Kampanya Bulucu

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

Günümüzde, özürlülerin hesabına alınan araçların sayısı son zamanlarda oldukça artmıştır. Özellikle faydalanılan indirimin bu artışta etkisi çok büyüktür. Mesela sıfır bir araca, ikinci el fiyatlarından bile çok daha ucuza sahip olabiliyorsunuz.

Özürlü Araç İndirimi Şartları

Ancak özürlü indirimiyle araç alırken dikkat etmeniz gereken üç önemli nokta vardır. Özürlü araç indirimi şartlarından birincisi, alabileceğiniz en büyük motor gücü 1.4 ‘tür. Daha yükseğini alamazsınız. İkincisi, bu aracı 5 yıl boyunca satamazsınız. Özürlü araç indirimi şartlaeçüncüsü, bu indirimden sadece sıfır km araç alırken faydalanırsınız. 2. El araçlarda böyle bir indirim söz konusu değildir. Özürlü araç indirimi şartlarını bu şekilde sıralayabiliriz.

Bu yazımızda, özürlü indiriminden faydalanarak araç almak isteyen okuyucularımıza önemli bilgiler sunacağız. Bu işlemi yapabilmeleri için, okuyucuların engelli araç hesaplama ve ÖTV’siz araç hesaplama adımlarını biliyor olmaları gerekir.

Araç Alırken Özürlü İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle bilmemiz gerekiyor ki, her araca yapılan sakatlık indirimi aynı değildir. Aracın orjinal  fiyatına göre, yapılan indirimler de değişir. Engelli araç alımı hesaplama işlemini öğrenmek için:

1- KDV İndirimi: Araç satın alırken faydalanacağınız indirimlerden biri KDV indirimidir. Normalde ödemeniz gereken KDV aslında %18’dir. Ancak özürlü indiriminden faydalandığınızda, bu oran yaklaşık %15.254’e düşüyor.

2- ÖTV İndirimi: ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), normalde %45’dir. Ancak, özürlü indiriminden faydalandığınızda bu oran %26.3’e düşüyor. Bir anda ödemeniz gereken toplam ÖTV miktarı yarı yarıya azalıyor demektir bu.

3- Toplam İndirim: KDV ve ÖTV üzerinden yapılan ayrı ayrı indirimler, aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile 32 arasında değişen bir indirime tekabül ediyor.

Kısacası, normal satış fiyatı 50 BİN TL olan bir aracı satın almak isterseniz, özürlü indirimiyle birlikte bu aracın fiyatı size yaklaşık 34 BİN 500 TL’ye geliyor. Neredeyse 15 BİN 500 TL’lik bir indirimdir bu.

Burada dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta daha var. Eğer ki, adına araba alınacak kişinin özrü %90’ın üzerindeyse; ondan alınan ÖTV %26.3 değildir. %0’dır. Yani tek kuruş ÖTV alınmaz. Bu da aracın fiyatını doğal olarak çok daha fazla düşürür. Normal özürlü indirimiyle 34 BİN 500 TL’ye düşen bir araç, %90’lık özürlü raporuyla alındığı takdirde daha da ucuzlar ve yaklaşık 29 BİN 500 TL’ye düşer.
özürlü araç alımı

Ancak bu vatandaşlarımızın da bazı yükümlülükleri vardır.

Eğer,  %90 ve üzeri özürü olan  vatandaşımız aracı kendi kullanacaksa “H” tipi ehliyet almak zorundadır ve eğer, bu özründen dolayı arabaya ek bir donanım yerleştirilmesi gerekiyorsa, yetkili hastanelerin birinden “Özel Donanımlı Araç Kullanabilir” raporunu da almak zorundadır. Bu raporu alan bir vatandaşın arabasını kendisinden başka hiç kimse süremez. Kanunen yasaktır. Çünkü yasalara göre, özel donanım ile eklenti yapılmış araçları sadece o donanımı kullanmak zorunda olan araç sahibi sürebilir.

Eğer bu vatandaş, arabayı sürecek durumda değilse ya şoför tutmak zorundadır ya da yakın dereceden bir akrabasına bu arabayı kullandırtmak zorundadır. Bu durumda, arabayı kullanması belirtilen kişilerin isimleri yetkili mercilere verilmelidir. (Son zamanlarda bu durum pek önemsenmiyor).

Bu indirimlerle ilgili son bir uyarı yapma ihtiyacı daha hissediyoruz.

Biz yukarıda sadece tahmini ve yaklaşık rakamları verdik. Unutulmamalıdır ki, 50 Bin TL’lik bir araca yapılacak toplam indirim bayiden bayiye değişir. Çünkü normal satışlarda bile bayiler kendilerine uygun indirim yapmaktalar.

50 Bin TL’lik bir araç, özürlü indirimi ile birlikte bir bayide size 34 Bin 500 TL’ye indirilirken, aynı araç bir başka bayide 33 Bin TL’ye, bir diğerinde 33 Bin 500 TL’ye düşebilir. Çünkü fiyatlar serbest piyasa koşullarına göre düzenlenmektedir ve her bayi istediği kar oranını satışa yansıtır ve kendi kar oranı üzerinden de istediği indirimi size uygulayabilir. Fiyattaki bu değişkenliklere de dikkat etmeliyiz.

