Kampanya Bulucu

Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Akbank BES Cayma

Ocak 2017’den bu yana yürürlükte olan otomatik bireysel emeklilik sistemi kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde özel sektörde ya da kamuda çalışma yaşantısını sürdüren ya da yeni işe giren, 45 yaşından genç her vatandaş için maaş kesintisi yapılır. Maaştan yapılan kesintiler bireysel emeklilik hesaplarına aktarılır ve bu sayede vatandaşın emeklilik döneminde ek gelire sahip olması, tasarruf bilincine ulaşması amaçlanır. Fakat günümüzde zorunlu ya da istekli bir şekilde yapılan herhangi bir bireysel emeklilik sistemi vatandaş tarafından iptal edilmek istenebilir. Zorunlu olarak gerçekleştirilen bireysel emeklili katılımında vatandaş, maaşından kesinti yapılmasını istemediği için BES’ten çıkabilirken gönüllü olarak BES’e giren vatandaş ise farklı bir sebep yüzünden sistemden ayrılmak isteyebilir.

Vatandaşın son derece kolay bir şekilde bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkı vardır. Zorunlu bir şekilde sisteme dahil edilen vatandaşın herhangi bir kesintiyle karşılaşmaması için sözleşme aktif olduktan sonraki iki ay içerisinde iptal başvurusunu yapması gerekir. İki aydan daha uzun bir süre sonunda iptal başvurusu yapılırsa müşteriden katılım payı ya da aidat gibi çeşitli kesintiler alınabilir. Vatandaşların bu kesintilerin ne kadar olacağını öğrenme hakkı da vardır. İki aydan önce iptal başvurusu yapılması halinde maaştan kesilip sisteme aktarılan paranın tamamı vatandaşa geri ödenir.

Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Akbank bünyesinde bireysel emeklilik sistemine katılan vatandaşlar, bu bankanın bir yan kuruluşu olan Avivasa kapsamında katılımcı olurlar. Dolayısıyla işlemler yapılırken Akbank’a ilave olarak Avivasa’nın iletişim kanallarından da faydalanılabilir. Akbank BES iptali gerçekleştirmek isteyen bir vatandaş için birden çok seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerden herhangi birisi tercih edilerek iptal işlemi gerçekleştirilebilir ve sisteme aktarılan paranın iadesi talep edilebilir.

1. Şubeden BES iptali

Akbank ya da Avivasa şubelerinden herhangi birine müşterilerin bizzat gitmesi halinde iptal işlemleri gerçekleştirilecektir. Şubeye giden müşterinin yanında kimlik ya da kimlik yerine geçecek resmi bir belgeyi getirmesi, işlemlerin sorunsuz olarak tamamlanması için son derece önemlidir. Müşteri, yetkili kişiye bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istediğini söyledikten sonra yetkili müşteriye bir form ya da dilekçe verecektir. Bu belgedeki boşluklar doldurulacak ve taraflar ilgili yerlere imzalarını atıp iptal başvurusunu yürürlüğe sokacaktır.

Akbank BES otomatik katılım iptali gerçekleştikten sonra hesapta biriken paranın müşteriye iadesi için 10 günlük bir bekleme süresi söz konusu olabilir. En geç 10 iş günü içerisinde kurum, müşterinin maaş hesabına para iadesine ilişkin ödemeyi yapmakla yükümlüdür.

2. Telefondan BES iptali

Bireysel emeklilik hesabını iptal etmek için bir diğer yöntem ise kurumun çağrı merkezini aramaktır. Akbank’ın yan kuruluşu olan Avivasa bünyesindeki bireysel emeklilik hesabınızı kapatıp para iadenizi almak için 444-11-11 numaralı çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Tarafınızdan istenen kimlik bilgilerini ve güvenlik amaçlı soruları yanıtladıktan sonra Akbank BES telefon aracılığıyla iptal edilmiş olacaktır. 10 günlük bir süre içerisinde para iadesi hesabınıza yatırılacaktır.

3. İnternet sitesinden BES iptali

Akbank ile ortaklaşa çalışan Avivasa’nın internet sitesi aracılığıyla da bireysel emeklilik sistemine ilişkin işlemleri gerçekleştirmek mümkündür.

  • İlk olarak yazının alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayarak Avivasa’nın resmi internet sitesine girin.

  • Resmi internet sitesinin sağ üst bölümünde yer alan “online işlemler” butonuna tıklayın.

  • Eğer otomatik katılımla sisteme dahil olmuş bir bireysel emeklilik müşterisiyseniz açılan menüde alt tarafta yer alan “Bi Tıkla Otomatik Katılım” bölümünün sağında yer alan “çalışan girişi” bölümüne tıklayın. Gönüllü olarak sisteme girdiyseniz menünün en üstünde yer alan “Bi Tıkla Bireysel” butonuna tıklayabilirsiniz.

  • Giriş yapabilmek için şifre almanız gerekecektir ve bunun için de ilgili boşluklara cep telefonu numaranızın son dört hanesini ve T.C. kimlik numaranızı doğru bir şekilde yazdıktan sonra “şifre al” butonuna tıklayın.
  • Daha sonra telefonunuza gelen şifreyi uygun boşluğa yazarak sisteme giriş yapın.
  • Sistemdeki talimatları takip ederek cayma hakkınızı kullanabilir ve bireysel emeklilik sisteminden çıkış talebinizi iletebilirsiniz.

Avivasa resmi internet sitesi üzerinden bireysel emeklilik iptali için TIKLAYINIZ!

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.