Kampanya Bulucu

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Sosyal devlet anlayışının getirilerinden biri de vatandaşlara elverişli yaşam koşulları sunmaktır. Bu nedenle özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlar için çeşitli düzenlemeler yapılmştır. 1976 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan 2022 sayılı kanun kapsamında yaşlılık aylığı yürürlüğe sokulmuştur. Yaşlılık sebebiyle çalışma koşullarına uygun olmayan ve kendisine bakacak gelir elde edemeyen 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar bu yardımdan faydalanmaya hak kazanırlar. 2019 yılı itibarıyla ülkemizde yaklaşık 600 bin kişi yaşlılık aylığından faydalanmaktadır.

65 Yaş Aylığı Nedir?

65 yaş aylığı diğer adıyla yaşlılık maaşı 65 yaşını doldurmuş olan her vatandaşa sunulan bir hak değildir. Bu maaştan 65 yaşını doldurmuş olan, hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan, kendisine bakacak bir kimsesi olmayan ve bedenen güçsüz, çalışamaz durumdaki kişiler yararlanabilir.

65 aylığı devlet tarafından 3 ayda bir ödenir.

65 Yaş Aylığı Şartları Nelerdir?

 • 65 yaş aylığı alabilmek için sağlanması gereken ilk koşul T.C. vatandaşı olmaktır.
 • Kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Kişinin herhangi bir sosyal güvencesi veya emeklilik maaşının olmaması gerekir. Bu kapsamda kişi dul, yetim maaşı da almıyor durumda olmalıdır.
 • 65 yaşını doldurmuş olan dul bir vatandaş eğer nafaka alıyorsa 65 yaş aylığını alamaz.
 • SGK’ya prim ödemesi yapılmıyor olmalıdır.
 • Mahkeme tarafından kişinin gelecekte bir gelir elde etmesini sağlayacak hiçbir kararın çıkarılmamış olması gerekir.
 • Yaşlılık maaşı şartları arasında bulunan bir diğer unsur da muhtaçlık sınırıdır. Kişinin yaşam koşulları muhtaçlık sınırının altında olmak zorundadır. Kişinin muhçtalık sınırının altında yaşadığı valilik veya kaymakamlıklar tarafından tespit edilerek belgelenmelidir.
 • Önceki yıllarda bu maaşa başvuru yapan kişinin çocukları da dahil edilerek bir inceleme yapılıyordu. Ancak yapılan değişiklikle 65 yaş maaşını kimler alabilir hususunun kapsamı daraltıldı. İnceleme konusu sadece başvuru yapan kişi ve varsa onun eşini kapsıyor. 

65 Yaş Aylığı Ne Kadardır?

65 yaş maaşı ne zaman ödenecek hususuna cevap vermek gerekirse; 65 yaş aylığı devlet tarafından her 3 ayda bir ödenir. Bu maaşa her yıl ocak ve temmuz aylarında memur maaşlarına yapılan zamlar paralelinde artış uygulanır. 2018 yılı Ocak ayından itibaren 65 yaş maaşının aylığa tekabül eden miktarı 266 TL’dir. Temmuz ayında yapılan zamla birlikte ise aylık tutarı 500 TL’ye çıkmıştır. Buna göre üç aylık yaşlılık maaşı 1500 TL olarak ödenir.

65 Yaş Aylığı Nereden ve Hangi Aylarda Alınır?

65 yaş aylığı üç ayda bir ödenir. 65 yaş aylığı veren bankalar arasında Ziraat Bankası ve yurt genelindeki PTT şubeleri sayılabilir. Yaşlılık aylığına yaptığı başvurusu kabul olan kişinin ilk aylığı Ziraat Bankası’na yatırılır. Ancak daha sonraki maaşlar kişinin tercihine göre PTT şubelerinden de alınabilir.