Yazımızı bitirirken; konu ile ilgili şu yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ediyor, hayırlı alışverişler diliyoruz:

1. Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır

2. Engelli Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur

3. Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

4. Özürlü Raporuyla Araç Alımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 152 YORUM
 1. haliladem yıldırım dedi ki:

  tavsiye ede bileceğim bir sayfa ve beni aydınlatıyor teşekkürler,

 2. haliladem yıldırım dedi ki:

  tavsiye ede bileceğim bir sayfa ve beni aydınlatıyor teşekkürler.daha fazla detaya önem verirseniz sevinirim özellikle engelliler için olursa dahada iyi olur saygılar

 3. şemsettin çoruh dedi ki:

  Slm.yüzde 90’lık bir raporla alınan araba engellinin aldığı maaşları etkiler mi?

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Merhaba Şemsettin Bey;
   ÖTV indiriminden yararlanarak alınan araç 2022 maaşını ve evde bakım maaşını etkilemez. Yalnız, aldığınız aracın ücreti çok yüksek ise kaymakamlık tarafından muhtaçlığınız araştırma konusu edilebilir. Her ne kadar şimdiye kadar böyle bir duruma çok fazla rastlanılmamış olsa da gidip Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfın’dan bilgi almanız daha doğru olacaktır.

 4. bunyamin Gültepe dedi ki:

  Yüzde 60 engelliyim senelik araç vergisi ne kadar öderim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Merhaba Bünyamin Bey;
   Motorlu taşıtlar vergisinden muaf olabilmeniz için, engel durumunuzu belirten bir raporunuzun olması ve şahsınıza ait olan aracın engel durumunuza göre düzenlenip tertip edilmiş olması yeterlidir.

 5. olcay uzun dedi ki:

  öncelikle teşekkür ediyorum tane tane gereksiz bilgi olmadan ınsanları bu konuda cok net bi şekide aydınlatıyor bu konuda

 6. Ucler akkurt dedi ki:

  Merb.oglum %93raporlu dawn sendurumlu onun adina arac ala bilirmiyim yalnizraporu su anda 2yillik.cevap verilirse sevinirim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Merhaba;
   yüzde doksan üzeri rapor işinizi görecektir. Raporun son altı ay içerisinde alınmış olması gerekiyor.

   1. mehmet dedi ki:

    Engellilere sağlanan ÖTV İndiriminden yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı

    16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek

    Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

    Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir.

 7. ibrahim esmen dedi ki:

  merhaba eşim yüzde 57 engeli raporu var eşimin adına araba alabilirmyim selamlar

 8. MÜKERREM YILDIRIM dedi ki:

  66375.00 tl olan bir aracın %94 oranında raporu olan bir engelliye geliş fiyatı nedir?

 9. zafer erdoğan dedi ki:

  annemin %44 engelli sağlık heyet raporu var,ama 80 yaşında ve hastane,banka,pazar vs ihtiyaçları için araba almak istiyoruz.indirimden yararlanarak alabilirmiyiz..yardımcı olursanız sevinirim…saygılarımla..

  1. safa dedi ki:

   eğer ablanız adına alıcaksanız raporun %90 ve üzeri olması gerektirir.

 10. eray akıncı dedi ki:

  Ablam %85 görme engelli onun adına araba alırken nasıl bi indirimden faydalanabilirim

 11. Ibrahim çoban dedi ki:

  Çocuğum %100 üzümlü 50 bin TL araç alsam nekadar ödemem gerekiyor cevaplardan sevinirim tsk

 12. ARZU SÖZERİ dedi ki:

  merhabalar benim dedem 83 yaşında ve benim yanımda yaşıyor.gözün biri görmüyor kulak duymuyor ve aynı zamanda kalp hastası sürekli hastaneye gitmesi gerekiyor kontroller için.ben dedeme rapor alabilirmiyim.ve onun adına araba almak istiyorum ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkürler

  1. resul daye dedi ki:

   kurul raporu aldıktan sonra alabilirsin raporu al gerisi kolay alabilme ihtimalin yüksek anlattıklarına göre

 13. safa dedi ki:

  hocam yanlışınız var 1.4 üzeri değil,1.9 a kadar müaade var mesela biz bu sene 1.5 dCI aldık bize söylenende 1.9-2.0 alamıyacağımız.

 14. huseyin kaleli dedi ki:

  Merhaba benim kız kardeşim % 84 engelli raporu aldı. annem bakım maaşı kız kardeşimde engelli maaşı alıyor. Rapor da sürekli degilde 2 yıllık yazıyor ben kardeşimin üzerine nasıl araç alabilirim

 15. Enver Berber dedi ki:

  Çocuğumun %92 engelli raporu var bayiler öteve hesaplamasını%1.18 le ilginç bir hesapla yapıyorlar doğru olanı örneklendirirseniz sevinirim örneğin 70.000.tl lik bir araç alsam nekadar ödemem gerekir bayinin yaptıgı bu hesap yasalmı yoksa tüketiciyi aldatmaya yönelikmi aydınlatırsanız sevinirim ilginiz için tesekkür ederim

 16. DEMİR DEMİRBİLEK dedi ki:

  MRB. benım baban felç gecırdı ve %94 raporu var 50.bın tl.lik araç alabılırmıyım ve kaca alabılırım bıde raporu 2 yıl oldu gecerlıliği varmı .tşk

 17. selami dedi ki:

  yüzde işareti nerede

 18. xalikort dedi ki:

  babamın 2002’de aldığı %95 sürekli raporu var ama rapor şu an elimizde değil kayıp yani.
  1) aynı raporun bir nüshasını alabilir miyim?
  2) alabilirsem hangi kurumdan alabilirim?
  3) aldıktan sonra raporla araç alabilir miyiz ve raporun yenilenmesi gerekir mi? şimdiden teşekkürler.

