Kampanya Bulucu

AUDI A3 SPORTBACK FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Audi A3 Sportback İncelemesi

Audi A serisinden; sade tasarımı ama sade olduğu kadar işlevsel ve fütüristik ile özellikleri ile sportifliği birleştirerek A3 Sportback yarattı. Benzersiz ve etkileyici tasarım, iç mekan estetiği, yenilikçi donanımı ve verimlilik özelliğiyle adeta hayal ötesi niteliklere sahip.

Dış Tasarımı ve Donanımı

Donanımı ve tasarımıyla rakiplerini bir adım geride bırakan Audi A3 Sportback, müşterilerine farklı sürüş deneyimleri yaşatmanın yanı sıra aracını renginin ve lastik modellerinin seçimini kendilerine bırakarak adeta kişiye özel araba tasarımı sunmaktadır. Audi A3 Sportback; sedefli fantom siyahı, metalik şiraz kırmızısı, sedefli misano kırmızısı, metalik scuba mavisi, metalik beluga kahverengisi, metalik glacier beyazı, metalik muson grisi ve yine metalik buz gümüşü seçenekleri sunmaktadır. Lastiklerde de 5 kollu dinamik tasarımlı 18 inçlik alüminyum alaşım jantlar 5 farklı model seçeneğine sahiptir.

Audi A3 Sportback’ın çekici dış tasarımları incelendiği zaman opsiyonel (farklı özellikler) olan alüminyum döküm jantların 7,5Jx17 ebadında, 225/45R17 lastiklerle sunulan Audi exclusive göze çarpan diğer özelliklerindendir. Audi A3 Sportback’de ayrıca yerden tasarruf sağlayan stepne, lastik basınç kontrol sistemi, hırsızlığa karşı kilitli bijonlar bulunmaktadır. Daha uzun dingil mesafesi ile kısa çıkıntılar A3 Sportback’in daha uzun görünmesini sağlar ve zarif bir sportiflik taşır. Ayrıca dinamik tavan hatları da A3 sportback’in sportif tasarımını destekler. Bütünleşik olan tavan kenarı spoyleri, arka kısımda da ek bir dinamizm ve sportiflik yaratır. Audi A3 Sportback daha düz daha dinamiktir. Cam kenarı boyunca uzanan Tornado hattı ve marşpiyerlerin üstündeki dinamik çizgi sportback’in yan inceliğinin altını çizmektedir. A3 sportback’de LED gündüz farları ışık şeridini içeren xenon plus farlar ve değişken far menzili kontrollü uyarlanabilir far seçeneği şeklinde opsiyonel olarak alınabilmektedir. A3 sportback’in daha sportif, alçak ve geniş bir görünüm veren ince, bölünmüş arka lambaları xenon plus ile birlikte LED teknolojisi ile temin edilebilebilir özelliktedir. Dış aynalar, kapı üst gövdesi üzerine yerleştirilmiştir.

Eloksal veya siyah tavan portbagajı, S tavan kenar spoyleri Sportback’in taşıma performansına katkı sağlar. İsteğe bağlı olarak alınabilen geniş panoramik cam açılır tavana, hem yükseltilebilir hem de açılabilir özelliğe sahiptir.

İç Tasarımı ve Donanımı

704x396_aa3_d_11164

Audi A3 Sportback iç tasarımıyla da oldukça iddialı ve estetik öğeleriyle, daha aydınlık iç görünümüyle aynı zamanda farklılığıyla da bir sürüş keyfi yaşatır. Yatay gösterge paneli A3 sportback’in iç mekan boyutuna vurgu yapar. Jet tasarımlı hava menfezleri hava akışının eşit şekilde dağılımını sağlar ve aynı zamanda hava akış şiddeti de değişiklik gösterir. İsteğe bağlı olarak temin edilen siyah panelli delüks otomatik klima, kokpiti orta konsola bağlar. Fine deri spor koltuklar da yine istek üzerine alınabilir ve iç mekanın kaliteli görünümünü daha da öne çıkarır. Koltuklarda Alcantara siyah deri, Siyah Milano ve titan grisi Milano deri ve alternatiflerle sürücüye kendisini özel hissettirir. Audi A3 Sportback, elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğuna sahiptir. Elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar için 4 yollu bel desteği ve ısıtıcısı da mevcuttur. Sportback’in arka koltuk sırası ise 40:60 oranında ayrılıp katlanabilir özelliğe sahiptir ve arka koltuk sırasının tamamen katlanması aracın 1220 litrelik boş bir alana yer açmış olmasını sağlar. Altında açılan bu ek alan ve yüksekliği ayarlanabilen yükleme zemini bagajın işlevselliğini artırır.

Audi A3 Sportback’in iç tasarım ve donanım özelliklerinde isteğe bağlı alınabilen merkez kontrol ünitesi, MMI touch’ı ( Dokunmatik MMI – çevirmeli /basmalı düğmeye entegre edilmiş dokunmaya duyarlı kumanda paneli) içeren MMI Navigasyon plus’ı vardır. Yine isteğe bağlı olarak alınabilen Audi connect ile desteklenen diğer işlevler de MMI touch üzerinden çalıştırılabilir. Elektrikli olarak yerinden çıkıp açılan, ince, 7 inç renkli ekran bütün bilgileri yeni bir görünümle sunar. Opsiyonel alınabilen Audi phone box (Audi Telefon Kutusu) cep telefonunuzu aracın tavan antenine bağlayarak telefon görüşmelerini cep telefonu tutucusu olmadan yapmanızı sağlar. Yine isteğe bağlı olarak alınabilen toplam 14 hoparlörden gelen berrak surround Bang & Olufsen Ses Sistemi, ön woofer’ları vurgulayan LED ışıklandırma ve alüminyum uygulamaların yer aldığı özel hoparlör kapakları tasarım harikası olup kulakları doldurmaktadır. Audi A3 Sportback direksiyon tasarım ve konforuna da verdiği önemi vurgularcasına 4 kollu tasarımda, yumuşak dolgulu direksiyon simidi ile sürücüsünü etkilemeyi başarıyor.