65 yaş maaşı, banka ve PTT şubelerinde yığılmanın önüne geçebilmek adına ayın farklı günlerinde vatandaşlara ödenir. Ödeme tarihleri vatandaşların doğum yılının son rakamına göre belirlenir. Maaş ödemeleri devlet tarafından her 3 aylık dönemin 5. ve 9. günleri arasında gerçekleştirilir. Buna göre 65 yaş aylığı ödeme günleri şu şekildedir:

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar maaşını ayın 5.gününde,
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar maaşını ayın 6.gününde,
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar maaşını ayın 7.gününde,
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar maaşını ayın 8.gününde,
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar maaşını ayın 9.gününde alır.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

65 yaş aylığını almak isteyen vatandaşların bağlı bulundukları ilçeye ait kaymakamlıklardaki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına başvurması gerekir. 65 yaş aylığı başvuru formu buradan temin edilebilir. Ayrıca internet sitesinden de çıktı alınarak doldurulabilir.

Başvuru formu doldurulduktan sonra ilgili kaymakamlık veya valiliğe bağlı olan Mal Müdürlüklerinden diğer başvuru evrakları temin edilir. Daha sonra vatandaşın gerçekte muhtaç olup olmadığının belirlenebilmesi için gelir tespiti yapılır. Bu süreçte başvuruya sahibine ait bilgiler sosyal incelemeye tabi tutulur. Bu kapsamda hane ziyareti ve çevre istihbaratı gibi kontrol mekanizmalarından yararlanılır. İnceleme bittiğinde başvuru sahibinin verdiği bilgilerin doğruluğu kanıtlandığında Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı çıkarılır. Bu sayede kişi 65 yaş maaşını almaya hak kazanır.

65 Yaş Aylığına Başvurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Başvuru formu
 • İkametgah adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıktan temin edilecek olan ikametgah belgesi
 • E-devlet üzerinden de alınabilen vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı aslı
 • 3 adet vesikalık fotograf
 • Gelir elde edilebilecek taşınır veya taşınmaz mala sahip olunmadığını gösteren belge
 • Maaşa başvuran kişi bir yakınına işlemleri yapması için vekalet verdiyse velaketnamenin aslı
 • Kısıtlılık nedeniyle 65 yaş aylığına muhtaç olan kişi adına başvuruyu kişinin bir yakını yapıyorsa Sulh Hukuk Mahkemesinden alınan vasilik kararı

Başvuru esnasında evrakların eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve belgelerin her biri ilgili makamlara onaylatılmalıdır.

65 yaş aylığına başvurmak için doldurulması gereken formu indirmek için TIKLAYINIZ!

65 Yaş Aylığı Nasıl Sorgulanır?

65 yaş maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Bunun için öncelikle kişinin e-devlet şifresini temin etmesi gerekir. E-devlet şifresine sahip olmayan kişiler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığında e-devlet şifresini temin edebilir.

65 yaş aylığı nasıl sorgulanır

Aşağıdaki tıkladıktan sonra açıla sayfadan kimliğimi doğrula butonuna tıklanması gerekir. Açılan e-devlet giriş sayfasında gerekli yerlere T.C. kimlik no ve e-devlet şifresi girildikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklanır. Bu adımlar tamamlandığında Sisteme mobil imza, T.C. kimlik kartı, e-imza, internet bankacılığı gibi alternatif yöntemlerle de giriş yapmak mümkündür.

 65 yaş maaşını sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Kesilir?

65 yaş maaşı bedenen çalışmasına imkan olmayan, kendisine bakacak bir kimsesi bulunmayan ve hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler için yardım niteliğindedir. Her yıl memur maaşlarına yapılan zam dönemiyle uyumlu olarak enflasyon oranı ölçüsünde yaşlılık maaşına da zam yapılır. Ancak bazı hallerde 65 yaş maaşının kesilmesi söz konusu olabilir. Bu haller şu şekilde sıralanabilir:

 • 65 yaş maaşını alan kişinin ölmesi veya maaştan feragat etmesi
 • 65 yaş maaşını alan kişinin T.C. vatandaşlığından çıkarılması veya kişinin kendi rızasıyla başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmesi
 • Kişinin 1 yıl boyunca hiç maaşını almaması
 • Maaşın verilme koşulları arasında sürekli bir rapor sunulması gerekiyorsa kişinin 1 yıl içinde raporunu yenilememesi

Ayrıca 65 yaş maaşına başvuran kişinin aylık gelirinde bir artış görülmesi halinde de maaşı alma hakkı elinden alınır. Bu durumda kişinin aylık gelirinin aylık net asgari ücretin yarısından fazla olmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.