Kampanya Bulucu

5 Yıl Dolmadan Engelli Araç Satışı Yapılabilir mi? Nasıl Yapılır?

Ülkemizde engelliler için araç alımı esnasında ÖTV indirimi uygulanır. Bu uygulama sayesinde engellilerin dış dünyayla olan iletişimlerini daha sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri amaçlanır. Engelli kişi, eğer aracı kendi kullanabilecek durumdaysa araçta işini kolaylaştırmak adına bazı özel düzenekler kurulur. Diğer taraftan engelli vatandaşın araç sürebilecek bir durumu bulunmuyorsa birinci dereceden üçüncü dereceye kadar herhangi bir akrabası ya da profesyonel olarak şoförlük yapan bir başkası adına araç ÖTV indirimi ile satın alınabilir.

Engelli kişi, araç kullanabilecek durumda değilse satın alınacak araç normal vatandaşların kullandıklarından farksızdır. Fakat engelli aracı kendisi kullanacak ise kullanımı kolaylaştıracak ve riski azaltacak bazı düzenlemeler yapılır. Örnek vermek gerekirse sağ ayağı engelli olan bir vatandaş için gaz, debriyaj ya da fren pedallarının daha sağlıklı kullanılabilmesi ve daha iyi şartlarda aracın kontrol edilebilmesi adına bir çeşit özel düzenek kurulur.

Engelliler adına ÖTV indirimli bir şekilde araç almanın yalnızca iki şartı bulunuyor. Bunlardan birincisi ehliyet, diğeri ise engel durumunu gösteren bir sağlık raporudur. Aracı eğer engelli kişi sürecekse doktor ve makine mühendislerinden oluşan bir heyet engellinin araç sürebilir vaziyette olup olmadığını inceledikten sonra araçta herhangi bir özel düzeneğe gereksinim olup olmadığına karar verir ve daha sonra engelli ehliyeti hazır hale getirilir. Araç satışı yapılan bir yere gidildiğinde ehliyet ve sağlık raporu bayideki yetkiliye gösterildiğinde ise ÖTV indiriminden faydalanarak araç almak mümkün olur.

Ülkemizde uygulanan yasaya göre %90 ve üstü oranda engele sahip olan vatandaşlar için araç alımlarında hiç ÖTV talep edilmezken diğer vatandaşlar inceleme neticesinde kısmen ya da tamamen ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir. Fakat engelli aracı 5 yıl dolmadan satmak yasak olduğu için ÖTV’den muaf olarak alınan aracın satışında bazı prosedürlerin uygulanması gerekir.

Engelli Araç Satışı İçin Gerekli Şartlar

  • 5 senelik sürenin dolması
  • Süre dolmadan satış yapılacaksa ÖTV farkının ödenmesi
  • Plakadaki engelli ibaresinin kaldırılması, plaka değişimi
  • Özel tertibat varsa tertibatın kaldırılması ve buna yönelik muayenenin gerçekleştirilmesi

5 Yıl Dolmadan Engelli Aracını Satmanın Cezası Var mı?

Engelliler için araç alınırken ruhsatta beş sene boyunca bu aracın satılamayacağına dair şerh bulunur. Eğer satış gerekirse ÖTV’siz olarak alınan araç için ÖTV’nin eksiksiz olarak ödenmesi gerekecektir. ÖTV farkı ödenmeden araç satılırsa bu sefer ÖTV farkı faiziyle birlikte tahsil edilir.

Diğer taraftan araç satılsa bile alımdan sonraki 5 yıl içerisinde aynı engelli için yeniden ÖTV’siz ya da ÖTV indirimli araç almak mümkün olmayacaktır. Yani örnek vermek gerekirse 3 yıl sonra engelli aracı satışı söz konusu olursa araç sahibinin ÖTV farkını devlete ödeyip satış işlemlerine daha sonra başlaması gerekiyor.

Engelliden Engelli Olmayan Birine Araç Satışı Nasıl Olur?

Engelli bir vatandaş için alınan araba genelde özel tertibatlı olur. Sadece aracı kendisi sürmeyecek, onun adına şoförlük yapacak birisi olan engelliler için verilen arabalarda özel tertibat bulunmaz.

Engelli plakalı aracı 5 yıl sonra normal birine satmakta herhangi bir sakınca yoktur. Özel tertibat olmayan aracın satışı konusunda 5 senelik sürenin dolması, süre dolmadan satış gerçekleşecekse ÖTV farkının ödenmesi ve plakada “engelli” ibaresi bulunuyorsa plaka değişimi yapılması gerekir.

Diğer taraftan tertibatlı aracın satışı konusunda uygulama daha farklı işler. Engelliden engelli olmayan bir vatandaşa araç satışı söz konusuysa 5 sene dolmadan aracın satışı gerçekleştirilmek istendiği takdirde yine ÖTV farkının ödenmesi gerekir. Sonrasında ruhsatın değişmesi, var olan tertibatın sökülüp proje çizdirildikten sonra muayeneye götürülmesi gerekiyor. Tüm bu işlemlerden sonra engelli için özel tertibatlı olarak hazırlanan aracın normal bir vatandaşa satışı mümkün olacaktır.

Engelli Aracının Başka Bir Engelliye Satışı Nasıl Olur?

Engelli bir vatandaş başka bir engelli vatandaşa sahip olduğu aracı herhangi bir süre içerisinde satabilir, bu noktada bir süre kısıtlaması bulunmaz. Engelliden engelliye araç satışında tescil ve satış işlemleri için noterde tescile ilişkin bir belgenin düzenlenmesi gerekir. Düzenlenen bu belge geçici nitelikte olacaktır. Söz konusu arabanın satış tescilli belge ücretinin notere verilmesi gerekir. Araç satışı sırasında kullanılan tescil belgesi ise noter tarafından iptal edilip arşive gönderilir. Tescil işlemleri sonrasında aracın yeni sahibi olacak engelli için özel bir tertibat kurulacaksa buna göre düzenleme ve tadilat projesi hazırlanır. Var olan tertibat yeni sahibine uygunsa bunlara gerek kalmaz. Proje aşamaları sona erdiğinde aracı satın alan vatandaş ikamet adresini kapsayan Trafik Tescil Kurumuna başvurup araç tescil belgesini alabilir.

Engelli Araç İndirimi İle Alakalı Daha Fazla Kaynak:

Engelli Araç Alımı Şartları Neler? Hesaplama Nasıl Yapılır?

%90 Engelli Raporu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse Ne Olur?

Engelli Araç İSPARK Kaydı Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.