Kampanya Bulucu

Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Allianz BES Cayma

Geleceğini garanti altına almak ve emeklilik hayatında rahat bir yaşam sürmek isteyenler, firmaların sunduğu bireysel emeklilik poliçelerine yöneliyor. 10 yıl prim ödeme ve 56 yaş şartı koşan bu sözleşmeleri imzalayan bazı müşteriler, gerek maddi sıkıntı gerekse acil para ihtiyacı sebebiyle sözleşmelerini belirlenen süreden önce iptal etmek isteyebiliyorlar. Ayrıca bazı çalışanlar da işverenleri tarafından dahil edildikleri otomatik katılım sisteminden ayrılarak para iadesi almak istiyorlar.

Allianz Bireysel Emeklilik Nedir?

Pek çok kişinin aklına emeklilik dendiğinde “yaşlılık” gelse de bu dönem aslında çalıştığınız onlarca yılın ardından elinizdeki zamanın tadını çıkarabileceğiniz ve iş hayatındaki yoğunluk nedeniyle ertelediğiniz pek çok hayali gerçekleştirebileceğiniz bir dönemdir.

Aillanz Bireysel Emeklilik sözleşmesi de diğer pek çok bireysel emeklilik planı gibi size bu hayallerinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz parayı sunar. Çalışma hayatınız boyunca aylık belli miktarda yapacağınız ödemeler sayesinde emekli olduğunuzda bu birikimi toplu olarak çekebileceğiniz gibi aylık maaş olarak da değerlendirmeniz mümkün.

Üstelik Allianz Bireysel Emeklilik kapsamında çalışanlar %25 devlet katkısı da alıyor. Örneğin sözleşmeniz kapsamında aylık 100 TL’lik katkı payı ödüyorsanız, devlet desteğiyle bu rakam 125 TL oluyor.

Ayrıca emeklilik şartlarından önce acil para ihtiyacı duymanız halinde sözleşmenizi iptal ederek fonda oluşan birikiminizi çekerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak sözleşmeden erken cayma hakkı kullandığınızda birikiminizden çeşitli kesintiler yapılacağını aklınızdan çıkarmayın.

Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Allianz’la yapmış olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal etmek için birkaç farklı yol bulunuyor. Size en uygun adımı tercih ederek kolayca Allianz BES iptali işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

1. Form doldurarak

En geleneksel yöntemlerden biri olarak, dolduracağınız form ile bireysel emeklilik sözleşmenizi sona erdirebilir ve para iadesi alabilirsiniz. Doldurduğunuz formu herhangi bir Allianz şubesine elden teslim edebileceğiniz gibi, “Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul” adresindeki genel merkeze kargo ya da posta yoluyla da gönderebilir, [email protected] adresine mail atabilir veya “0216 556 99 79” numarasına faks gönderebilirsiniz.

Allianz Bireysel Emeklilik İptal Formu için TIKLAYINIZ.

2. Çağrı merkezi aracılığıyla

Bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal etmek için bir diğer yöntem de firmanın müşteri hizmetlerini aramaktır. Allianz Bireysel Emeklilik telefon numarası olan “0850 399 9999”ı aradıktan sonra sesli yanıt sisteminde gerekli adımları takip ederek müşteri temsilcisine ulaşabilir ve bireysel emeklilik sözleşmenizi sona erdirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Buradan sonra talebiniz doğrultusundaki işlemler e-posta üzerinden devam eder.

3. İletişim formu aracılığıyla

Allianz’ın resmi internet sitesindeki iletişim formunu doldurarak bireysel emeklilik sözleşmenizi sona erdirebilirsiniz. Bu formu doldurduktan sonra tercih ettiğiniz iletişim yöntemiyle sizinle irtibata geçilecek ve bireysel emeklilik iptali işlemleriniz bu şekilde ilerleyecektir.

Allianz iletişim formu için TIKLAYINIZ.

Allianz Otomatik Katılım İptali Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2017 yılı itibarıyla yapılan düzenlemeye göre belli bir sayıda işçi çalıştıran kamu ve özel sektör kuruluşları çalışanlarını bireysel emeklilik paketlerinden birine dahil etmekle yükümlü. İşveren tarafından yapılan sözleşmenin ardından çalışanın maaşının belli bir yüzdesi kesilerek bu fona aktarılıyor. Çalışan dilerse bu sözleşmeden erken cayma hakkını kullanarak ayrılabiliyor ve tarafına para iadesi yapılıyor.

  • Allianz otomatik katılım iptal işlemi için “0850 399 9999” numaralı çağrı merkezini aramalısınız.
  • Çağrı merkezine ulaştıktan sonra sesli yanıt sisteminden önce “0”ı ardından “1”i ve son olarak tekrar “1”i tuşlayın.
  • Yapılan işlemlerin ardından çağrı merkezini aramış olduğunuz veya sistemde kayıtlı cep telefonu numarasına bir bağlantı gönderilir.
  • Cayma hakkıyla ilgili bilgilendirme metninin yer aldığı bu bağlantıya tıklayarak “Bilgilendirme metnini okudum” kutucuğunu işaretleyip işlemlere devam edebilirsiniz.

Allianz BES Para İadesi Kaç Gün Sürer?

Bireysel ya da otomatik katılım sözleşmelerinden erken cayma hakkını kullanmanız halinde fonlarda değerlendirilen birikiminiz tarafınıza iade edilir. Fonların satışı gerçekleştikten sonra 10 iş günü içerisinde, sözleşmeniz kapsamında uygulanan kesintilerin ardından kalan meblağ, belirtmiş olduğunuz hesap numarasına yatırılır. Müşteri sistemden ayrılırken toplam geliri üzerinden;

  • Sistemden 10 yıldan önce ayrılması halinde %15,
  • Sisteme 10 yıl prim ödemesine rağmen 56 yaşından önce ayrılması halinde %10,
  • Sisteme 10 yıl prim ödeyip 56 yaşını doldurduktan sonra ayrılması halinde %5 stopaj uygulanır.

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.