Kampanya Bulucu

Muayenesiz Araç Cezası Ne Kadar? Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

Kanuni geçerliliğe göre trafiğe çıkan her aracın belirlenen belirli periyotlarda muayene olması şarttır. Muayenesini geciktiren veya olmayan araçlar için birtakım cezai işlemler uygulanır. Muayenesiz araç kullanma cezası, muayene ücreti üzerinden hesaplanır.

Muayenesi olmayan araçların, son muayene süreleri itibari ile faizli bir şekilde toplam muayene ücreti hesaplanır. Ve bu ücret, nakit olarak araç sahibi tarafından ödenmelidir. Aksi takdirde bu süreç uzun bir zaman dilimini kapsıyorsa araç trafikten çekilebilir ve araç muayene cezası kesilebilir.

Araç Muayene Süresi Geçerse Ne Olur?

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir? Muayene süresinin geçmesi, araç sahiplerinin ceza ödemesine neden olmaktadır. Ayrıca son çıkan yasal düzenlemeler gereğince araç muayenesinin gecikmesi durumunda geciktirilen her ay için araç muayene ücretinin %5 fazlası alınmaktadır. Fakat bu faiz durumu muayenesi olmayan aracın trafik polisine yakalanmaması durumunda yalnızca istasyonlarda geçerlidir. Trafik polisine yakalanan muayenesiz araçların cezai işlemleri farklılık gösterir.

Araç Muayene Süresi Gecikme Faizi Ne Kadar?

Son muayene süresi üzerinden 100 gün geçmiş kişisel otomobile sahip bir kişinin bir sonraki muayenesinde ilgili muayene istasyonuna ödeyeceği toplam ücret üzerinden faiz hesabı yapılır. Gecikme faizi aylık %5 olarak hesaplanır. Muayenesiz araba cezası olarak ödenen, trafikte görevliye yakalanılması halinde ödenen ücretlerde ise farklı bir prosedür söz konusudur.

Muayenesiz Araç Trafikte Yakalanırsa Ne Olur? Muayenesiz Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Muayene süresi geçen araçlar, trafik görevlileri tarafından yakalanırsa, araç sahipleri 291 TL muayenesiz araç cezası bedeli ödemek zorundadırlar. Eğer bu bedel 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim söz konusu olur. Bunun yanı sıra muayene sonucunda hakkında emniyetsizdir raporu düzenlenen araçla trafiğe çıkmanın cezası 604 TL’dir.

Trafik yetkilisi tarafından muayene yapılması için bir süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde araç sahipleri araçlarını muayene ettirmezlerse bir sonraki durumda araçları trafikten çıkartılabilir.

Muayenesiz 2 Defa Yakalanmanın Cezası Ne Kadar?

Trafik görevlileri, muayenesi olmayan araçlar için yukarıda belirttiğimiz tutarlarda cezai işlem uygular. Maddi cezanın yanı sıra görevli araç sahibine aracını muayeneye götürmesi için 15 gün süre tanır. Bu süre içerisinde araç sahibi aracını muayene götürmez ve 15 günün ardından tekrar görevliye yakalanırsa aracı çekilir.

Muayenesiz Araç Bağlanır mı?

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere muayenesiz bir araçla birden fazla kez trafik görevlisine yakalanılırsa ve bu yakalanmalar arasında 15 günden fazla süre varsa araç bağlanır.

İlgili konu başlıklarımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz:

Araç Muayenesi Nedir, Neden Yapılır?

Araç Türlerine Göre Muayene Süreleri?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.