Kampanya Bulucu

Araç Muayenesi Yaptırılmazsa Ne Olur

Kanuni geçerliliğe göre trafiğe çıkan her aracın belirlenen belirli periyotlarda muayene olması şarttır. Muayenesini geciktiren veya olmayan araçlar için birtakım cezai işlemler uygulanır.

Muayenesi olmayan araçların, son muayene süreleri itibari ile faizli bir şekilde toplam muayene ücreti hesaplanır. Ve bu ücret, nakit olarak araç sahibi tarafından ödenmelidir. Aksi takdirde bu süreç uzun bir zaman dilimini kapsıyorsa araç trafikten çekilebilir ve araç muayene cezası kesilebilir.

Araç Muayene Süresi Geçerse Ne Olur?

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir? Muayene süresinin geçmesi, araç sahiplerinin ceza ödemesine neden olmaktadır. Ayrıca son çıkan yasal düzenlemeler gereğince araç muayenesinin gecikmesi durumunda geciktirilen her ay için araç muayene ücretinin % 5 fazlası alınmaktadır. Fakat bu faiz durumu muayenesi olmayan aracın trafik polisine yakalanmaması durumunda yalnızca istasyonlarda geçerlidir. Trafik polisine yakalanan muayenesiz araçların cezai işlemleri farklılık gösterir.

Araç Muayene Süresi Gecikme Faizi Hesaplaması

Son muayene süresi üzerinden 100 gün geçmiş kişisel otomobile sahip bir kişinin bir sonraki muayenesinde ilgili muayene istasyonuna ödeyeceği toplam ücret;

2015 yılı için şahsi otomobillerden alınan muayene ücreti 181,72 TL’dir. Gecikme faizi aylık % 5 olarak belirlenmiştir. 100/30 =3 ay 10 gündür. Ceza işlemi sırasında bu süre 4 ay olarak kabul edilmektedir. 181,72 TL X 5/100 X 4 = 36,344 TL ödenecek ceza bedelidir.

Bu kişi, bu süre içerisinde trafik yetkilisine yakalanırsa şayet 88 TL daha araç muayene trafik cezası ödemesi gerekmektedir.

Muayenesiz Araç Trafikte Yakalanırsa Ne Olur? Muayenesiz Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

araç muayenesi yaptırılmazsa

Muayene süresi geçen araçlar, trafik görevlileri tarafından yakalanırsa, araç sahipleri 88 TL muayenesiz araç cezası bedeli ödemek zorundadırlar. Eğer bu bedel peşin olarak görevliye verilirse 66 TL olmaktadır. Trafik yetkilisi tarafından muayene yapılması için bir süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde araç sahipleri araçlarını muayene ettirmezlerse bir sonraki durumda araçları trafikten çıkartılabilir.

İlgili konu başlıklarımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz:

Araç Muayenesi Nedir, Neden Yapılır

Araç Türlerine Göre Muayene Süreleri

2015 Araç Muayene Fiyatları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.