 19. Boş boş dedi ki:

  Yeni bi çıkan bi kural la göre sadece yüzde 90 üzeri özürlüler zaten faydalaniyor bide yüzde 40 üzeri sadece ortopedik raporlular da indirimli araçlardan yararlanıyor.

 20. MAHMUT AYDIN dedi ki:

  babaannem %90 raporlu arac alma konusunda tamam ama satıs için butun raporların 5 yıl zorunlulugu varmıdır.

 21. bahtı kara dedi ki:

  arabamız bır kaza sonucu pert oldu sıfır araba alıcak durumda degılız suan ıkıncı el bır arac alırsak ona tertıbat taktırılabılır mı

 22. Halil yilmaz dedi ki:

  Mrb dedem bundan 9 ay önce kalçadan ameliyat oldu 85 yasında fakat yuruyemiyor aracimizda yok çok ihtiyacımız var iyi kötü bir araç ala bilirmiyiz aydiňlatirsanz sevinirim

 23. Yunus ÖZGÜR dedi ki:

  Merabalar,
  Babam diyaliz hastası %92 özürlü raporu var. Şu an malülen emekli. Biz rapor aracıyla bir araba almayı düşünüyoruz. 55 000 tl civarındaki bir araba bize neye mal olur ve arabayı almamız babamın maaşında bir kesintiye uğratır mı? Şimdiden teşekkürler.

 24. Yunus ÖZGÜR dedi ki:

  Mrb, %92 özürlü raporu ile alınan araç kaç yıl sonra satılabilir.
  teşekkürler…

  1. Eyyup balta dedi ki:

   5 yıl

 25. Murat Tütüncü dedi ki:

  Merhabalar
  Benim %40 oranında gözden dolayı sağlık raporum vardır.
  Raporum süreklidir.
  Mevcut raporumla araç alıp alamayacağım konusunda bilgilerinizi rica ederim.

 26. muratc dedi ki:

  yanlış bilgilendirme yapmayın alınabilecek max motor hacmi 1600 cc dir

 27. Ugurş dedi ki:

  Merhabalar abim down sendromu hastası bu indirimden yararlanabilir miyiz aracı b3m kullanmak zorundayım down sendromu hastalarına standart olarak %90 üzeri özürlü raporu verirler mi ?

 28. nihas t dedi ki:

  merhabalar..

  eşimin ninesi engelli raporuna sahip. interneten okudugum kadarıyla kişinin torunları da kendisine bakmakla yukumlu olmasa bıle bu ındırımden belge cıkartarak yararlanabılıyomus.
  Acaba rıca etsem bu durumu bana teyit edebilirmisiniz.

 29. Yusuf yıldız dedi ki:

  Merhabalar..
  Iki engelli kardeşin herbirinin adına bir araba alina bilir mi yoksa her aileden bir tane mi olur .

 30. Yusuf yıldız dedi ki:

  Merhabalar. .
  İki engelli kardeşin herbirinin adına bir araba alınabilir mi yoksa her aileden sadece birinin adına mi olur ?

 31. rahmi oguz dedi ki:

  merhabalar..
  kzim adina 5 yil once almis oldugumuz araci, bagajina tekerlekli sandalyesi ,tuvalet sandalyesi v.s. sigmadigindan arka koltuga da zor bindirebildigimizden oturu mahkeme karariyla satisi yapilip su anda yeni arac alma safhasindayiz. alacagimiz aracda azami fiyat tahdidi varmidiralacagim arac indirimli fiyati 76.000 tl.dir simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

  1. Tuğrul dedi ki:

   Merhaba benim% 56 raporum var araba almayı düşünüyorum aldığım arabayı eşim kullanabilir mi ?

   1. kampanyabulucu dedi ki:

    En az %90 engelli bireylerin ÖTV ödemeden araç almalarına izin veriyor. Bu araçlar, “ağır engelli” sınıfındaki bireylerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları veya profesyonel şoför tarafından kullanılabiliyor.

 32. MEHMET dedi ki:

  acaba yüzde 60 raporu olanada indirm varmıı

  lütfen cevaplayın

 33. Faruk dedi ki:

  S.a coğu sitede engelli arac icin 1600 cc alti motorlarlari alabilir yaziyor fakat sizin sayfada 1600 cc ye kadar alınabiliyor demissiniz hangisine inancagimizi bilemedik yardimici olabilirmisiniz

 34. mustafa kara dedi ki:

  %68 rapor ile sıfır bir araçta nasıl bir indirim kullanılır .ama aracı alan kişi hem gazi eşi hemde % 68 raporu var nasıl bir indirim var?

 35. Ercan Canbulan dedi ki:

  2016 itibari ile 100 bin tl ilk bir araç ozurlu raporuyla kaç olur cevaplarsanız sevinirim

 36. SLH KRKMZ dedi ki:

  eşim % 90 süresiz engelli raporuna sahip ve SGK lı çalışan 0 veya 2. el arac alabilirmiyiz adına

 37. Ömer dedi ki:

  Merhaba 2016 yılında 100% raporla 95 bin tl araçı kaç tl ye alabilirim kdv indirimi varmı varsa % kaç cevaplarınız için saolun

 38. serkan çakmak dedi ki:

  Merhabalar
  Benim %40 oranında gözden dolayı sağlık raporum vardır.
  Raporum süreklidir.
  Mevcut raporumla araç alıp alamayacağım konusunda bilgilerinizi rica ederim

 39. dilek dedi ki:

  eşimin %40 özürlü raporu(sol ayak ortopedi)var ve otomatik vites araç kullanablir raporu aldı. Engelli indiriminden yararlanarak araç almak istiyor. ancak o aracı ben ya da bir başkası kullanabilir mi. özel tertibat yapılmayacak arabaya. bilgi verirseniz sevinirim

 40. Tevfik dedi ki:

  Selamlar. Allah tüm hastalarımıza ve engelli kardeşlerimize yardım etsin ve acil şifalar versin inşallah. Benim sorum şöyle olacak kardeşim için yüzde 80 üzeri ama 90 altı rapor var şimdi sadece ÖTV indirimi alacak yani tam bir muafiyet yok ayrıca hangi araçları alabiliriz örneğin dacia dokker biliyorsunuz bir aile arabasıdır. İlginiz ve alakanız için teşekkürler allah hepinizden razı olsun.

