Adil kullanım kotası ne zaman kalkacak? | Kampanya Bulucu
Kampanya Bulucu

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

Adil kullanım kotası (AKK) ya da adil kullanım noktası (AKN), kullanıcıların aynı kalitede hizmet alması ve şebekede oluşacak yoğunluğun dengelenmesini sağlar. Ay içerisinde adil kullanım noktasına erişilirse, erişim hızı düşürülür. Örneğin; 100 Mbps hız 24 Mbps, 50 Mbps hız 16 Mbps, 24 Mbps hız 8 Mbps , 8 Mbps hız ise 3 Mbps hıza düşürülür. İnternet hızının düşürülmesi, abonelerin karşılaşmak istemedikleri bir durumdur.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından AKN ile ilgili yapılan açıklama doğrultusunda, internette akn ne zaman kalkacak ve internet için ilave ücret verilecek mi soruları sorulmaya devam ediyor.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

Adil kullanım kotası için, 1 Mayıs 2017 itibarıyla limit ve hız artırılması noktasında önemli adımlar atıldı. İnternet kullanıcıları ay içerisinde adil kullanım kotasına ulaştıklarında, internet hızı ne olursa olsun 3 Mbps hıza düşürülüyordu. 1 Mayıs 2017’den itibaren her kullanıcının tarifesindeki hız ile orantılı olarak hız düşürülmeye başlandı. Bu önemli adım sonrasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ”2019 yılının ilk gününde adil kullanım kotası kalkıyor” müjdesini verdi.

İnternet sağlayıcılar tarafından adil kullanım kotasının kalkmasına yönelik yeni tarifeler de hazırlanmaya ve kullanıcılara sunulmaya başlandı. 1 Ocak 2019 itibarıyla AKN tamamen kaldırılacak ve veri indirme, erişim hızı artacak.

AKN İçin İlave Ücret Alınmayacak

AKN, her ayın birinci gününde yenilenir. 02.00 ve 08.00 saatleri arasında internet kullanımı, adil kullanım kotasını etkilemez. Kullanıcılar adil kullanım kotasına ulaşır ve hızı düşürülürse, 02.00-08.00 saatleri arasında mevcut internet tarifelerinin hızını kullanarak işlem yapabilirler. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren internet kullanıcıları, adil kullanım kotası sorunu yaşamayacaklar ve buna bağlı olarak internet hızında düşüş de olmayacak.

Adil kullanım kotasının kaldırılmasına dair; ”İnternet altyapısının gelişmesi ve kapasitesinin artmasından dolayı, internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN’nin kaldırılması için internet kullanıcıları herhangi bir dilekçe verilmeyecek. Bu uygulama nedeniyle ilave ücret de alınmayacak.” açıklaması yapıldı.

AKN Nedir?

AKN, internet kullanıcılarının veri trafiğini etkilememek ve oluşabilecek teknik sorunları engelleme amacıyla uygulanan uygulamalar bütününe denir. İnternet kullanıcıları aylık kotaya sahiptir. Her ay belirlenen kota miktarı kadar indirme işlemi yapılabilir. İzin verilen adil kullanım noktasına ulaşıldığında, internet hızı belirli oranda düşürülür. Ay sonuna kadar düşük hızda internet kullanımı sonrasında, ay başında adil kullanım kotası sıfırlanır. Kullanıcı, adil kullanım kotasına erişemiyorsa erişim hızında bir değişiklik olmaz. Türkiye’de internet sağlayıcıları tarafından uygulanan adil kullanım noktasının denetimi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından gerçekleştirilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.