Kampanya Bulucu

Araç Muayenesi Nedir, Neden Yapılır

Araç muayenesi, fenni muayene diye de adlandırılan araçların kontrol edilmesine dayalı bir çeşit işlemler bütünüdür. Trafiğe çıkan motorlu veya motorsuz araçların trafiğe uygun olup olmadıklarını denetlemek adına yapılmaktadır. Araç muayenesi ile yolcuların ve çevrenin güvenliği için araçların yetkinliği kontrol edilir.

Araç muayenesi TÜVTÜRK adlı kurum tarafından yapılmaktadır. Ülke sınırları içerisinde kanuni yetkinliğe sahip başka bir kurum bulunmamaktadır.

Fenni muayene, belirli yerlerde bulunan araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Bu istasyonlarda işinde uzman kişiler, araçları teknik bakımdan inceler ve denetlerler. Araçlarda bulunabilecek ve trafik kazasına meyil verebilecek herhangi bir aksam bozukluğunda araç ilgili yerinden onarım işlemi görmelidir. Böylelikle bu denetim ve kontroller sayesinde trafik kazaları oranı indirilmiş olunur. Daha güvenli bir trafik sistemi için araç muayeneleri aksatmadan yaptırmak gerekmektedir.

Muayenesi yapılan araçların ömrü uzadığı gibi aynı zamanda ikinci el piyasa fiyatı da yükselmektedir. Ayrıca muayeneler bir nevi bakım işlemi olduğundan dolayı araçlara yapılacak ekstra bakım masrafları da böylelikle en aza indirgeniş olur.

Aracın muayene istasyonunda muayene edilmesi için araç sahibinin gelmesine gerek bulunmamaktadır. Fakat muayene sonrası aracın teslimi yalnızca araç sahibine veya vekâlet ile ikinci bir kişiye yapılır. Araç muayenesi işlemlerinde bir önceki muayeneye ait olan gerekli evrakların bulundurulması zorunludur.

araç muayenesi nedir

Muayene sonrası ağır kusurlu veya emniyetsiz bulunan araçların muayene işlemleri onaylanmaz. Muayenesi onaylanmayan araçların tekrardan muayene işlemlerinin yine aynı istasyonda yaptırılması zorunludur. Eğer ikinci muayene, ilk muayenenin üzerinden 1 ay süre içerisinde yaptırılırsa herhangi bir ücret talep edilmez.

Şu konu başlıklarımız da ilginizi çekebilir:

Araç Muayenesi Yaptırılmazsa Ne Olur

Araç Türlerine Göre Muayene Süreleri

2015 Araç Muayene Fiyatları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.