Teknik Özellikleri

704x214_aa3_d_10992

  • FSI® teknolojisinde en küçük damlasına kadar büyük bir hassasiyetle ölçülen yakıt, motor ihtiyaç duyduğu anda kullanılabilir. Bu da yakıta daha fazla katkıda bulunabilir.
  • Audi A3 Sportback, motorlarında TFSI teknolojisini kullanır. Bu teknoloji, yakıtı doğrudan yanma odasına püskürten ve maximum düzeyde atomize eden FSI ’ın verimli bir şekilde kullanılarak yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlar. A3 Sportback’in 125 hp (92 kW)’lik 1.4 TFSI motoru, hem ekonomik hem de güçlü olma özelliğine sahiptir. Hafif alüminyum motor bloğu da ağırlıktan tasarruf ederek yakıtın tüketimini azaltır. Yakıt tüketimi ortalama: 5,0 – 3,9 l/100 km ve CO2 emisyonu ortalama: 117 – 102 g/km’dir.
  • Yaklaşık 20 yıl önce Audi ilk 2.5 litrelik TDI motor ile pazarda bir yenilik yaratmıştı. Common rail (Yüksek basınçlı püskürtme) diye adlandırılan teknolojik gelişmeler TDI’ın daha da verimli, ekonomik ve daha güçlü olmasını sağlamıştır. Bir dizel otomobilden beklenen motor sporları dünyasına girmesi şampiyon olmasıydı. Nitekim beklenen oldu ve 2006 yılında Audi, dizel motorlu bir yarış otomobili ile (Audi R10 TDI) Le Mans 24 Saat Yarışlarını kazanan ilk otomobil üreticisi oldu ve bu başarısını da, en son zaferi 2012 yılında olmak üzere defalarca tekrarladı.
  • A3 Sportback’in dizel motoru Common rail püskürtme sisteminin dört enjektörü vardır ve bu da performans, sürüş konforu ve motor akustiğinin uyumlu bir dengesi sonucunu doğurur.

Performansı ve Yol Tutuşu

central_images-par-0006-image

Start-stop sistemi ile Audi standardize edilmiş ve bu sistem sürücünün yakıt tasarrufu yaparak CO2 emisyonlarını azaltmasına olanak sağlamıştır. Otomobil durdurulduğu, vites kolu boş konuma alındığı ve sürücü ayağını debriyaj pedalından çektiği zaman sistem otomatik olarak motoru durdurur. Duruş sırasında sürücü bilgi sisteminde bir “Start-Stop” sembolü görüntülenir. Debriyaj pedalına basıldığında ise motor tekrar çalışmaya başlar. Start-stop sistemi sessiz, kullanışlı ve hızlıdır. Sürücü vites değiştirme sırasında motor rölanti devrine ulaşmış olur. Böylece karma çevrimdeki potansiyel tasarruf 0.2 litre/100 km civarında olur. Sistem bir düğmeye basmak suretiyle her an aktif durumdan çıkarılabilir. Start-stop sistemi Haziran 2009 yılından itibaren manuel şanzımanla donatılmış şu modeller için sunulmaktadır: A3 1.4 TFSI®, A3 1.6 TDI®77 kW ile A4 2.0 ve A5 2.0 (TDI®, TDI® quattro®, TFSI® ve TFSI® quattro® versiyonları).

Normal şartlarda bir araç frenlendiği zaman aracın kinetik enerjisi frende ısı enerjisine dönüştürülür ve bu ısı enerjisi de herhangi başka bir amaçla kullanılamaz. Ama geri kazanım (reküperasyon) sisteminde kinetik enerji, yararlı ve kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürülür. Örneğin araç gaz vermeden yol aldığı esnada ya da araçta ani fren yapılırken alternatör voltajı temel elektrik sisteminin düzeyinin üstüne çıkarılır. Bu durumda da evrelerde alternatör, aracın kinetik enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür ve bu enerji geçici olarak aracın aküsünde depolanır. Sonrasında araç sürüşe hızlanırken veya stabil hızla yol alırken bu enerji alternatör üzerindeki yükü azaltmak için kullanılarak sürüş çevrimine bağlı olarak %3’e varan bir yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Fren yaparken tasarrufun temelini kapsayan bu enerjiyi geri kazanım teknolojisi Audi A3 Sportback’le sunuluyor. Bunların dışında Audi drive select verimlilik modu ile A3 sportback’ler yakıt tüketimini azaltarak vites değiştirme yönlendirmesi ve klima çalışırken de verimlilik artışıyla birlikte tasarruf sağlanır.

Audi A3 Sportback beklentilerinizin de üstünde teknolojisi, verimliliği, yol tutuşu ve performansı, tasarım ve donanımı ile hizmetinize hazır bir şekilde tüm bayilerde sizlerle buluşmayı bekliyor.

Audi A3 Sportback Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.