Kampanya Bulucu

65 Yaş Aylığı Alanların Sağlık Güvencesi Durumu

65 yaşını doldurmuş olup güçsüz ve kimsesiz olarak kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yaşlılık parası olarak da bilinen sosyal yardım uygulaması kapsamında aylık ödemeler yapılır. Ağustos 2018 itibarıyla her ay ödenmeye başlanan yaşlılık parası, herhangi bir sosyal güvencesi olmayıp sosyal güvencenin getirmiş olduğu imkanlardan faydalanamayacak olan 65 yaş ya da üstü vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan bir çeşit maaş olarak tanımlanır.

Geçmiş dönemlerde devlet, yaşlılık aylığından yararlanmak isteyen vatandaşları yanlarında kalan çocuk ya da torunlarına bağlı bir şekilde değerlendiriyordu ve aylık da bu değerlendirme kapsamında bağlanıyordu. Fakat yapılan son düzenleme ile birlikte 65 yaş ve üstü için verilen yaşlılık parasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, yanlarında yaşadığı aile fertlerinden ayrı olarak değerlendirilmeye başlandı. Bu düzenleme ile birlikte daha çok sayıda yaşlı vatandaşın bu sosyal destekten faydalanmasının önü açıldı. Uygulama sayesinde yaşı ilerlemiş olan vatandaşlar çocuklarına ya da torunlarına ekonomik açıdan yük olmaktan kurtulmuş ve verilen maaş sayesinde temel ihtiyaçlarını kendi ceplerinden karşılayabilmeye başlamıştır. Ayrıca yaşlılık maaşına her sene başında belirli bir oranda zam da uygulanıyor.

Yaşlılık Maaşı Alanların Sağlık Güvencesi Nedir?

65 yaş ve üstünde olup herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, eşi emekli olmayan ya da emekli eşinin ölümü sonrası eşinden kalan maaşı almayan, herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan yaşı ilerlemiş vatandaşlar için verilen yaşlılık maaşı sadece parasal bir destek değil aynı zamanda sosyal bir yardımdır.

Yaşlılık maaşı almaya uygun görülen kişiler, her ay belirli bir miktar yardım parası alırken diğer taraftan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan ya da bu hizmetlerden emekli olanların faydalandığı sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirler. Dolayısıyla yaşlılık maaşı sayesinde herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden sorunsuz ve ücretsiz bir şekilde faydalanmasının da önü açılmış oldu.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sağlanan bu destekten 65 yaş üstü sağlık güvencesi olmayanlar faydalanabilir. Yaşlılık maaşı verilebilmesi için söz konusu vatandaşın hiçbir sosyal güvencesinin bulunmuyor olması gerekir. 65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık parasına;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olanlar,
 • 65 yaşında ya da daha büyük olanlar,
 • Kanunen bakmakla yükümlü herhangi bir kimsesi bulunmayanlar,
 • Devamlı geliri bulunmayanlar,
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna prim ödemesi yapmayanlar,
 • Hiçbir sosyal güvenlik kurumundan herhangi bir maaş ya da aylık adı altında ödenek almayanlar,
 • Muhtaçlık sınırından daha az seviyede geliri olanlar,
 • Kanuni olarak bakmakla yükümlü olunan 18 yaş ve üstü engelli bir yakına sahip olanlar,
 • Valilik ya da kaymakamlık tarafından belirlenmiş olan vatandaşlar başvuruda bulunabilir.

Yukarıda saydığımız şartlara uygun olan kişiler yaşlılık parası almak için şu adımları uygulamalıdırlar:

 • Valilik ya da kaymakamlıklara bağlı bulunan mal müdürlüklerine ya da defterdarlara gidilmeli ve başvuru evrakları alınmalıdır.
 • İl ya da ilçelerde yer alan idare kurullarınca çıkarılmış olan muhtaçlık kararına ilişkin belge temin edilmelidir.
 • Temin edilen belgeler doldurulduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı müdürlüklere teslimatları gerçekleştirilmelidir.
 • Eğer yaşlılık parası için başvuru, 65 yaş ya da üstünde olan kişi tarafından yapılamıyorsa ve bir yakını tarafından yapılmak isteniyorsa mahkemeden vasilik kararının alınması gerekir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumunun başvuru evraklarını incelemesinden sonra yaşlılık maaşı almaya uygunluk durumu değerlendirilir ve uygun olanlar için maaş bağlanır. Maaş almaya hak kazanan vatandaşların ilk ödemesi Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla, sonraki ödemeler ise PTT şubeleri vasıtasıyla yapılır.

Eşi Emekli Olanlar Yaşlılık Parası Alabilir mi?

Yaşlılık parasından faydalanmak isteyen vatandaşların yukarıda da belirtildiği üzere hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekir. Bu yüzden eşi emekli olan, yaşı ilerlemiş vatandaşların 65 yaş aylığı olarak bilinen ödenekten faydalanmaları mümkün değildir. Zira eşlerinin emekliliği sayesinde hem haneye düzenli bir gelir girmiş olur hem de karı ve koca olarak her türlü sağlık hizmetinden sorunsuz bir şekilde faydalanmak mümkündür. Diğer taraftan emekli olan eşi hayatını kaybeden vatandaşlar, ölümden sonra eşlerinden kalan maaşı almaya devam edebilirler. Dolayısıyla bu maaşı almaya devam ettikleri için muhtaç sınıfına girmezler ve yaşlılık parası alamazlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.