Kampanya Bulucu

Araç Türlerine Göre Muayene Süreleri

Muayene süreleri araçların türüne ve kullanım şekline göre farklılık göstermektedir. Araçların muayene süreleri şu şekildedir:

Kişisel otomobiller ve bunlara bağlı römorkların muayeneleri, eğer araç sıfır ise alındığı tarihten itibaren 3 yılın sonuna kadar yapılmalıdır. Daha sonraki senelerde her 2 yılda bir olmak kaydı ile muayene kanunen zorunludur.

Herhangi bir kuruluşa bağlı resmi araçların ve bunlara bağlı römorkların muayeneleri, eğer araç sıfır ise alındığı tarihten itibaren 2 yılın sonuna kadar yapılmalıdır. Daha sonraki senelerde her 2 yılda bir olmak kaydı ile muayene kanunen zorunludur.

Lastik tekerlekli traktörler ve bunlara bağlı römorkların muayene süreleri, araç sıfır ise alındığı tarihten sonra 3 yıldır. İlk muayenenin ardından her 3 yılda bir muayene yaptırılmalıdır.

İki veya üç tekerlekli araçların ve bunlara bağlı römorkların muayene süresi, araç sıfır ise 3 yıl, ikinci el ise 2 yıldır.

Diğer motorlu taşıtlar, ticari araçlar ve bunlara bağlı römorkların muayeneleri, araç alındığı tarihten itibaren 1 yıl içerinde yapılmalıdır. Daha sonraki yıllarda yine aynı şekilde 1 yılda bir olmak koşulu ile muayene işlemi gerçekleştirilmelidir.

Konu ile alakalı şu içerik başlıklarımız da ilginizi çekecektir:

Araç Muayenesi Nedir, Neden Yapılır

Araç Muayenesi Yaptırılmazsa Ne Olur

2015 Araç Muayene Fiyatları

Yurtdışında Bulunan Kişilerin veya Araçların Muayene Akıbetleri

Belirli sebepler ile yurtdışında bulunan araçların veya araç sahiplerinin muayene durumları ve ceza işlemleri farklılık gösterebilmektedir.

muayene süreleri

Araçları yurtiçinde bulunup, yurt dışında ikamet eden kişiler, ülkeye girdikleri andan itibaren 1ay içerisinde muayene işlemlerini yaptırırlarsa % 5 gecikme faizi alınmamaktadır. Daha sonraki yıllarda muayene tarihi, aracın o anki muayene tarihi olarak belirlenir.

Ticari faaliyetler çerçevesinde zorunlu olarak yurtdışına çıkan araçların muayene işlemleri, araçlar yurtiçine döndükleri tarihten itibaren 1 ay içinde yaptırılmalıdır. Bu süre zarfında muayene işlemlerinin yaptırılması sonucu % 5 gecikme faizi alınmaz. Ve aracın muayene tarihi, muayene geldikleri gün olarak belirlenir.

Yurtdışı faaliyetlerinde bulunmasına rağmen yine de gecikme faizinin işlendiği durumlar:

Araç sahibinin yurtiçine girmesinden itibaren geçen 1 ay süre boyunca muayene işlemini yaptırmaması

İlgili aracın muayene süresinin dolmasının ardından yurtdışına çıkması

Yurtdışında ikamet edip de bunu belge yolu ile kanıtlamayan kişiler

Herhangi bir ticari faaliyet ile yurtdışına çıkan araçların bu durumu belgelememesi

Ticari faaliyet olmaksızın herhangi bir amaçtan dolayı yurtdışında bulunan araçlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.