Kampanya Bulucu

Araba Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır

Taşıt kredisi bankalar tarafından araba almanız ya da mevcut arabanızı yenilemeniz için size verilen kredilerin genel adıdır. Araba kredisi ya da taşıt kredisi olarak bilinen bu kredi türünde çektiğiniz kredi ile sadece araç alabilirsiniz. Sıfır ya da ikinci el alacağınız araçlara banka ipotek koyacaktır. Taşıt kredisi almanın başka bir yolu da otomobil firmalarının kendi bünyelerinden kredi kullandırmaları yönündedir. Mesela Fiat bayisine gittiğinizde hiç bayiden ayrılmadan taşıt kredinizi çekebilir ve aracınızı alıp gidebilirsiniz. Üstelik Fiat şu anda 20 ay için % 0 faiz uyguluyor.

Taşıt Kredisi almak için işlem basamakları nelerdir?

Araç kredisi almak için yapmanız gereken tek şey nüfus cüzdanınızla banka şubesine gitmektir. Bazı bankalar, SMS ya da telefon yoluyla da taşıt kredisi başvurusu almaktadır. Ancak bu yollarla alınan başvurular bir ön kabul niteliğinde olup, kesin sonuç yine şubede bitmektedir.  Nüfus cüzdanınız dışında bir de gelir belgesi istenmektedir. Kesin belgeler için kredi çekeceğiniz banka şubesini aramanızda fayda var.

Taşıt Kredisi ile Ne Tür Araçlar Alınabilir?

Taşıt kredisi ile araç satın alımında aracın tipi önemli değildir. Ayrıca bu kredi ile 0 km veya 2. el araçlar da sınırlama olmaksızın satın alınabilir. Fakat bu iki kredi için kredi şartları değişiklik gösterebilmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Ruhsat fotokopisi
  • Maddi gelir belgesi
  • İkametgâh belgesi
  • Noter satış sözleşmesi
  • Araç üzerinde takyidat olmadığını kanıtlayan belge

Taşıt Kredisi ile 0 Km Araç Satın Almak

Taşıt kredisi ile 0 km araç satın alımında satın alınan araca rehin konmaktadır. Bu rehin konma işlemi banka için bir teminattır. 0 km araç satın alımında kredi için banka tarafından kefil aranmamaktadır.

Taşıt Kredisi ile 2. El Araç Satın Almak

Taşıt kredisi ile 2. el araç satın alımında araca rehin işlemi uygulanmaz. Fakat teminat için banka kişiden kefil göstermesini talep eder. Ayrıca bankalar 2. el araçların satın alımında bir yaş aralığı belirlemiştir. Bu yaş aralığından daha eski araçların satın alımı mümkün olmamaktadır.

Taşıt Kredisi Taşıt Bedelinin Ne Kadarını Karşılar?

Yasalar gereğince ne yazık ki taşıt kredisi satın alınacak taşıtın fatura bedelinin tamamını karşılamamaktadır. Fatura değeri 50.000 TL’nin altında olan araçlar için verilebilecek maksimum kredi % 70 iken; fatura değeri 50.000 TL ve üzerinde olan araçlar için 50.000 TL’lik kısma % 70’e, 50.000 TL üzerindeki kısma ise % 50’ye kadar taşıt kredisi verilebilir. Geriye kalan kısımları kullanıcılar peşin olarak ödemek zorundadır. Bu bedeli ödeyemeyen veya ödemek isteyemeyen kişiler ihtiyaç kredisi kullanabilirler.

Taşıt Kredisinde Satın Alınan Araca Rehin Konur mu?

Taşıt kredisi kullanımında banka kredinin ödenebilmesi adına kredi kullanıcısından teminat talep eder. Bu teminat taşıt kredisi ile 2. el araçlar için kefil olurken 0 km araçlar için ise rehin işlemidir. Taşıt kredisi ile 0 km araç satın almak isteyen kişinin aldığı araca banka tarafından rehin konur. Bu demektir ki, kredinin ödeme süresi boyunca araç sahibi kişi rehinden dolayı aracı satamaz.

Taşıt Kredisi Bitiminde Rehin Nasıl Kaldırılır?

Taşıt kredisi ödemesi biten kişi sahip olduğu aracın üzerindeki rehini kaldırmak için öncelikle rehin işleminin ne zaman konduğuna bakmalıdır. Ocak 2011’den önce yapılan rehin işlemlerinde kişi rehin kaldırmak için öncelikle bankanın yönlendirdiği notere gitmeli ve rehin kaldırma yazısı almalıdır. Sonrasında bu yazı ile Trafik Tescil Müdürlüğü’ne gidilmelidir. Bu kurumda ruhsat üzerindeki rehin kaldırılır. Çıkan yasa ile Ocak 2011 sonrasında uygulanan rehin işlemlerinde bu süreç geçerli değildir. Rehin kaldırma işlemi yalnızca bankadan halledilebilir.

Rehin Kaldırma İşleminde Ücret Alınır mı?

