Kampanya Bulucu

Banka Kara Listesi Nedir Nasıl Çıkılır

Bu yazımızda bankalar için; Kara Liste Nedir, Kara Listeye Hangi Koşullarda Girilir, Kara Listeden Nasıl Çıkılır, Geçmişte Kara Listedeydim Şimdi Nasıl Kredi Alabilirim gibi soruların yanıtlarını bulacağız.

Günümüzde birçok kişi için kredi çekmek veya en azından kredi kartı kullanmak önemli bir finansman aracı konumunda. Ancak bu araçların her zaman bilinçli biçimde kullanılmaması, birçok soruna yol açıyor. Halk arasında “kara liste” olarak bilinen geçmiş dönem kayıtlarında yer almak da bu sorunlardan biri. Biz de sizlerle kara liste konusunun perde arkasını ve neler yapabileceğinizi paylaşmak istedik.

Kara Liste Nedir?

Halk arasında “kara listedesindir, o yüzden reddedilmiştir başvurun” sözü kullanılırken kast edilen, Merkez Bankası tarafından tutulan geçmiş dönem kayıtlarıdır. Bu kayıtlarda geçmişe dönük olarak bireysel kredilerden kurumsal çek ve senetlere her türlü finansal araç yer alır.

Merkez Bankası’nın kayıtlarının haricinde bir önemli kaynak da KKB kayıtlarıdır. KKB, yani Kredi Kayıt Bürosu bankalar arası ortak bir birimdir ve kuruluş amacı bu kayıtları sağlamaktır. Bu noktada, KKB kayıtlarının çok daha detaylı olduklarını hatırlatırız. Zira bu kayıtlarda bugüne kadar yaptığınız kredi kartı başvurusu sayısından son çektiğiniz kredinin aylık taksit tutarına kadar neredeyse her ayrıntı yer almaktadır. Bu bağlamda, KKB kayıtlarının bir kara listeden çok iyisiyle kötüsüyle tüm geçmişinizin kayıt altına alındığı bir “kara kaplı defter” olduğunu söyleyebiliriz.

Kara Listeye Hangi Koşullarda Girilir?

Kullanmakta olduğunuz kredi kartının veya çekmiş olduğunuz kredinin aylık ödemelerini yapmamanız durumunda, en fazla 90 gün içerisinde hakkınızda yasal takip kaydı açılacaktır. Bu takip sonucunda borcunuzu ödeseniz dahi, tüm işlemler KKB’nin kayıtlarına yansıyacaktır. Yani kredi siciliniz bakımından, şu anda tüm borçlarınız ödenmiş durumda olsa dahi, geçmişte yaşadığınız aksaklıklar bankaların size kredi vermemelerine sebep olabilir.

Bunun haricinde çok nadir durumlarda da olsa KKB’nin hatalı kayıtları olabilmektedir. Yani ne şu an ne de geçmişte hiçbir banka ile problem yaşamadıysanız, idari veya yasal takibe düşmediyseniz, kayıtlarınız hatalı olabilir. Bunun için KKB’nin www.kkb.com.tr adresinden alacağınız detaylı bilgilerle kurum bünyesinde oluşturulan MİDES (Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi) üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu noktada, sicilinizde hatalı kayıtlar varsa dahi bunların tamamen kaldırılmayıp doğru hali ile güncelleneceğini unutmayın.

banka kara listesi nedir

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Yasal düzenlemeler gereği geri ödemesini tamamen yaptığınız ve yasal takip sürecini sona erdirip “borcu yoktur kâğıdı” aldığınız krediler ile ilgili kayıtlar, tüm süreç bittikten 5 yıl sonra silinmektedir. Geri ödemesi yapılmayan veya tamamlanmayan krediler için ise Borçlar Hukuku gereği 10 yıl sonra “zaman aşımı” oluşacaktır. Ancak bu noktada aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, bankaların kendi kayıtlarını kullanabileceklerini veya kredi politikaları gereği risk düzeyinizin yüksel olduğuna karar verebileceklerini unutmamalısınız. Kara Liste, yani KKB kayıtları bir yanlışlık olmadığı sürece asla tamamen silinmemektedir.

Geçmişte Kara Listedeydim, Şimdi Nasıl Kredi Alabilirim?

Geçmiş dönemde hakkınızda açılmış olan yasal takip sürecinin sonunda tüm borçlarınızı ödeyip temize çıktıysanız, aradan beş yıl süre de geçtiyse, ama bankalar yine de size kredi veya kredi kartı vermiyorsa yapacak her şey bitmiş demek değildir. Unutmayın ki, kredi ilişkisi aslında ticari bir sözleşmedir ve banka sizle bu ilişkiyi kurmak istememe hakkına sahiptir. Yani nasıl siz bir bankadan kredi çekmek istemeyebiliyorsanız, banka da size kredi vermeyebilir.

Geçmişten gelen “riskli müşteri” algınızı değiştirmek istiyorsanız, size şunları öneriyoruz:

  • Banka ile öncelikle kredi haricinde ilişki kurun. Örneğin otomatik fatura ödemeleri, yatırım fonları, mevduat hesabı vb. hizmetlerini aldığınız bir bankadan kredi çekmeniz de daha kolay olacaktır.
  • Maaş müşterilerinin kara listede yer alsalar bile kredi çekmeleri veya kredi kartı almaları sık görülen bir durumdur. Bazı durumlarda bankalar müşterinin o sıradaki durumuna veya maaş kazancına güvenerek kredi ilişkisini kurmak isteyebilmektedirler.
  • Eğer kredi kartı alabiliyorsanız, ancak limiti düşükse, bunu iyi kullanın. Limitinizi aşmaya çalışmayın, ancak her ay belli harcamalarınızı buradan yapın. Ödemelerinizi düzenli olarak yapın. Bir süre sonra banka ile daha iyi bir ilişkiniz oluşacaktır.
  • Son olarak da, bankanın ilgili şubesini şahsen kullanmaya çalışın. Şube içerisindeki çalışanlarla veya şube müdürü ile kuracağınız diyalog, birçok durumda kayıtların veya sicillerin önüne geçebilmektedir.

Son Olarak

Günümüzün dünyasında kredi veya kredi kartı kullanmadan ihtiyaçları karşılamak çok zor hale geldi. Bankaların ısrarcı tavırları ve cezbedici reklamları da herkesin krediye ihtiyaç duyduğu böyle bir ortamda bilinçsiz tüketicilerin pişmanlık yaşamalarına neden olabiliyor. Size kara listeye düşmeyeceğiniz, tüm borçlarınızı zamanında ödeyeceğiniz, bankaların risksiz müşteri sınıfına gireceğiniz günler diliyoruz

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.