Araba Alırken İhtiyaç Kredisi mi Daha Avantajlıdır Yoksa Taşıt Kredisi mi? | Kampanya Bulucu
Kampanya Bulucu

Araba Alırken İhtiyaç Kredisi mi Daha Avantajlıdır Yoksa Taşıt Kredisi mi?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, herhangi bir türe dahil edilmeyen bir kredi türüdür. Bu kredi nakit ihtiyaçları için verilir. Kredi alımı esnasında diğer kredi türleri gibi fazla koşul bulundurmaz. İhtiyaç kredisi kullanarak günümüzde insanlar konut, taşıt vb. şeyler satın alabilmektedir.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, yalnızca araç satın alımında kullanılan bir kredidir. Banka tarafından aracın fatura bedelinin maksimum % 50-70 aralığı kadar kredi verilir. 0 km araçların kredi ile satın alınmasında banka araca rehin koyar. 2. el araçların alınmasında ise rehin işlemi uygulanmaz fakat banka tarafından kefil talep edilir.

Taşıt kredisi ile 0 km ve 2. el dahil olmak üzere her türlü araç satın alınabilir.

Araç Satın Alımında Hangi Kredi Daha Avantajlıdır?

Bir aracın kredi çekilerek satın alınmasında kredilere göre avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Hangi kredi tipinin avantaj olduğunu kredi şartları belirler. Kredi şartları ise bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Fakat belirli yönlerden her iki kredinin de üstün olduğu noktalar vardır.

  1. Araç Satın Alma Kolaylığı

Araç satın alma kolaylığı açısında taşıt kredisinin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun asıl sebebi ise, bankaların ihtiyaç kredilerini belirli tutara kadar vermelidir. Yüksek meblağlarda yapılan ihtiyaç kredisi başvuruları genellikle reddedilir. Fakat taşıt kredisinde taşıtın bedeli ile taşıtı satın almak isteyen kişinin maddi gücü orantılı ise banka yasalar doğrultusunda krediyi kişiye tanımlar.

  1. Kredinin Araç Bedelini Karşılaması

Kredi ile otomobil satın almak isteyen kişiler genellikle peşinat ödemeksizin yalnızca vade ile araç sahibi olmak isterler. Bu durumda talep edilen kredinin tamamını karşılayan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisine göre daha avantajlıdır. Çünkü taşıt kredisi yasalar gereğince satın alınması istenilen aracın bedelinin % 50-70 aralığında kredi verir. Geriye kalan kısım ise kredi kullanan kişi tarafından peşin olarak ödenir. İhtiyaç kredisinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Fakat ihtiyaç kredisi yüksek meblağlarda genel olarak verilmemektedir. Satın alınacak aracın makul fiyatlara sahip olması gerekir ki çekilecek ihtiyaç kredisi karşılayabilsin.

  1. Kredi Şartları

Kredi şartlarını değerlendirdiğimizde ihtiyaç kredisinin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ihtiyaç kredisi, kredi çekimi esnasında teminat olarak kefil veya maddi gelir belgesi ister. Genel olarak kişinin taşınmaz mal varlıkları ve maddi gelirleri yeterli olmaktadır. Fakat taşıt kredisinde araç 0 km ise satın alınan araca banka tarafından rehin şartı bulunmaktadır. Bu da olası bir durumda kredinin ödenmemesi dahilinde araca banka tarafından el koyma hakkını doğurur. Bu durumda kişi fazlasıyla zarar eder. Oysa ihtiyaç kredisinde böyle bir durum bulunmamaktadır. Kişi ihtiyaç kredisi ödemezse banka yasal süreçlere gider ve farklı yollardan borcu temin etmeye çalışır. Fakat haciz durumu dışında kişinin satın almış olduğu araç bu durumdan etkilenmez.

  1. Kredi Faiz Oranları

Kredi faiz oranları, bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de genel olarak taşıt kredilerinin faiz oranları, ihtiyaç kredilerine oranla daha düşük olmaktadır. Bu durumda kişi taşıt kredisi kullandığı takdirde toplamda bankaya daha az ödeyerek aynı araca sahip olabilir.

  1. Kredi Vade Sayısı

Taşıt kredilerinde banka tarafından yapılan vade sayısı, genel olarak ihtiyaç kredilerine göre daha fazladır. Vade sayısı yükseldiği zaman aylık ödemeler de aynı oranda azalır. Bu durumda aylık ödemeleri düşük kredi ihtiyacına girmiş kişiler için taşıt kredisi daha avantajlıdır.

  1. Kampanyalar

Taşıt kredisi için araç satan bayiler, bankalar ile dönem dönem kampanyalar yaparlar. Bu dönemler içerisinde taşıt kredisi ile araç satın alan kişi kampanyalardan yararlanarak daha düşük faiz vb. fırsatlar ile araç satın alabilirler. Fakat ihtiyaç kredisinde herhangi bir kampanya bulunmamaktadır. Bu durumu dikkate alarak taşıt kredisinin avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

  1. Satın Alınan Araç Masrafları

Kredi ile bir otomobilin alımında aracın satın alma bedelli doğar. Bu bedeller arasında kasko, sigorta vb. işlemler yatar. Taşıt kredisinde bankalar bu işlemlerin yapılmasını zorunlu kılar. Bu durumda kişi kredi için ekstra masrafa girmelidir. Fakat ihtiyaç kredisinde böyle bir durum yoktur. Kişi aracı satın aldıktan sonraki bir tarihte kasko vb. işlemleri yapabilir. Bu durumdan dolayı ihtiyaç kredisi kullanmak daha avantajlıdır. Fakat ihtiyaç kredisinde yapılan hayat sigortasının maliyetleri daha yüksek olmalıdır. Bu durumunda hesaba katılmasında fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.