 41. Şeyma taşpınar dedi ki:

  Babam %82 gözünden engelli ve raporu var onun adına damadı engelli indiriminden yararlanarak araç alabilirmi

 42. harun yildirim dedi ki:

  %80 özürlü ötv araç alabilirmiyiz

 43. harun yildirim dedi ki:

  %90 özürlü ötv araç alabilirmiyiz

 44. hamza tahiroğlu dedi ki:

  İyi günler dilerim benim babamın 100 de 96 raporu var ama babam gözlerinden ama +3 ayda bir magdur maaşı alıyor 1.6 motorlu bir araç alabilirmiyiz teşekürler

 45. mesut akgeyik dedi ki:

  benim % 37 raporum var engelli aracı alabılırmıyım

  1. MEHMET dedi ki:

   ALABİLİRSİN YALNIZ H SINIFI EHLİYET ALMAN LAZIM VE RAPOR SÜREKLİ ENGELLNİ BELRTİYOR OLMASI LAZIM MESELA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR DEMESİ LAZIM.

 46. murat dedi ki:

  benim %45 vergi muafıyeti rapırum var sıfır km arac alabilirmşyim

 47. suat dedi ki:

  yanlış hesap, toplam indirim % 30-32 değil %21 oluyor, dikkatinizi çekerim

 48. suat dedi ki:

  aynı kişi 2. defa araba alabilir mi?

 49. derviş dedi ki:

  benim %43 gözden kalıcı raporum var indirimli araç alabilirmiyim

 50. Ruzgar dedi ki:

  Raporumuz % 89 araba alırmıyız bu puanla

 51. Cemil karataş dedi ki:

  Mrb babamın %98 görme engelli raporu var yaklaşık 40 45 bin civarında araba almayı düşünüyoruz acaba engelli indirimi olunca ne kadara düşer birde bakım maaşı alıyoruz bu maasimizi almamiza sorun olurmu

 52. ali kaplan dedi ki:

  Selam un aleykum benim %82 oranla aihazamer hastası kaynanam var ben arac alabiirmiyim org indirimli

 53. muradiye elay dedi ki:

  kızımın %42 işitme engeli ve H ehliyeti mevcuttur. kızımıza araç almak istiyoruz bu indirimlerden (ÖTV,KDV) yararlanma hakkımız nedir? bilgilendirirseniz seviniriz.kolaygelsin…

 54. Muhammet dedi ki:

  Babamin % 94 glraporu war ve ama ben cift kabinli cif ceker almak istiyorum yolllarimiz cok kirik oldugunfan bilgilendirir seniz memnun olurum

 55. Ahmet çelenk dedi ki:

  Benin kızımın %96 raporu var alacağım araba 72.000 bayinin bana verdiği ötvsiz fiyat 48.000 bu fiyat sizce mantıklı bir fiyat mı beni aydınlatırsanız sevinirim

 56. fahrettin durak dedi ki:

  Merhaba benim 3 yaşında bir oğlum var. Tip 1 diyabet ve Çölyak hastası. İki hastalığının da fakülte den raporu var. ÖTV indirimi için basvursam yüzde 90 verirlermi. Daha once alan varmı. Yardımcı olursanız sevinirim. Iyi günler.

 57. kasım akar dedi ki:

  merhaba benim %64 raporum var ve malulen emekli oldum yalnız benim yürüyen aksamım da ve kabortada dıştan bakılınca birşey yok 🙂 yani demek istiyorum ki iç hastalıklar (kalp krizi sonucu bay-pas şeker ve astım hastasıyım)yatalak değilim kendi ihtiyacımı göre biliyor.gezip dolaşıyorum. bu durumda bende araç alırken bu indirimden faydalana bilirmiyim. saygılar.

 58. ibrahim dedi ki:

  sayın admin aracın 1.4 olması gerektiğini söylüyosun yanlış bigi 1.6 alabiliyosun bu 1 ikincisi öteve indirimi %45 tir kadeve indirimi yok tur eveyi ödemek zorundasın bilgileri güncelleyin sayın admin birde bir sürü indirim olsada galeriler hesap yaparken ayıp oluyor ama geçire bildiği kadar geçiriyor daha dün itibariyle bir dostum %98 raporla 1.5 daccia dastır aldı aracın fiyatı 52 gözüküyor ama dostuma 38 saymışlar bence 34 olmalıydı bu arcaın fiyatı ama bizim insanlar indirim varmı var tamam olur hop alındı gitti ddüşüncesi var

 59. Engin koşan dedi ki:

  Merhaba babam diyabet hastası insülin iğne kullanıyor Bu raporundan dolayı araç almamız mümkun mü acaba Teşekkürler

 60. ali dedi ki:

  %40 engelli birinin alacagı en yüksek motor 1.4 değil 1.6 dır düzeltirseniz iyi olur

