Kampanya Bulucu

Aile Bütçesi Nasıl Hesaplanır

Aile bütçesi hesaplamak ailenin gelir düzeyinin refaha ermesi ve geleceğin ekonomik yönden düzgün olabilmesi için fazlasıyla önem arz eder.  Aile bütçesini düzene sokmak için gelir-gider dengesinin iyi sağlanması gerekir. Aksi takdirde ekonomik sıkıntılar başlayacaktır.

Ailesi Bütçesini Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

1-) Birikim Yapın

Aile bütçesini düzene sokmak için birikim yapılması önemli bir adımdır. Geliriniz az ya da çok olsun fark etmeksizin mutlaka birikim yapmanız gerekir. Bu birikimin miktarı önemli değildir. Unutulmamalıdır ki az olan ileride çoğalır. Her ailenin zaman zaman birtakım ihtiyaçları oluşabilmektedir. Bu bazen okul masrafları olabilirken bazen de acil olarak sağlık masrafları olmaktadır. Bazı durumlarda ise evlilik-düğün masrafları ekstra olarak ailelerin karşısına çıkar. Bu gibi durumlarda zorluk yaşamamak adına birikimin yapılması önem arz eder. Bunun yanında olası bir durumda ödenmesi gereken borçların ödenememesi de ailenin ekonomik sıkıntıya girmesine sebep olacaktır. Eğer ki ailenin biriktirmiş olduğu bir miktar parası varsa bunun gibi zamanlarda bu para aile için fazlasıyla önemli olacaktır.

2-) Harcamalarınızı Kısıtlayın

Günümüzde tüketim çılgınlığı gereğinden fazla bir şekilde artmış durumda. Özellikle modanın her insan arasında yayılması ve teknolojik birçok aletin piyasaya sürülmesi insanların gereğinden fazla harcama yapmasına neden oluyor. Oysaki yapılan bu tarz harcamaların birçoğu gereksiz şeylerden oluşuyor. Bu gereksiz harcamalar da ailenin bütçesini fazlasıyla sarsıyor. Eğer ki gelir-gider dengenizi sağlamak istiyorsanız temel ihtiyaçlarınızın dışına çok fazla çıkmamalısınız. Bu temel ihtiyaçlarınızın içinde ise; kira, elektrik, su, doğalgaz, giyim, gıda ve eğitim yer almaktadır. Bu temel ihtiyaçların yanında bir de tatil vb. ek ihtiyaçlar bulunur. Bu ek ihtiyaçlarınızın da mümkün olabildiğince ekonomik olmasını sağlayın.

3-) Gelir-Gider Dengesi Oluşturun

Aile bütçesinin planlanması için gelir-gider dengesinin mutlaka hesaplanması gerekir. Her ailenin belirli bir geliri ve de harcamaları bulunmaktadır. Bu ikisi arasındaki dengenin kurulması gerekir. Bunun yanında ailenin geliri çok az olsa dahi minimum da olsa birikimin yapılması önemlidir. Temel ihtiyaçlar, ailenin kazancına göre ayarlanmalıdır. Bunun dışına çıkılması gelir-gider dengesini bozacağından ekonomik sıkıntılar yaratır.

4-) Faturaları Zamanında Ödeyin

Faturalar, bir aile ve ev için mutlak olarak bulunan giderlerdendir. Elektrik, su ve doğalgaz faturaları temel ihtiyaçlar arasında olup devamlı ödenmesi gerekir. Bunun yanında artık internet ve cep telefonu faturaları da temel ihtiyaçlar arasında sayılabilir. Bu faturaların tamamı için ailenin kazancından bir miktar bütçe ayrılmalıdır. Ve ne olursa olsun bu ayrılan paraya dokunulmaması gerekir. Aksi takdirde ödenmeyen faturalar birikir ve aileyi ekonomik sıkıntıya sokar. Ayrıca yine ödenmeyen faturalar alınan hizmetin kısıtlanmasına da yol açar. Hizmetin kısıtlanması da ek masrafları yaratır. Bunun gibi ekonomik problemlerin ortaya çıkmaması için faturaların zamanında ödenmesi gerekmektedir.

5-) Tasarrufa Yönelin

Tüketim çağı insanı olarak tasarruf bize en uzak şeyler arasındadır. Oysaki tasarruf etmek hem bireysel hem ailesel hem de toplumsal olarak kalkınmanın başında gelir. Ayrıca dünya üzerindeki insanoğlunun, çevrenin ve diğer canlıların sağlığı ve geleceği için tasarruf konusu fazlasıyla önem arz eder. Aile bütçesinin düzene girmesi için ve birikimin oluşması için de tasarrufun yapılması gerekir. En basitinden ihtiyaç dışında gıda tüketmek hem sağlığı hem de ekonomiyi olumsuz etkiler. Bireylerin bu konuya dikkat etmesi lazımdır. Bunun dışında enerji kaynaklarının gereksiz kullanılması da aile bütçesini sarsar. İhtiyaç dahilinde giyime fazladan para yatırılması da tıpkı diğer konular gibi tasarruf alanına gider. Tüm bu alanlarda harcamaları kısıtlayıp tasarruf etmek bir ailenin bütçe olarak kalkınmasına fazlasıyla yardımcı olacaktır.

6-) Gelir ve Giderlerinizi Not Edin

Yazmak ve yazı üzerinden hesap yapmak her zaman daha hızlı başarıya ulaştırır. Gelirlerinizi ve giderlerinizi not ederek hesaplar yapın. Temel ihtiyaçlarınız ve faturalarınız için bir miktar para ayırın. Daha sonra ek masraflar için de ufak bir miktar para ayırın geriye kalan paranız sizin yatırımınız olsun. Ve acil bir durum olmadığı sürece de birikiminizi ellememeye gayret gösterin. Ve tüm bunları not edin. Daha sonra düzenlemiş olduğunuz notları aylık olarak kontrol edin. Böylelikle hangi alana ne kadar para harcadığınızı görmüş olursunuz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.