Eski sistemde rehin kaldırma işleminde noter masrafları kredi kullanıcısı tarafından ödenmekteydi. Yeni sistemde noter işlemi söz konusu olmamasına rağmen bankalar rehin kaldırma işlemi için kredi kullanıcılarından ücret talep etmektedir. Fakat yasalara göre bu ücretin alınmaması gerekir. Bu yüzden rehin kaldırma işlemi için kişiler bankalara ücret ödememelidir. Banka  bu konuda ısrarcı olursa tüketici mahkemesine başvurulmalıdır.

Taşıt Kredisinde Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Taşıt kredisi ile araç satın alımında kanunen kasko yaptırmak zorunlu değildir. Fakat bazı bankalar kredi koşullarında kasko yaptırılmasını şart koşmuşlardır. Böyle bir durumda bankaya itiraz etmek ve kredi şartlarını kanuna ve talebe uygun olarak değiştirilmesini istemek kasko yaptırma zorunluluğundan bir kaçış olabilir. Öte yandan bazı bankalar ise kaskolu ve kaskosuz olmak üzere farklı faiz ücretlerine sahip farklı taşıt kredileri uygulayabilmektedir. Taşıt kredisi kullanımında kasko durumu için sözleşmenin iyi incelenmesinde fayda var.

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Birçok kredi kullanımında olduğu gibi taşıt kredisi kullanımında da bankalar hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutmakta ve bu sigorta bedelini kullanıcılardan almaktadır. Fakat yasalar gereğince kredi kullanımında hayat sigortasının yapılması zorunlu değildir. Böyle kredi şartları ile karşı karşıya gelinmesi durumunda bankaya dilekçe verilmeli ve hayat sigortası talebi iptal ettirilmelidir. Ayrıca önceki dönemlerde kredi kullanarak hayat sigortası yaptırmış kişiler yasalar gereğince bu sigorta masraflarını bankalardan geri alabilirler.

Araba Kredisinde ne kadar kredi çekebilirim?

Bankasına göre değişmekle birlikte almak istediğiniz aracın %70’i ila %90’ı arasında bir rakamı çekmenize izin vereceklerdir.

Araba kredisinde maksimum vade kaç aydır?

Otomobil kredisinde maksimum vade 48 aydır. Çok nadir olsa da 60 aya kadar araç kredisi kullandıran bankalar vardır. Örneğin Garanti Bankası 60 ay vadeye kadar taşıt kredisi kullandırmaktadır. Vade uzadıkça ödeyeceğiniz faiz miktarının artacağını unutmayınız.

Taşıt Kredisi için bankalar mı daha uygun otomobil firmaları mı?

Araba kredisi alacaksanız her ikisine de bakmalısınız. Ancak genellikle araç kredileri otomobil firmalarının kendi finans çözümleriyle çok daha ucuza gelmektedir. Çünkü otomobil firmaları, satışlarını artırmak için diğer otomobil markalarının bir adım önüne geçmek isterler. Bunun için de faizleri piyasanın altına indirebiliyor ya da faizleri sıfırlayabiliyorlar. Örnek olarak Fiat’ın Sıfır Faizli kampanyasını inceleyebilirisiniz. Ya da Honda’dan % 0,78 faizle araç satın alabilirsiniz. Tabi tüm bunlar için kredi notunuzun uygun olması gerekiyor.

Kredi notuyla ilgili şu haberimizi okumanız faydanıza olacaktır:

Banka Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir

Taşıt Kredisi borcum bitmedi arabamı satabilir miyim?

Eğer aracın kredi borcu bitmeden satmak isterseniz aracın kredi borcu olduğunu alıcıya söylemeniz gerekir. Alıcı kabul ederse önce bankaya gidilir ve arabanın kredi boru kapatılır. Ardından borcu yoktur kâğıdı alınarak Notere gidilir ve araç yeni sahibine noterde devredilir. Başka türlü aracı almanıza imkân yoktur. Ancak ülkemizde bu şekilde satışların sayısı bir hayli fazla olduğundan endişelenmenize gerek yoktur. Bu şekilde araç alım satımı oldukça yaygındır.

 

Ne zaman Otomobil kredisi kullanmalıyım?

Eğer sıfır araba alacaksanız Aralık ayını beklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü Aralık ayı sonunda yeni yıla girileceği için otomobil firmaları, yeni modelleri satmak için eski modelleri ellerinden çıkartmak isteyecekler hem de yılsonu satış rakamlarını tutturmak isteyeceklerdir. Bu yüzden yılsonunu beklemek her açıdan daha karlıdır. Otomobillerde yılsonu kampanyaları ile indirim oranları %15’e kadar çıkmaktadır.

İkinci el araba alacaksanız, yaz aylarında 2. el arabaların pahalandığını bilmelisiniz. Bu yüzden kış aylarında araba almanız size daha ucuza mal olacaktır. Araba almak için en uygun zamanın hangisi olduğunu anlattığımız şu haberimizi lütfen inceleyiniz:

Araba Almak İçin En Uygun Zaman

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.