 61. Batuhan dedi ki:

  Ya kardesim bende mi sorun var sizdemi anlamiyorum.yuzde 90 ve uzeri ozurlu icin arac alicam.mevzuatta diyorki yuzde 45 otvden muaf.simdi hesapliyom otv si kdvsi mtv herseyi icinde olan arac 100 binlira ise otv yuzde 45 muaf isem bu arac 55 bin olur.bayiye gidiyorum adam bana 97 binliralik araca otv siz 69 binlira diyor.nasil hesapladin diyorum aracin vergisiz haline sadece kdv ekledim diyor.lan sitelerede bakiom benim aklim almiyor bu yuzde 45 den nasil muaf olunuyor .yuzde 45 diyoruz ya otamatik olarak yaridan biraz fazla olmali matematige gore.eee hocam burdada yazmissiniz 50 binliralik arac yuzde 45 duserse 29.olur die.nasil hesapladiniz neden 29 oluyor.50×45÷100=y olsun sonucta 50-y olur yani 27500 olur

 62. Can dedi ki:

  Yanlış bilgi vermeyin arkadaşlar bundan 5 yıl önce 1.6 motor arabayı aldık şimdi ise devlet 1800 cc kadar veriyor yani 1.8 motorlara kadar yanlış bilgi!!!

 63. Nur Dua dedi ki:

  Merhaba 5 yaşında kızımın %8 6 raporu var ve 2 yıllık süresi var bu raporlar araba alabilir miyiz. Bir de bu aracı almak için kredi alabiliyor muyuz lütfen cevap verin

  1. Seyit arslan dedi ki:

   Gecm8s olsun benim de oglumun %80 rapor u var ama yeterli olmuyor %90 istiyorlar malesef eger konuyu cozduyseniz beni de bilgilendirirseniz sevinirim

  2. Seyit arslan dedi ki:

   Gecmis olsun benim de oglumun %80 rapor u var ama yeterli olmuyor %90 istiyorlar malesef eger konuyu cozduyseniz beni de bilgilendirirseniz sevinirim

 64. aziz dedi ki:

  mrb annem 69 yaşında % 71 sürekli ve ağır engelli raporu var annemin adına ötv siz araba alabilirmiyim

 65. serkan dedi ki:

  merhaba benim babam felcli onun uzerinden 15.000 ile 20.000 tl arası bir arac almak istiyorum bu fiyatlarda olan araclara ne kadar odeme yapmam istenir

 66. Pelin dedi ki:

  Merhaba,
  Benim annem 2 sene önce sol tarafından felç geçirdi. Şuanda birinin bakımına muhtaç. Yanında refakatçi olmadan hiçbişey yapamıyor. Ötv indiriminden yararlanıp araç satın almak istiyoruz. Yüzde kaç rapor alırız. %90 rapor verirler mi.

  Vericeğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi Günler.

 67. Pelin dedi ki:

  Merhaba,
  Benim annem 2 sene önce sol tarafından felç geçirdi. Şuanda birinin bakımına muhtaç. Yanında refakatçi olmadan hiçbişey yapamıyor. Ötv indiriminden yararlanıp araç satın almak istiyoruz. Yüzde kaç rapor alırız. %90 rapor verirler mi?

  Vericeğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi Günler.

 68. Yıldırım dedi ki:

  Meraba.
  Ablamın engelli çocuğu üzerine araba almayı düşünüyorum. Dayısı olarak ben kullanıcı olabilir miyim ona

 69. Yaşar dedi ki:

  Annenin sol kolu yok ayaklarda platin var şeker var gözleri şekerden dolayı az görüyor tansiyonu var kalp var kaç özür alabiliriz?

 70. serkan dedi ki:

  halam %55 engelli. ötv ve kdv indiriminden yararlanarak araç almak istiyor. fakat h sürücü belgesi yok. h sürücü belgesi olmadan indirimli araç alabilir mi.

 71. hale dedi ki:

  merhaba. biz %94 engelli annemiz için araba alıcaz. bayiye fiyat sorduğumuzda 65 bin liralık araca 45 bin dediler. ancak yukarıda okuduğuma göre %90 üzeri engelli bir kişi için 50bin liralık araç 29.500 liraya geliyor. bu durumda bizim de 65 bin liralık aracı 39 bin liraya almamız gerekmez mi?

 72. Taner dedi ki:

  Merhaba benim abim arac kullanamaz %50 özürlü beni nilgilendirirmisiniz arac almak istiyoruz

 73. Solmaz dedi ki:

  Benim oğlum %50 zihinsel engelli üzerine araba alabilirmiyim

 74. Ünal dedi ki:

  Benim kizim 6 yasinda 2 yasinda ki bir cocuk gibi 100de 82ki raporu var ben babası olarak alabilirmiyim.

 75. bedreddin dedi ki:

  %47 ortapedik engelli baldızım var üzerine araba alabilirmiyim ben kullanabilirmiyim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engel oranı % 90’ın altında olanlar, yakınlarına vermek üzere araç alamamaktadırlar.

 76. Cengiz dedi ki:

  Daha önce %55 almış raporum var raporda sürekli ibbaresi. İşaretli bu işarete rağmen araç almam için tekrar rapor almam gerekiyormu Tşk

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   lütfen 444 0 189 ile görüşme sağlayınız

 77. Cnyt dedi ki:

  Merhaba benim annem %69bedensel engelli raorumuzda var arabayı ben kullanmak kaydı yla arba alabilir miyim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engel oranı % 90’ın altında olanlar H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar. Bu raporların kullanılması ise alınan araçları söz konusu engelli kişi dışında bir başkası kullanıyorsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

  2. kampanyabulucu dedi ki:

   Alamamaktasınız

 78. Burak dedi ki:

  Babam ℅60 engelli raporu war araba alabilirmi ?

