Kampanya Bulucu

Araba Almak İçin En Uygun Zaman

Günümüzde bir araç sahibi olmak, birçok birey için en önemli finansal kararlardan biri haline gelmiş durumda. Genellikle tüketicilerin peşin ödeme ile araç satın alma imkânı bulunmadığından, araba alımlarında kredi kullanımı da oldukça yaygın. Bu tabloya ülkemizin yüksek oranlı vergi politikası da eklendiğinde, araba almak isteyenlerin en doğru zamanı kollamaları çok doğal bir hal alıyor. Sizler için otomobil alımlarınızda avantajlı olmanızı sağlayacak dönemsel ipuçlarını derledik.

Acele Etmeyin ve Piyasayı Koklayın

Araba almak için en uygun zamanı belirlerken, ilk olarak alacağınız aracın durumuna dikkat etmelisiniz. Zira sıfır araçlarla ikinci el araçlar için en uygun satın alma dönemleri farklılık gösterebiliyor. Ayrıca vergi indirimi gibi “beklenmedik” gelişmeler, ikinci el piyasasına birkaç hafta veya bir ay süre gecikme ile yansıyabiliyor.

Araba almak için en uygun zaman ayrıca kişiden kişiye de değişiklik gösterebilen bir olgudur. Yani konuya otomobil piyasası üzerinden yaklaşmadan önce, kendi finansal tablonuzu iyi analiz etmeniz gerekiyor. Acil gelişen ihtiyaçlarınız varsa, yani “mecburen” bir otomobil alacaksanız, genel bir zaman çerçevesi sizi ilgilendirmeyecektir. Ancak “tok alıcı” iseniz, yani araba almak için en uygun zaman gelene kadar bekleme imkânınız varsa, kârlı çıkacağınıza emin olabilirsiniz.

İnternet Yalan Söylemez

Günümüzde ikinci el araç piyasasının çok büyük bir kısmı internet üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla ikinci el araçların hızlı satıldığı dönemleri takip etmek ve buna göre analizler yapmak mümkün. Uzmanlar, Ocak ilâ Nisan arasındaki dönemin yılın diğer dönemlerine göre daha yoğun bir ikinci el araç piyasasına sahip olduğunu belirtiyorlar. Ancak bu dönemin genel bir trend olduğunu unutmayın. Satın almak istediğiniz araç bir 4×4 veya cabriolet gibi “sıra dışı” bir model ise, en uygun dönem farklı olacaktır.

İnternette ikinci el araba için araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri ise, gerçek hayatla olan fiyat farklarıdır. Uzmanlar ülkemizdeki ikinci el araç ilanlarında fiyatı biraz yüksek tutmanın “gelenek” haline geldiğini ve araç başında pazarlık yapılarak bu fiyatların neredeyse her zaman düşürülebildiğini belirtiyorlar. Özellikle ilkbahar aylarında piyasanın yoğun oluşu, internetteki fiyatların gerçekten yüksek olmasına neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek ve bütçenizi daha iyi planlamak için bu dönemlerde araştırmalarınızı ikinci el otomobil pazarlarına kaydırabilirsiniz.

araba ne zaman alınır

Sıfır Araç Alırken Akıllı Davranın

Sıfır araba almayı planlıyorsanız, kampanyaları çok iyi takip etmelisiniz. Bu kampanyalar genellikle Kasım ve Aralık aylarında yapılıyor olsalar da, bankalarla yapılan işbirlikleri sonucu ilkbahar aylarında da uygun koşullarla araba satışı yapılabiliyor.

Yıl sonu kampanyalarındaki mantık, otomobil firmalarının ellerindeki stokları eritmek ve yeni modellere hazırlanmak için müşterilere cazip fiyatlar sunmalarıdır. Özellikle yılın son döneminde bazı otomobil firmaları araçlarını kâr etmeden satacak kadar düşük düzeylere inebilmektedir. Ayrıca her bir bayiinin aylık ve yıllık satış kotası bulunmaktadır. Bayiiler bu kotaları doldurduklarında kazanç seviyeleri de yükselir. Dolayısıyla her ayın sonunda ve tüm yılın en son döneminde, kotasını doldurmak üzere olan bayiiler “çılgın” indirimler sunabilmektedir. Böylece birkaç aracı düşük fiyattan satan bayii, kotasını doldurarak toplam kâr payını bir üst seviyeye çıkarabilir.

Günlük Koşulları Yabana Atmayın

Hem sıfır kilometre, hem de ikinci el araba almak için en uygun zaman dilimi arayışınızda unutmamanız gereken bir husus da, günlük koşullar olmalıdır. Yağmurlu veya karlı havalarda tüm araçlarda satışlar azaldığından daha uygun fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca sıfır kilometre araç satıcıları bayiinin kapanış saatlerine doğru günü bir satış fazla yaparak kapatmak istediklerinden, size daha iyi bir tekl

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.