Kampanya Bulucu

2019 Araç Muayene Fiyatları

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan 34. maddeye göre trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin tespit edilmesi amacıyla muayeneden geçmesi gerekir. Bu konuda yetkilendirilmiş kuruluş olan TÜVTÜRK’ün istasyonlarında gerçekleştirilen muayenelerin ücretleri, araçların sınıflarına göre belirlenir. Aracının muayenesini zamanında yaptırmayan araç sahiplerine ise gecikme zammı uygulanır.

Araç muayenesi nedir, neden yapılır? Detaylı bilgi için TIKLA!

TÜVTÜRK Araç Muayene Fiyatları

Her yıl belirli koşullar doğrultusunda düzenlenen araç muayene fiyatları, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenir. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan işlemlerde, Bakanlık tarafından belirlenmiş olan fiyatlar gözetilir. Fiyatların sabit olmasından dolayı araç muayene fiyatları sorgulama işlemi yapmaya gerek yoktur. Ancak muayene tarihi geçmiş araçlar için ayrıca hesaplama yapılır.

2019 yılı TÜVTÜRK araç muayene fyatları aşağıdaki gibidir:

  • Otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römork: 279,66 TL
  • Otobüs, çekici, kamyon ve tanker: 377,60 TL
  • Traktör (römorklu, römorksuz), motorlu bisiklet ve motosiklet: 142,78 TL

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

2019 yılında araç muayenesi yaptıracak olanlar randevularını TÜVTÜRK resmi internet sitesinden ya da haftanın 6 günü saat 08:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veren 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden alabilirler.

Muayene Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Randevu saatinde, belirtilen TÜVTÜRK istasyonunda olmadan önce dikkat edilmesi gereken durumlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Aracın trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlarının olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Herhangi bir borcu bulunan aracın muayene işlemleri başlatılmaz.
  • Aracın egzoz emisyon ölçümünün geçerli sayılacak şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde araç, ağır kusurlu olarak muayeneden geçer.
  • Muayeneye gitmeden önce tüm belgeleri hazırlanmış olması gerekir. Bu belgeler; ruhsat, trafik sigortası, başka birinin aracını muayeneye getiren için vekalet şeklindedir.
  • İlk yardım çantası, üçgen reflektör, stepne, yangın söndürme cihazı; muayene esnasında araçta bulunması gereken ekipmanlardır.
  • Aracın ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyalleri, geri vites lambası ve iç aydınlatmanın çalışır durumda olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Aracın aynalarının eksiksiz ve hasarsız olması, cam yıkama sistemlerinin çalışır durumda olması ve emniyet kemerlerinin tam ve çalışır durumda olması gerekir.

Muayene sırasında araçta bulunması gereken ekipmanlar listesi için TIKLAYINIZ!

Araç Muayenesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi)

Aracın kimliği olarak kabul edilen Trafik Tescil Belgesi, ruhsat olarak da bilinir. Araç ile ilgili yapılacak olan herhangi bir işlem için mutlaka ruhsata ihtiyaç duyulur.

Araç devri ya da satışında, Tescil Belgesi noter tarafından alınır ve yenisi düzenlenene kadar noter tarafından geçici bir belge verilir. EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge olarak bilinen, geçerliliği henüz dolmamış olan belge ile de araç muayenesi gerçekleştirilebilir.

Trafik Sigortası

Trafik sigortası, olası bir kaza durumunda zarar gören tarafların maddi kayıplarını karşılamak için yapılır. Bu yüzden güvenilir ve yetkili kurumlar tarafından yapılması zorunlu tutulur.

Araç muayenesi yaptıracak olan araç sahiplerinin trafik sigortası olması gerekir. Bu yüzden muayeneye gitmeden önce araç sahipleri, trafik sigortasının tarihini kontrol etmelidir. Trafik sigortası, araç tescil kayıtlarında insan taşımada kullanılmayan römorklar ve motorlu bisiklet olarak geçen taşıtlar hariç tüm araçlarda olması gereken bir belgedir.

Vekalet

Aracı muayeneye getiren kişi aracın sahibi değilse mutlaka araç sahibinden konuyla alakalı vekalet almış olmalıdır. Vekaletname birden fazla kişi üzerine düzenlenebilir. Ancak vekaletnamenin üzerinden mutlaka aracı muayeneye getirecek olan kişi ya da kişilerin T.C. kimlik numarası, isim ve soyisim bilgileri yer almalıdır. Bununla birlikte vekaletnamede adı yer alıp aracı muayene getiren kişinin yanında nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport belgelerinden birini bulundurması zorunludur.

LPG / CNG’li Araçlar

Muayeneden geçecek olan LPG ve CNG’li araçların LPG/CNG tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerinin iyi okunur olması gerekir. LPG/CNG’li bir aracın sıvı gaz sistemi onaysız kusuru almışsa ya da araçta bulunan gaz deposunun ömrü ile ilgili belirtilen süre aşılmışsa muayene tekrarında Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gelinmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.