sayı bulunmaktadır. Bu sayı kart numarası olup hesap numarası ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Bu sayının hemen altında ise kart sahibinin adı ve soyadı yer alır. Bunun yanında veya altında 16 hanelik hesap numarası yer almaktadır. Bu 16 hanenin ilk 4 hanesi şube kodunu içerir. Geriye kalan 12 hane ise hesap numarasının aslıdır. Bu 12 hanelik kısmın ilk 8 hanesi müşteri numarasıdır. Son 4 hanesi ise ek hesap numarasıdır. Yani müşteri numarası ile ek hesap numarasının birleşimi banka kartı hesap numarasını oluşturur.

banka karti uzerinde hesap numarasi

Banka kartının arka yüzeyinde ise IBAN bulunmaktadır. EFT yolu ile para transferi yapılmasını sağlayan IBAN 26 haneden oluşmaktadır. IBAN’ın TR dahil olmak üzere ilk 10 hanesinin çıkarılması ile 16 hanelik hesap numarası elde edilir. Aynı şekilde bunun ilk 4 hanesi şube kodu, sonraki 8 hanesi müşteri numarası ve son 4 hanesi ise ek hesap numarasıdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