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Alabilir. Engel oranı % 90’ın altında olanlar H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar.

 79. Ertan TÜRKARSLAN dedi ki:

  slm ben yurt dışından malulen emekliyim 2 sene önce Türkiye ye yerleştim.Türküm ama yurt dışında yaşamaya başladıktan sonra Hollanda vatandaşlığına geçtim.Fiziksel engelim yok raporumun içeriği nörolojik ve psikiyatrik içerikli yüzdelik dilimi %80 %100 olarak gözüküyo. Kimliğim mavi kart bu şartlarda Türkiye de özürlü aracı olma durumum nasıl olur beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Yurt dışından aldığınız rapor veya ehliyet burada geçerli olmayacağından, Türkiyede tekrar engel raporu veya ehliyeti aldığınız zaman yararlanabilirsiniz. Diğer sorularınız için lütfen 444 0 189 ‘u arayınız.

 80. Serdar dedi ki:

  Benim babamın yüzde 93 raporu var sıfır araç aldığımızda babam vefat ettiğinde aracı nasıl sayabilirim YADA ölmeden önce vekalet felan verme hakkı varmı

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   ölümün Türkiye’de vuku bulduğu ve mükelleflerin de Türkiye’de bulunduğu durumlarda ölüm tarihini takibenden dört ay içinde, ivazsız intikallerde malların hukuken iktisap edildiği tarihi takip eden bir ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesinin ilgili vergi dairesine verileceği hüküm altına alınmıştır. Diğer sorularınız için lütfen 444 0 189 arayınız

 81. Kadir dedi ki:

  Merhaba benim annem kis hastası singoin diye geçiyor galiba tedavisi yok 19 yıl önce iki tane ameliyat oldu omurilikten 20cm kis var alamıyorlar tedavisi yok. Geçen düşüp kalça kemiğini kırdı ameliyat oldu kalça protezi takıldı. Biz heyete sokup rapor aldım raporun yüzdesi %91 geçerlilik süresi sürekli fakat raporda ağır özürlü hayır yazıyor ve açıklamada ÖTV indiriminden yararlanır gibi bir ifade yok araç alabilirmiyiz

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engel oranı %90 ve üzerinde olduğu için alabilirsiniz. Ve aracı 1. dereceden 3. dereceye kadar yakınları da kullanabilir. Lütfen evraklarınızla birlikte satın alma işlemini yapınız.

 82. hasan şahinuç dedi ki:

  yorumlarınızda dikkat ettim de fiyat yazılanlara cvp vermemişsiniz bende sorayım 90.000tl lik bir araca yüzde doksan rapora göre ne ödemem gerek şimdiden cevabınız için tşk ederim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), normalde %45’tir. Ancak, özürlü indiriminden faydalandığınızda bu oran %26.3’e düşüyor.

 83. Halis dedi ki:

  Merhaba eşimin babaannesi üzerinden araç almayı düşünüyoruz raporu %93 sanırım biz alamıyoruz aracı üstümüze engelli kişinin oğlunun üzerine alıp damadı olarak ben kullanmak istiyorum bu mümkün müdür? birde bu işlemler için vasi kararı çıkartmak gerekir mi? teşekkür ederim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   %90 ve üzeri engeli olanlar, birinci ve üçüncü dereceye kadar olan yakınlarına ötv den muaf olarak araç alıp kullanma hakkına sahiptir. Gerekli evraklarla birlikte başvurabilirsiniz.

 84. Ömer dedi ki:

  Arkadaşlar benim b ehliyetim var ama %47 raporun var araba almak istiyorum ama ehliyetimi nasıl h sınıf nasıl alabilirim şimdiden tşkürler

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engeliniz %20 bile olsa doktordan sadece “H sınıfı ehliyet ile araç sürebilir” ibareli bir rapor alabilirsiniz. Raporu aldıktan Trafik Tescil Bürosuna başvurarak alabilirsiniz.

 85. Hakan dedi ki:

  Meraba kolay gelsin benim babam sağ taraftan kısmı felç geçirdi yüzde kaç rapor alabiliriz şimdiden teşekkür ederim babam 81 yaşında birde araba almayi düşünüyoruz ÖTV siz araba alabilirmiyiz

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engel oranına göre rapor dahilinde alabilirsiniz.

 86. Fatih Can dedi ki:

  Merhaba peki özürlü indirimi ile motosiklet satın alınabilirmi?

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   ÖTV indirimi ile motorsiklet alımı vardır. Ancak, engel durumuna göre ek tertibatsız veya ek tertibatlı bir motorsiklet ÖTV istisnası kapsamında motosiklet alınabilir. Ancak bu aracın ek tertibat uygunluk raporunun alınması ve sürücünün ilgili sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir.

