Kampanya Bulucu

Araba Alırken İhtiyaç Kredisi Mi Kullanılmalı Taşıt Kredisi Mi

Araç alırken firmaların taşıt kredisinden yararlanan da var, bankaların ihtiyaç kredisinden yararlanan da… bu yazımızda araç kredisi ile ihtiyaç kredisini karşılaştırıp hangisinin daha uygun olduğunu bulmaya çalışacağız.

birçok tüketici için kredi kullanmadan araba alabilmek bir hayalden öteye gidemiyor. Dolayısıyla da, hem sıfır hem de ikinci el araçlarda kredi kullanımı en popüler konulardan biri. Her zaman belirttiğimiz gibi, doğru kullanılan bir kredi, alım gücünüzün en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlayacak bir finansal enstrümandır. Bu yazımızda, araba alırken kullanılacak kredi çeşidi ile ilgili soru işaretlerinizi gidermek istedik.

Kredi Çeşitleri Neyi Değiştirir?

Aslında salt ekonomik bir bakış açısıyla yaklaşıldığında, bankalar ve tüketiciler arasında yapılan bir kredi sözleşmesinin adının ne şekilde konduğu önemsizdir denilebilir. Zira bankalar faiz oranlarını ve tüketicilerin kredibilitelerini (kredibilite, kredi almaya uygunluk durumunuzu ve borcunuzu ödeme konusunda ne kadar risk taşıdığınızı belirten finansal bir terimdir) kredi çeşidinden bağımsız olarak belirlerler. Hatta bu ölçümler genellikle yasal düzenlemelerle de sınırlandırılmıştır. Ancak serbest piyasa içerisinde farklı tüketici gruplarına hitap etmek isteyen bankalar, farklı “kredi paketleri” hazırlayarak, en geniş kesimi kapsamaya çalışırlar. Bu da, araba alırken ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi arasında seçim yapabilmenize imkân sağlar.

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi hizmetlerinin kendilerine has avantajları ve dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

Taşıt Kredisi ile Araba Almak:

Taşıt kredilerinde belirlenen vade süreleri, ihtiyaç kredilerine göre biraz daha yüksek olabilmektedir. Özellikle sıfır araç alımlarında çok uzun vadeler sağlandığından, aylık gelirinizin küçük bir kısmı ile araba alabilmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca taşıt kredilerinde faiz oranları da (çok küçük farklar da olsa) daha düşüktür. Araba satıcısının banka ile özel bir anlaşma yapması durumunda, özel faiz oranları ve çok uygun koşullar yakalayabilirsiniz.

Taşıt kredilerinin en önemli dezavantajı ise, peşinat zorunluluğudur. Özellikle ikinci el araçlarda, birçok banka araç bedelinin ancak %70’lik dilimi için kredilendirme hizmeti sunuyor. Bu da peşinat ödeme imkânı bulunmayan tüketicilerin ihtiyaç kredilerine yönelmelerine neden oluyor. Ayrıca KASKO yaptırma zorunluluğu, araç üzerine rehin konulacağından dolayı oluşan noter ve dosya masrafları ve taşıt bedelinin üzerinde bir kredilendirme yapılamaması gibi durumlar da önemli dezavantajlar arasında sayılabilir.

Ancak, yıl sonuna doğru sıfır araç alımlarının %100’e kadar kredilendirilmesinden dosya masrafı alınmamasına kadar birçok avantaj yakalayabileceğinizi de unutmayın. Zira yıl sonuna yaklaşıldığında, hem otomobil firmaları hem de bankalar yıllık hedeflerini tutturabilmek için çok avantajlı koşullar sağlarlar.

Taşıt kredisinin nasıl kullanılabileceği ve kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususları “Araç Kredisi Nasıl Çekilir, Gerekli Belgeler Nelerdir” başlıklı yazımızda detaylandırmıştık.

İhtiyaç Kredisi ile Araba Almak:

Bankalar arası rekabetin çok yoğun olduğu ülkemizde, bireysel ihtiyaç kredileri bu rekabetin adeta “savaş meydanı” konumundadır. Televizyon reklamlarından yalnızca internet üzerinden verilen kredilere, cep telefonunuz üzerinden basit bir mesaj çekerek kredi kullanma imkânından enpara.com gibi yalnızca internet üzerinden sunulan hizmetlere, ihtiyaç kredileri “seç-beğen-al” denilebilecek bir çeşitlilik içerisindeler. Bu kıyasıya rekabet ortamı da, bankaların dönem dönem çok düşük faizlerle kredi vermelerine sebep oluyor.

Yani araba alırken ihtiyaç kredisi kullanmanın en büyük avantajı, düşük faiz oranları ve masraflar sağlayan kampanyalardan tüm yıl boyunca yararlanabilmeniz olacaktır. Ayrıca KASKO zorunluluğu bulunmaması da, eğer yalnızca trafik sigortası ile yetinecekseniz ciddi bir avantajdır. Peşinat ödeme zorunluluğu olmadığından, yalnızca aylık ödemelerinizi yaparak araç sahibi olmak istiyorsanız, sizin için uygun seçenek ihtiyaç kredisidir.

İhtiyaç kredilerinin en önemli dezavantajı ise, hayat sigortası zorunluluğudur. Tüm bankalar tarafından uygulanan bu zorunluluk, özellikle yaş durumunuz nedeniyle “riskli” kesimde yer alıyorsanız, toplam kredi maliyetinizi önemli ölçüde arttıracaktır. Ayrıca ihtiyaç kredilerinde üst limit uygulaması yapılması, teminat vermenizi gerektirebilir. Teminat verme imkânınız olsa dahi, kredinin “teminatlı” olarak kullanılması, ipotek işlemi nedeniyle ciddi bir noter masrafı oluşturacaktır.

Şu konu başlığımızı da incelemek isteyebilirsiniz: “Araba Almak İçin En Uygun Zaman”

Son Olarak;

Araba alırken ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi kullanmanın size getireceği farklılıkları bu şekilde özetleyebiliriz. Ancak cevaplamanız gereken tek soru bu değil. Her zaman olduğu gibi, kredi kullanmaya karar vermeden önce geniş bir araştırma yapmalı ve tüm detay bilgileri okuyup öğrenmelisiniz. İlk etapta tüm bankaların web siteleri üzerinden kredi koşullarını karşılaştırmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki, hiç beklemediğiniz bir banka size en uygun hizmeti sağlıyor olabilir. Ayrıca, kredi kullanma kararından önce iyi bir bütçe planlaması ve detaylı bir gelecek tahmini yapmalısınız. (Bakınız: “En Uygun Kredi Nasıl Alınır”)

Sizlere hayallerinizdeki araba ile, sevdiklerinizle birlikte, mutlu ve keyifli yolculuklar yaparken, kredilerinizi kolaylıkla ödeyeceğiniz günler diliyoruz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sahin dedi ki:

    Teşekkürler..elinize sağlık..gerçekten açıklayıcı ve aydınlatıcı…