Kampanya Bulucu

Avivasa Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES İptal Formu

2017’nin Ocak ayından beri yürürlükte olan yasaya göre kamuda ya da özel sektörde çalışmayı sürdüren ya da yeni işe giren ve 45 yaşın altında olan her vatandaş otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil edilir. Bu sistem kapsamında çalışanların maaşından belirli oranda bir para kesilir ve bu para bireysel emeklilik sistemine aktarılır. Sistemin temel amacı emeklilik döneminde vatandaşların cebine ek para girmesini sağlamak ve tasarruf bilincini yaygınlaştırmaktır. Fakat sistemin zorunlu olması ve otomatik olarak başlaması bazı vatandaşların tepkisini çekmektedir ve kimi vatandaşlar sistemden çıkarak şimdiye kadar sisteme ödedikleri paraların kendilerine geri iade edilmesini talep etmektedir. Bireysel emeklilik sistemi iş yaşantısı dolayısıyla otomatik olarak başlatıldığı gibi vatandaş tarafından gönüllü olarak da başlatılabilir.

Zorunlu ya da gönüllü olması fark etmeksizin her vatandaşın bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkı bulunur. Eğer bir vatandaş, zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamındaysa alacağı para iadesinden herhangi bir kesinti yaşamaması için sisteme dahil olduktan sonraki iki aylık süre içerisinde iptal başvurusunu yapması gerekir. İki ay ve daha sonrasında yapılan başvurularda ise müşteriden katılım payı adı altında bir miktar kesinti alınabilir. İki aydan önce başvuru yapılması durumunda ise sistemde birikmiş tüm para yaklaşık on gün içerisinde vatandaşa geri ödenir.

Avivasa Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa, Akbank’ın yan kuruluşlarından birisi olduğu için işlemleri gerçekleştirmek için iki şirketin de iletişim kanallarından faydalanmak mümkündür. Dolayısıyla Avivasa BES iptali gerçekleştirmek isteyen bir vatandaş için birden fazla opsiyon bulunur. Bu opsiyonlardan herhangi birisinin seçilmesi ile iptal işlemini gerçekleştirmek ve şimdiye dek sisteme aktarılmış olan paranın iadesini talep etmek mümkündür.

1. Şubeden BES iptali

Avivasa ya da Akbank’ın şubelerinden herhangi birisine bizzat gidilmesi durumunda iptal işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Tabii ki iptal işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşın yanında kimlik veya kimlik yerine kabul edilen başka bir resmi belgeyi getirmesi işlemlerin başlaması için önemli bir ayrıntıdır.

Şubeye giden müşteri, yetkili kişiye Avivasa cayma hakkını kullanmak ve bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istediğini söyledikten sonra yetkili, Avivasa BES iptal formu ya da bir dilekçe verecek ve müşteri buradaki boşlukları doldurup ilgili alanlara imza atacaktır. İmzaların atılması ile birlikte başvuru yürürlüğe girecektir.

Avivasa otomatik BES iptalinin gerçekleşmesinden sonra şimdiye dek hesapta birikmiş olan para müşterinin maaş hesabına on günlük bir süreç içerisinde ödenecektir.

Örnek iptal formu için TIKLAYINIZ!

2. Telefondan BES iptali

Avivasa müşteri hizmetleri aracılığıyla da bireysel emeklilik hesabını iptal etmek mümkündür. Otomatik bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istemeniz halinde 444-11-11 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçip müşteri temsilcisine bağlanabilir ve iptal isteğinizi dile getirebilirsiniz.

Müşteri temsilcisinin sizden isteyeceği güvenlik ve kimlik bilgilerinin yanıtlanması ve onayın verilmesi ile birlikte Avivasa BES iptali ve para iadesi başvurusu için gerekli işlemler tamamlanmış olacaktır. 10 günlük süre içerisinde müşteri, kesilen parayı geri alacaktır.

3. İnternet sitesinden BES iptali

Avivasa’nın resmi internet sitesi üzerinden de online olarak bireysel emeklilik sistemiyle alakalı işlemleri ücretsiz ve kolay bir yolla gerçekleştirmek mümkündür.

  • İlk adım olarak yazının en alt bölümünde yer alan bağlantıya tıklayın ve kurumun internet sitesini açın.

  • Avivasa’nın resmi internet sitesinin sağ üst bölümünde bulunan “online işlemler” bölümüne tıklayın.

  • Eğer sisteme otomatik olarak katılmış bir müşteriyseniz bireysel emeklilikle alakalı işlemleriniz için açılan menünün alt tarafında bulunan “Bi Tıkla Otomatik Katılım” bölümünde sağ tarafta kalan “çalışan girişi” yazısına tıklayabilirsiniz.
  • Sisteme gönüllü olarak katıldıysanız menüde en üst kısımda bulunan “Bi Tıkla Bireysel” butonunu kullanabilirsiniz.

  • Sisteme giriş yapmak için şifreye ihtiyacınız olacaktır. Bunun için uygun boşluklara cep telefonu numaranızın son dört rakamını ve T.C. kimlik numarası bilgilerinizi yazın ve “şifre al” yazısına tıklayıp işleme devam edin.
  • Cep telefonunuza SMS ile iletilen şifreyi uygun boşluğa yazıp sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Avivasa resmi internet sitesindeki talimatları takip edip cayma hakkınızı kullanabilir ve BES’ten çıkıp para iadesi talebinizin gerçekleşmesi için ilgili onayı verebilirsiniz.

Avivasa resmi internet sitesi üzerinden bireysel emeklilik iptali için TIKLAYINIZ

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.