 87. Gökhan GÜL dedi ki:

  Babamın %89 engeli var bu kapsama içinde ötv den muaf araba alabilir mi

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Alabilir. Ancak aracı kendisi kullanmak şartıyla. Engelli kişi kendisi kullanmak sureti ile aracı alır ve engeline uygun düzenleme yaptırırsa ÖTV’den muaf olabilir. Bu haktan yararlanmak için ilgili engelli kişi hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar. Bu raporların kullanılması ise alınan araçları söz konusu engelli kişi dışında bir başkası kullanıyorsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

 88. Mehmet ali dedi ki:

  İyi günler annem 100de 87 raporlu annem kısmi olarak sol tarafı felçli araç nasl alabilirim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Engelli raporu ile satın alınan aracın bir başkası tarafından kullanılması durumunda da ÖTV muafiyeti olmamaktadır.
   Eğer engelli kişi kendisi kullanmak için aracı alır ve engeline uygun düzenleme yaptırırsa ÖTV’den muaf olabilir. Bu haktan yararlanmak için ilgili engelli kişi hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Bu raporların kullanılması ise alınan araçları söz konusu engelli kişi dışında bir başkası kullanıyorsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

 89. Fatih KAYA dedi ki:

  Mrb. Araç alınırken 3. Dereceden yakınları kullanabiliyor demişsiniz. Bu kişiler daha sonra dan degiştirilebilir mi. Mesela anne baba abi verildi isim olarak ama daha sonradan kardeşinde kullanması gerekiyor bu durumda ne yapılıyor yoksa ilk alırken verilen isimler mi geçerli sadece

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Lütfen 444 0 189 Vergi İletişim hattını arayarak detaylı bilgi alınız.

 90. Volkan volkan dedi ki:

  Selam 2 yaşındaki çocuğumun engel %90n üzeri fakat velayet karşı tarafta.bu şekilde bi yaptırımla illa velayeti almam mı gerekli yoksa ebeveyni olduğundan mütevellit bi zorluk çıkmadan da aracı kendim alabilirmiyim .?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Kurumla görüşmeniz halinde daha detaylı bilgi alabilirsiniz

 91. Mehmet dedi ki:

  Annemin %51 engeli raporu var en dusuk engelli yuzde kac olmalidir.

 92. Alper dedi ki:

  Merhaba eşimin raporu% 42 ama araç kullanamam diyor ben kocasi olarak esimin raporuyla esimin üstüne arac alabilirmiyim Teşekkürler

 93. Orhan dedi ki:

  Nenemin %90raporu varfelc ve konusamiyor bakicisi annem vekaleti dayimin uzerine aracin ruhsati kimin uzerine olur annemin bakici maasi kesilirmi

 94. Halil dedi ki:

  Merhabalar babaannemin üzerinden ÖTV siz araç almak istiyorum 100/98 özürlü var vasi olarak atandım .Araç almak için dilekçe ile başvuru birde alacağım aracinproformu ile mahkemeye başvuru yapacağım.bu durumda halihazırda kullandığım panelvan aracım var bu araç alımına engel olurmu .Araç alırsam panelvani satacam .Birde baba annemle ayrı şehirlerde ikamet ediyorum.bu hususlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler…

 95. Derviş dedi ki:

  Merabalar benim eşimin babasının %65 raparu var araç alabilrmiyiz.

 96. Burhan dedi ki:

  Mrhb iyi günler bnm annemin ℅80 üzerinde nasıl başvuru yapabiliriz ne tur evraklar gerekli ve bu arabayı alırken prsnat vermelimiyiz veya vade varmı

 97. Bünyamin aslan dedi ki:

  Kayın babam %89 raporu var araba alabilirmiyiz yanlız kayın babam yatalak arabayı kızı yada ben eniştesi kullanacaz bununla ilgili bilgi verirbisinız

 98. Ali Şan dedi ki:

  Merhabalar, %96 engelli ablamın üzerine araç alsam araç benim üzerime mi oluyor ablamın üzerine mi, ikinci sorum plakada engelli işareti kesin olmak zorunda mı, üçüncüsü araçta engelli kişi olmadan istenilen şehre seyahat edilebilir mi?
  Şimdiden çok teşekkürler

 99. Mali dedi ki:

  Merhaba,kardesimin %91 engeli var,sorum su indirim olarak sadece %45 otv indirimimi oluyor,yoksa hem %45 otv hemde %3 kdv indirimi vs oluyormu

 100. hakan dedi ki:

  Hocam komşumuz yüzde 90 üstü raporla araç aldı. 70.000 tllik arabayı 42.000 tl almış. Bizde raporumuzu yükseltebilirsek almak istiyoruz fakat bi sorum olacaktı. İnternet ortamında ötv engelli araç alımı hesaplama makinesi diye sayfalar var. orada araç fiyatını yüzde 45 ötv üzerinden hesaplayınca mesela arkadaşın aldıgı araba 70.000 tl orda fiyat 48.bin küsür çıkıyor ama arkadaş 42.000 tlye aldım dedi.yüzde 90 raporla aldıgından daha ucuza almış oldu. toplam yüzde kaç düşerek hesaplanıyor bu hesaplama. yüzde 90 üzeri engelliler için.

 101. Emrah dedi ki:

  İyi günler benim yüzde 40 ın üzerinde raporum var araç alabilirmiyim

 102. BURAK dedi ki:

  MERHABA BABAMIN YUZDE 97 RAPORU VAR 3 GUN ÖNCE 83000 LİK ARACI 52.500 E ALDIK SİZCE NORMALMİ BENİM KAFAMA TAKILAN YÜZDE 97 ENGELLİ RAPORU VAR TAMAMİYLE ÖTV VE KDV ÖDEMEMESİ LAZIM DEĞİLMİ

 103. Murat dedi ki:

  merhaba benim babamin %97 raporu var ama hiç kalakmiyor ben kullanabilirmiyim birde istediğimiz arabayi alabiliyormuyuz

 104. Fatih işeri dedi ki:

  Merhaba ben eşimin kardeşi üzerinden araç almak istiyorum %91 raporu mevcut gözlerinden acaba aracı kımşer kullanabılıyo başka biyerde okudum yurtiçinden alınan araçları herkes kullanabılıyo diye yardımcı olursanız sevınırım teşekkürler

 105. Mehmet dedi ki:

  Nenem yüzde 98 özürlü ve ben torunu olarak üstüne araç alıcam bu araçı alırken taşıt kredisi kullanabilir miyim ve araçın ne kadarına kredi kullanabilirim acil cevap teşekkürler

 106. Can dedi ki:

  Merhaba, babamın %60 engelli raporu var kalp rahatsızlığından dolayı. Fakat herhangi bir ehliyeti yok. Ehliyet alma şansı da yok artık. Otv indirimden yararlanma ihtimalimiz var mı? Uzuvlarinda problem olduğunda yararlanabiliniyor fakat kalp gibi iç organlardan dolayı engelliliklerde durum nedir.
  Teşekkürler.

