Kampanya Bulucu

Banka Hesabı Nasıl Açılır

Banka Hesabı Nedir?

Banka hesabı, kişilerin adına oluşturulan bir nevi para havuzlarıdır. Kişiler banka üzerinde hesap açarak paralarını bu hesaba yatırabilir ve diledikleri zaman bu hesaptan para çekebilirler. Bu hesap, hesap kartı aracılığı ile sanal ve reel alışverişlerde kullanılabilir. Ayrıca EFT/havale gibi para transfer işlemleri de banka hesabından gerçekleştirilebilir. Vadeli ve vadesiz olmak üzere iki tür hesap vardır.

Vadeli/Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli hesap, bir yatırım aracı olarak kullanılan hesap türüdür. Kişiler banka üzerinden vadeli hesap açtırıp bu hesaba belirli miktarlarda para yatırırlar. Banka ile müşteri arasında imzalanan sözleşme ile vade tarihleri ve faiz miktarları belirlenir. Bu sürelerde vadeli mevduat hesabında bulunan para belirlenen faiz oranları ile birlikte artış gösterir.

Vadeli hesaba para yatırılmasının en büyük dezavantajı, kişinin dilediği zaman parasını çekememesidir. Para belirlenen vade günleri dışında kullanılamaz. Kullanılmak isterse kazanılan faizler kaybedilir. Vadesiz hesap ise, herhangi bir getirisi olmayan yalnızca cüzdan olarak kullanılabilen hesaplardır. Bu hesaplarda herhangi bir sınırlama olmaksızın istenilen zamanda para yatırılıp çekilebilir.

Banka Hesabı Açtırmanın Avantajları Nelerdir?

  • Nakit para taşımadan hesap kartı ile üye işyerlerinde harcama imkânı
  • İnternet üzerindeki mağazalarda alışveriş imkânı
  • EFT/Havale gibi para transfer işlemlerinde kolaylık ve düşük işlem ücreti imkânı
  • Otomatik fatura ödeme talimatı imkânı
  • Ek kart imkânı
  • Bankaların çeşitli kampanyaları

Banka Hesabı Açtırmak Ücretli mi?

Banka üzerinden hesap açtırmak genellik ücretsizdir. Fakat bazı bankalar bundan ücret talep etmektedir. Banka hesap kartlarının yıllık kart aidatları bulunmaktadır. Bu kart aidatı kartın tipine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda yapılan kampanyalar ile alınan kartların aidatları olmamaktadır. Genellikle öğrencilere dağıtılan öğrenci hesap kartlarının yıllık kart ücreti bulunmaz. Fakat bu durum her banka için geçerli değildir.

Tüm bankaların hesap işletim ücretleri hakkında bilgi almak için ilgili konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “Bankaların Hesap İşletim Ücretleri”

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Banka hesabı açtırmak isteyen kişilerin bankalara müracaat etmeleri gerekmektedir. Bunun için banka şubeleri kullanılabildiği gibi müşteri hizmetlerinden de yararlanılabilir. Ayrıca birçok banka sanal işlem vasıtası ile de banka hesabı başvurusunu internet üzerinden alabilmektedir.

Banka hesabının açılabilmesi için öncelikle 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir. Buna ek olarak herhangi bir yasal problemin olmaması şartı aranır. Bunların dışında bir kişinin banka hesabı açtırabilmesi için herhangi bir koşul bulunmamaktadır.

Daha detaylı bilgi için şu başlığımızı okuyabilirsiniz: “Mevduat hesabı açmak için gerekli belgeler nelerdir”

Banka Hesabı Açtırırken Gerekli Evraklar

  • İkametgah belgesi
  • Nüfus kâğıdı

Yukarıda belirtilen evraklar ile bankanın herhangi bir şubesine gidip kart başvurusu yapılabilir. Burada banka görevlisi tarafından verilen başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu işlem sonunda banka hesabı başvurusu yapılmış olur.

Öğrenciler Nasıl Banka Hesabı Açtırabilir?

Herhangi bir resmi öğretim kurumunda öğrenim gören öğrenciler de banka hesabı açtırabilirler. 18 yaşın altında bulunan öğrenciler velisi ile birlikte bu işlemi gerçekleştirilebilirken; 18 yaş ve üstü öğrenciler banka hesabı başvurularını bireysel olarak yapabilir. Bunun için ilgili bankaya giderek başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Genellikle öğrencilerden ikametgâh talep edilmez. Birçok banka öğrencilerden hesap kartı yıllık aidat ücreti almamaktadır.

18 Yaşın Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açtırabilir?

18 yaşını doldurmamış bireylerin tek başlarına banka hesabı açtırmaları mümkün değildir. Ancak bu kişiler velisi ile birlikte başvuruda bulunabilirler. Velinin ve hesabın sahibi olacak kişinin ayrı ayrı imzaları alınacak banka hesabı açtırabilir. Eğer ki söz konusu kişinin anne ve babası vefat etmiş ise resmi olarak çocuğun vasi kim ise o kişi açtırabilir. Bunun için vasi belgesi gerekmektedir.

Şu konu başlığımız da ilginizi çekebilir: “Öğrenci İçin Hangi Banka”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.