Kampanya Bulucu

AXA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? AXA BES Cayma

Ocak 2017’den bu yana yürürlükte olan yasa ile birlikte hem kamuda hem de özel sektörde çalışan veya işe yeni başlayan 45 yaşın altındaki her Türk vatandaşı için otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil olma şartı getirildi. Bu sisteme göre çalışma hayatına devam eden bireylerin aylıklarından belirli miktarda bir para kesintisi yapılır ve bu kesinti bireysel emeklilik sisteminde kişinin hesabına yatırılır. Sistemdeki temel amaç, vatandaşların emeklilik döneminde bir ek gelire sahip olmasını sağlamak ve tasarruf bilincinin öneminin kavranması. Diğer taraftan sistemin zorunlu olması ve otomatik şekilde başlayıp para kesintisine neden olması, bazı vatandaşların tepki göstermesine ve sistemden ayrılmak istemelerine neden oldu. Sistemden ayrılmak isteyen vatandaşlar doğal olarak sistemde biriken paralarının da iade edilmesini talep etmeye başladılar. Bireysel emeklilik sistemi yalnızca zorunlu bir şekilde başlayan değil, isteğe bağlı bir şekilde gönüllü olarak da başlatılabilen bir tasarruf uygulamasıdır.

Sistemin gönüllü ya da zorunlu bir şekilde başlatılması fark etmeksizin her vatandaş BES’ten cayabilir. Zorunlu bireysel emeklilik kapsamında olan bir vatandaş cayma hakkından faydalanıp tüm paralarının iade edilmesini istiyorsa herhangi bir kesintiyle karşı karşıya kalmamak için sisteme dahil olduğu tarihten itibaren iki aylık süreç içerisinde iptal başvurusu yapmalıdır. Daha geç yapılan iptal başvurularında ise müşteriden katılım payı adı altında bazı kesintiler alınabilir ancak iki ay ve öncesinde gerçekleştirilen başvurularda ise sistemde biriken bütün para on gün içinde vatandaşa geri iade edilir.

AXA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

AXA bünyesinde bireysel emeklilik hizmeti alan vatandaşlar birden fazla yöntemle kurumla iletişime geçip iptal işlemlerini gerçekleştirebilirler. Şubeden, müşteri hizmetlerinden ya da online yöntemlerle AXA otomatik katılım iptali gerçekleştirmek mümkündür.

1. Şubeden BES iptali

AXA Hayat Emeklilik ya da AXA Sigorta şubelerinden herhangi birisine müşterinin bizzat gitmesi halinde iptal işlemlerini başlatmak mümkündür. Elbette bu işlemlerin başlatılabilmesi için müşterilerin yanında kimlik kartı ya da kimlik yerine kabul gören başka bir resmi belgenin getirilmesi şarttır.

AXA şubelerinden herhangi birisine gittiğiniz takdirde yetkili personele bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istediğinizi, cayma hakkı kapsamında birikmiş paranızın iade edilmesini talep ettiğinizi söyledikten sonra personel bir dilekçe ya da form getirecektir. Bu evrakın doldurulmasıyla birlikte işlem uygulamaya konacaktır. İptal işleminden on gün sonra para tarafınıza iade edilecektir.

2. Telefondan BES iptali

AXA Emeklilik telefon hattı aracılığıyla da bireysel emeklilik sistemindeki katılımınızı sonlandırmanız mümkündür. Sistemden ayrılmak istemeniz durumunda 0850-250-99-99 numaralı çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek sistemden çıkma isteğinizi bildirebilirsiniz.

Telefon görüşmesi esnasında müşteri temsilcisinin tarafınızdan talep edeceği kimlik bilgileri ve güvenlik sorularına vereceğiniz yanıtlar ile bireysel emeklilik sisteminden çıkış talebiniz onaylanacak ve para iadesi için on günlük süre başlamış olacaktır. İşlemlerden sonraki on iş günü içerisinde bireysel emeklilik hesabınızda biriken parayı geri almanız mümkündür.

3. İnternet sitesinden BES iptali

AXA Hayat Emeklilik’in resmi internet sitesi aracılığıyla da çevrimiçi yolları kullanıp bireysel emeklilik sistemi kapsamındaki işlemleri kolay ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

  • AXA BES iptali için online işlemlere giriş yapabileceğiniz gibi sistemden canlı desteğe bağlanıp yetkili bir personel ile iletişime de geçebilirsiniz.
  • İşlemlere başlamak için ilk olarak yazının devamında yer alan bağlantıya tıklayarak AXA Hayat Emeklilik’in resmi web sitesini açın.

  • Siteyi açtıktan sonra sayfayı aşağı kaydırıp “kolay ulaşım” menüsünden ya da sağ alt köşede yer alan butondan canlı desteğe ulaşmanız mümkündür. Canlı destek hattı hafta içi 8:30-16:30 saatleri arasında açık olduğu için bu saatler ve günler dışında form doldurabilir ya da kuruma mail atabilirsiniz.

  • Sisteme giriş yapıp işlemleri gerçekleştirmek için ise BES Online İşlemler bölümünden “bireysel online işlemler” yazısına tıklayıp giriş yapabilirsiniz.

  • Giriş için sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve alt taraftaki güvenlik kodunu yazıp “devam” butonuna tıklayın. Daha sonra cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu yazarak girişi gerçekleştirebilir ve talimatları takip ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

AXA Hayat Emeklilik sitesinden işlemleri gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.