 107. Murat dedi ki:

  Selamun aleykum %40 engelli raporum var fakat her 2 yılda bir yenilenmesi gerekiyor bu durumda vergi indiriminden yararlanabiliyormuyuz ?

 108. Mustafa dedi ki:

  Bilgilerinizi güncellermisiniz. 70000 tl ye kadar yüzde 45.70000 ile 123900 yüzde 50.123900 üstü yüzde 60 ötv indirimi.

 109. Yusuf dedi ki:

  Merhaba benim babam %65 engelli raporu var suan da alicagimiz arabanin %60 otv gozukuyor otvinin ne kadarini oduyoruz birde araci ben kullanabiliyormuyum tesekkurler

 110. Hasan yaman dedi ki:

  Slmm ben hasan benim kiz kardesim baska ailede evlatlik ve tek cocuklari ehliyeti yok kasdesimin babasina araba almak istiyior babasi pankrias hastasi rapor alirsa arabayi benim kulanabilirmiyim

 111. Yunus aydemir dedi ki:

  Merhabalar benim engelim sol elimin parmaklari is kazasi sonucu oldu %30 engelli raparim var daha once polis ehliyetime el koydu hastanenin bana verdiği rapor h sinifi ehliyet ala vilir raporu var ben bu raporla indirimli araba ala bilirmiyim

 112. Senar Çimen dedi ki:

  İyi günler benim sorum şu : %49 sürekli bedensel engelli raporum var (Sag Kolum iş kazasından dolayı parmaklarım kapanmıyor sabit duruyor). Ayrıca H sınıfı otomatik vites ibareli ehliyetim var . Acaba ben araç alırken ötv indiriminden yararlanabilirmiyim ?

 113. Melek dedi ki:

  Engelli raporuyla araba alınca hastanın 5 sene icinde vefat durumunda vergi ve o tv devlete geri veriliyormu

 114. Mustafa dedi ki:

  Benim çocuğumun %98 raporu var ve18 yaşında 60bin tl lik araca %kaç ÖTV alınır. Kdv nın tamamımmı alınıyor ve ya %kaça alınıyor ve ya hiç mi alınmıyor
  Buna bi açıklama yaparmısınız

 115. Mesut dedi ki:

  Iyi gunler abimin 100/92 ozurlu raporu var yukarda okudugum yazilara baklirsa ozurlu raporu 100de90 uzeri olan kisi 0 ötv ve 100de 18 olan kdv nin sadece 100de 15 ini vericek doru anladim dimi ;bide arabayi alirken diger vergilerden muaff miyiz yani MTV den falan yoksa onlari vericekmiyiz

 116. mert ali dedi ki:

  merhaba abim in 100/54 rapor u var araç alabilme imkanımız var mi acaba

 117. Erhan dedi ki:

  Merhaba annem %83 engelli raporu aldı 6 Aylık yürüme ve görme kaybı var diye de not düşüldü rapora bu oranla araba alabilirmiyiz ve ben kullanabilirmiyim

 118. aydın dedi ki:

  benım 2 kolum protez raporum 91 kaç cc ye kadar hakım var birde yakınım kaç kişi yazdırabilirım kulanmak için mesela 4 çocuğum var öğrenebilirmıyım bunu

 119. Harun dedi ki:

  Öncelikle merhaba güzel bir açıklam olmuş Benim babamda engelli 2014 yılında araba aldık kendi üzerine h sınıfı ehliyeti var yanlız arabada en büyük 1.6 alabilirsiniz 1.4 değil bunu düzeltirseniz sevinirim çünkü babamda 1.6 var

 120. Turhan dedi ki:

  Merhaba,çocuğum 9yaşında ve her iki kulağında da işitme kaybı var.bir kulağında %80, bir kulağında %90 kayıp var ve cihaz kullanıyor.Ayrıca bir böbreği de %16 civarlarında çalışıyor.yani doktorlar tek böbrekli olarak kabul ediyor.Hastane raporu %43 tür.Bu şartlarda olan ve bakıma muhtaç bir çocuğun hizmetinde kullanmak için bir arabayı indirimi veya ötv siz alabilir mi?veya başka haklardan faydalanabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim

 121. cihat palabıyık dedi ki:

  85 yaşında annem kısmi olarak sol el ve sol ayak felçli yürümekte zorluk çekiyor. ÖTV. indirimli araç oğlu olarak ben alabilirmiyim..

 122. Mustafa dedi ki:

  Ben engelli bi bireyim köyde yaşıyorum kamyonet tipi araçta varmı

 123. Uğur dedi ki:

  Merhabalar babamjn engelli raporu % 93 dür araç almak istiyoruz 85 binlik bir araç bize kaça gelir ötvden yüzde kaç yararlanabilirim %45 mi%60 cevap verilirse sevinirim.