Kampanya Bulucu

Anadolu Hayat Emeklilik Nasıl İptal Edilir? Para İadesi Nasıl Alınır?

Bireysel emeklilik, çalışma hayatlarını sürdüren vatandaşların emekliliğin ardından çalışma hayatları süresindeki yaşam standartlarının aynı düzeyde devam edebilmelerini sağlamak adına oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sistem kapsamında, her ay düzenli olarak banka ya da bağlı olunan emeklilik sigorta şirketi tarafından belirlenen miktarda ödeme yapılır. Emeklilik hakkı doğduğunda bu parayı toplu olarak ya da maaş olarak geri alınır. 45 yaşın altındaki hem özel sektör hem de kamu çalışanları, 2017 yılı itibarıyla bu sisteme dahil edilmiştir.

BES, otomatik olarak başlatılan ve her ay maaşın belirli bir kısmının aktarıldığı bir sistem olması dolayısıyla bazı kesimler tarafından tepki ile karşılanmıştır. Bunun sonucu olarak da BES’i iptal etmek ve iptal tarihine kadar ödeme yapılan tutarın iadesi için talepte bulunmak konularında birtakım soru işaretleri söz konusu olmuştur.

Anadolu Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat bireysel emeklilik iptal işlemleri çeşitli yollarla yapılabilir. Anadolu Hayat BES para iadesi ise iptal tarihinden itibaren yaklaşık 10 iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Anadolu Hayat Emeklilik bünyesinde bulunan bireysel emeklilik sisteminde bir katılımcıysanız çeşitli yollarla sözleşme iptali yapıp sistemden ayrılmanız ve yatırdığınız miktar kadar ödeme almanız mümkündür. Yalnız ilk 2 ay içerisinde gerçekleştirilen iptal işlemleri için birebir olacak şekilde para iadesi yapılırken 2 aydan sonraki iptal talepleri için belirli bir oranda komisyon kesintisi söz konusu oluyor.

1. Telefon ile BES iptal işlemi

Anadolu Hayat bireysel emeklilik sisteminden telefon yoluyla ayrılmanız mümkün. Anadolu Hayat BES telefon numarası olan 0850 724 55 00 numaralı çağrı merkezini arayarak iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu numarayı arayıp, müşteri temsilcinize bağlanarak BES iptali talebinde bulunabilirsiniz. Hafta içi ve cumartesi günleri 08:00-22.00 saatleri arasında hizmet veren çağrı merkezi, pazar günleri ise 10:00 – 19:30 arasında hizmet vermektedir. Sizinle ilgilenen müşteri temsilcisine gerekli talimatları verip Anadolu Hayat BES iptal sürecini başlatabilirsiniz.

2. Şubeye giderek BES iptali işlemi

Anadolu Hayat Emeklilik şubelerine giderek burada sizinle ilgilenen görevliye BES iptal işlemi gerçekleştirmek istediğinizi ve buna bağlı olarak hesabınızda biriken ve hakkınız olan paranın tarafınıza ödenmesini istediğinizi belirtirseniz, görevlinin size iptal dilekçesi ya da ayrılma formu imzalatması durumunda işlemleriniz başlatılacaktır. İptal dilekçesi iletildiği zaman hesap iptali hemen gerçekleşir ancak almanız gereken geri ödemenin hesabınıza geçmesi 10 iş gününü bulabilir.

3. SMS ile BES iptal işlemi

Bir diğer Anadolu BES iptali seçeneği de telefondan atacağınız bir mesaj ile talimat vermektir. 5755’e CAYMA yazıp boşluk bırakıp T.C. kimlik numaranızı yazıp gönderdiğiniz takdirde gerekli talimatı vermiş ve BES iptali sürecini başlatmış olursunuz. Ulaşan SMS talebinden sonra tarafınıza bir bilgi mesajı gönderilir. Telefonunuza bu şekilde bir bilgilendirme mesajı gelmezse çağrı merkezini arayarak ya da en yakın Anadolu Hayat Emeklilik şubesine giderek konuyla alakalı detaylı bilgi edinebilir, işlemlerinizi bu şekilde devam ettirebilirsiniz.

4. Mail ile BES iptal işlemi

Müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmede oluşturmuş olduğunuz BES iptal talebiniz ardından mail, faks ya da posta yoluyla bünyesinde BES kapsamında sigortalı olduğunuz kurum olan Anadolu Hayat Emeklilik’e ayrılma formu göndererek de iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dolduracağınız bu formu;

  • Posta yoluyla Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. İş Kuleleri Kule:2 Kat 16 Levent 34330/ İSTANBUL adresine,
  • E-mail ile [email protected] adresine veya
  • 0212 317 70 77 numaralı faksa imzalayıp atabilirsiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için yukarıdaki yolları deneyebilirsiniz. Anadolu Hayat Emeklilik, bireysel emeklilik sistemi iptali başvurularının hepsinde, kurum tarafından geri ödenmesi gereken tutarın kişinin hesabına ulaşması 10 iş gününü bulur. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına, şubeye gidip yapılacak olan yüz yüze görüşme sonrası bireysel emeklilik iptal işlemlerini başlatmak daha sorunsuz bir yöntem olabilir. Ayrılma talebinde bulunduğunuz yöntem hangisi olursa olsun bu süreci yakından takip etmeniz, ilerleyen zamanlarda bir sorun yaşamamanız adına önemlidir.

İşleminizin onaylandığını belli eden bir SMS, telefon ya da mail almanız, işlemlerin sorunsuz bir şekilde başlatıldığını gösterir. Ancak yapmış olduğunuz başvurular sonucu böyle bir geri dönüş almadıysanız, şubeye giderek ya da çağrı merkezini arayarak durumu bildirip, belki işlemleri baştan başlatmanız gerekebilir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken imzalamanız gereken bir form önünüze çıktığı takdirde, bu formu dikkatlice okumanız ve aklınıza takılan her soruyu sizinle ilgilenen temsilciye sormanız önerilir.

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.