Kampanya Bulucu

Audi S3 2.0 TFSI Sportback İncelemesi

Audi S3 versiyonu, yıllardan beridir üretilen Audi A3 modelinin bir benzeri olarak piyasa sunuldu. Tasarım olarak bakıldığında Audi S3, A3 Sportback’e bir hayli benzese de, sahip olduğu özellikleri ile fazlasıyla ayrılan bir model.

 Tasarım Özellikleri

Audi S3, birçok Audi modeli gibi sahip olduğu tasarımı ile üst düzey bir araç olduğunu hissettiriyor. Genel hatları ile A3 Sportback’e benzeyen model, ayrıntılara indiğimizde farkını ortaya koyuyor. S3’ün logosu ve sahip olduğu krom kaplı geniş ızgara, onu ayıran en büyük tasarımsal özelliklerden. Modelde kullanılan farlar ise diğer modellerden farklı olarak led teknolojisi ile üretilmiş. Bu teknoloji, yüksek enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda insan gözünü de rahatsız etmiyor. Bu led teknolojisi aracın arka bölümündeki stop grubunda da kullanılmış.

Audi S3 genel hatları ile keskin ve vahşi bir görünüme sahip. Aracın sahip olduğu 18 inç boyutundaki karartılmış jantlar ve geniş yüzeyli diskler sportif bir kimlik yaratıyor. Ayrıca arka bölümde bulunan dört çıkışlı egzoz da Audi S3’ün ne kadar agresif olduğunu kanıtlıyor.

Audi S3; 4324 mm uzunluğunda, 1785 mm genişliğinde ve 1404 mm yüksekliğinde. Ayrıca aradın aks mesafesi de 2631 mm. Görüntü itibarile A3 Sportback’e benzeyen model, boyutları ile de hemen hemen aynı ölçülere sahip.

704x396_aa3_d_10976

İç Mekân ve Donanım

Audi S3’ün sahip olduğu iç mekân tasarımı, dış mekâna yakışır derecede şık ve sade. Tasarımın üst düzey olabilmesi için birçok ince detay düşünülmüş. Fakat aracın kokpit bölümü neredeyse A3’ün Sportback’in aynısı olmuş diyebiliriz. Yalnızca S3 logosu bu benzerliği bozuyor. Araçta bulunan multimedya ünitesi olabildiğince şık ve kullanışlı. Gösterge panelleri ve dokunmatik ekran da sürücünün rahat ulaşabileceği seviyelerde. S3’ün ses sistemi ise Audi markasına yakışır düzeyde güçlü.

Audi S3’ün iç hacmi hem sürücünün hem de misafirlerin rahat hareket edebilmesi için yeterince geniş. Fakat baş mesafesi diğer ölçülere nazaran biraz alçak üretilmiş. Bu da uzun boylular için sorun yaratabilir. Bu konuda S3’ün, A3 Sportback’in gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Aracın bagaj hacmi ise 340 litrelik bir alana sahip.

704x214_aa3_d_10991

Motor Performansı ve Yakıt Tüketimi

Audi S3, 1984 cc TFSI motor barındırıyor. Bu da motorun ne kadar güçlü olduğunu açıklıyor. 285 beygir gücünde olan bu motor 380 Nm tork değeri sunuyor. Aracın maksimum hızı, 250 km/s iken; 100 km/s hıza ulaşması da yalnızca 4,9 saniye sürüyor. Audi S3’ün motor performansı rakiplerine göre fazlasıyla güçlü. Öyle ki aracın ilk hızlanması sizi şaşırtacak derecede seri gerçekleşiyor. Motorun turbo destekli olması ise her devir aralığında gücün artmasını sağlıyor.

Audi S3’ün ortalama yakıt tüketim değeri 6,9 litre olarak belirlenmiş. Bu değer performanslı kullanımlarda 14 litreye kadar çıkabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.