Kampanya Bulucu

Araç Kredisi Nasıl Çekilir, Gerekli Belgeler Nelerdir

Araç kredisi, bankalar tarafından otomobil, kamyonet, jip gibi binek veya hafif ticari araçlar için verilen kredi türüdür. Genellikle 48 aya kadar vade sunan araç kredileri için birçok banka otomobil markaları ile anlaşma yapmaktadır. Araç kredisini bilinçli olarak kullanmanız, hayalinizdeki araca kısa zamanda kavuşmanızı ve aracınızı keyifle kullanırken ödemelerinizi ekonomik gücünüze uygun oranda yapmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca işiniz için araç kullanıyorsanız da filo genişletmek için kredi çekmek isteyebilirsiniz. Ancak birçok banka bunun için “filo genişletme kredisi” çekmenizi isteyecektir. Dolayısıyla çekeceğiniz kredinin türünü belirlemek için bankanızla görüşmenizi öneriyoruz.

Sıfır Kilometre, İkinci El, Rehin, Kefil..

Araç kredisi kullanırken bu terimleri sık sık duyabilirsiniz ve kafanız karışabilir. Kısaca anlatalım:

  • Araç kredilerinde ödeme planı tüketici tarafından belirlenir. Kredi talepleri kısa bir inceleme sonrasında kabul ya da red cevabı alabilmektedir.
  • Teminat olarak sıfır kilometre araçlar için aracın rehni yeterlidir. Aracın rehni, araç ruhsatına banka tarafından noterde koyulacak “borcu ödenene kadar rehinlidir” şerhi anlamına gelir. Taksitlerinizi bitirdikten sonra bu şerh yine noter aracılığıyla ruhsatınızdan silinecektir.
  • İkinci el araçlarda ise birçok banka daha isteksiz davranmaktadır. Genellikle 5 yaşa kadar araçlar kredilendirilmekte, kefil aranmakta ve araç satış bedelinin en fazla %75’lik dilimi için kredi verilmektedir.

Bunların haricinde “temiz kağıdı”, “noter satışı”, “muayene belgesi” gibi terimler özellikle ilk kez araç satın alacakların kafasını karıştırabilmektedir. Bu tip durumlarda bankanızla iletişime geçmenizi ve sağlıklı bilgi edinmenizi öneriyoruz. Alacağınız aracın hayatınızdaki önemli harcamalardan biri olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Hangi Belgeleri Hazırlamalıyım?

Araç kredisi çekmek için en yakın banka şubesine giderken şu belgeleri hazırlamalısınız:

  • Başvuru formu (genellikle bankaların internet sitelerindeki “araç kredisi” bölümünden bulunabilmektedir.)
  • Nüfus cüzdanı (aslı)
  • Serbest çalışanlar için vergi levhası, son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
  • Ücretli çalışanlar için bordro veya işyerinden resmi gelir belgesi
  • Şirket sahipleri için şirketin mali durumuna ait belgeler ve ortaklık yapısını gösteren belge. İmza sirküleri.
  • Satın almak istediğiniz araca ait bayiden alınacak proforma fatura (aslı)

Bu belgeleri hazırladıktan sonra en yakın banka şubesine gittiğinizde, “müşteri temsilcisi” menüsünden sıra almalı ve banka görevlisi ile görüşmelisiniz. Ayrıca ikinci el araç için kredi çekmek istiyorsanız tüm bu belgelerin kefiliniz için de gerekeceğini unutmayın.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.