Kampanya Bulucu

2022 Maaşı Nedir? Kimler, Nasıl Alabilir?

Dünyanın pek çok yerinde sosyal devlet prensibini benimseyen birçok devlet, engelli vatandaşlarına yardım sağlamakta ve engel sahibi vatandaşlarının hayatını kolaylaştırmak için çeşitli sosyal politikaları uygulamaya devam etmektedir. Türkiye’de 2022 maaşı olarak da bilinen engelli maaşı da bu tip sosyal desteklerden birisidir. 2022 maaşı ile bir sakatlık ya da hastalık yüzünden engelli sınıfına giren insanlara üç ayda bir yardım yapılmış olunur. Pek çok engelli ihtiyacı olmasına rağmen bu sosyal destekten habersizdir ya da nasıl başvurada bulunulacağını bilmemektedir. Halbuki işlemler oldukça kolaydır ve bakanlık personeli süreç içerisinde engelli vatandaşlara olabildiğince yardımcı olmaktadır.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

2022 sayılı kanun hükümleri uyarınca bağlanabilen bir sosyal destek olan engelli aylıkları;

 • İlk olarak 18 yaşından büyük olup engel seviyesi yüzde 70 ve üzeri olanlara,
 • İkinci olarak 18 yaşından büyük olup engel seviyesi yüzde 40 ve 69 arasında olanlara ve
 • Üçüncü olarak 18 yaş altı engelli yakını olanlara bağlanıyor.

Engelli maaşı alınabilmesi için hastanelerden alınacak sağlık kurulu raporlarınca engelli vatandaşların özür durumunun en az yüzde 40 olduğunun belirtilmesi gerekir. Hastane kurulunun çıkarmış olduğu raporda yüzde 40’ın altında bir engel durumunun olması ya da raporun kurul tarafından onaylanmaması durumunda vatandaşlar engelli maaşı alma hakkına sahip olamayacaktır.

Diğer taraftan engelli aylıklarından 65 yaşını doldurup güçsüz, kimsesiz ve muhtaç durumda olan vatandaşların da faydalanması mümkündür.

Ayrıca engelli maaşı şartlarından bir diğeri ise hane içi toplam gelirin seviyesidir. İkametgah kayıtlarına göre aynı hane içerisinde yaşayan bir kişi için asgari ücretin üçte birinden çok aylık gelir düşüyorsa engelli aylığı desteği sağlanmaz. Bu sınırlamaya 16 yaşından küçük olanların dahil edilmediğini de eklemekte fayda var.

SSK’lı Olanlar Özürlü Maaşı Alabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre maaş ya da ödenek alan herhangi bir vatandaş için engelli aylığı verilmez.

Evi Olan Engelli Maaşı Alabilir mi?

Tapu kayıtlarında üstüne evi olan vatandaşlara engelli aylığı istisnai durumlar dışında bağlanmaz. Bir kişi engelli aylığı almasına rağmen üzerine kayıtlı bir taşınmaz bulunuyorsa ilerleyen süreçte aylığın kesilmesi söz konusu olabilir.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

 • En az yüzde 40 oranında engelli raporuna sahip olmak
 • Kanuni olarak bakmakla yükümlü kimseye sahip olmamak
 • Nafaka bağlanan ya da nafaka bağlanması mümkün olmayan bir vatandaş olmak
 • Sigortalı bir işte aktif olarak çalışmıyor olmak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında herhangi bir maaş ya da gelirin görünmemesi (ölüm aylığı, emekli maaşı, dul maaşı gibi)
 • Net asgari ücretin üçte biri kadar olan muhtaçlık sınırında ya da altında olmak
 • 18 yaşını doldurmak (18 yaşından küçük olanlar için engelli aylıkları aileleri adına verilir)

Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

2022 sayılı kanundaki 5. maddeye göre engelli parası için başvuruların ilgili kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı göründüğü ikamet adresi sınırları içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları şubesine yapılması gerekir. Başvuru için gerekli belgelerin tümünün hazırlanmasıyla birlikte ikametgah adresinizle ilgilenen vakfın şubesine gittikten sonra yetkililer sizi ilgili birime yönlendirecek ve ilgili birim belgelerinizi teslim aldıktan sonra başvuru kaydınızı açacaktır.

Engelli Maaşı Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yukarıda belirtilen şartlara uygun olan engelli vatandaşlar için 2022 aylığı bağlanması adına başvuru yapılırken belirli evrakların kuruma teslim edilmesi gerekir. Engelli maaşı almak için başvuru yapacak kişiler aşağıdaki evrakları başvuru öncesinde hazırlamak durumundadır:

 • Engelli kişinin en az yüzde 40 oranında iş gücü kaybının bulunduğunu gösteren sağlık kurulu tarafından hazırlanmış engelli raporu
 • Engelli maaşı başvurusu için dilekçe
 • İki tane vesikalık fotoğraf
 • Mal bildirimine yönelik belge
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edilen herhangi bir gelir ya da maaş alınmadığına dair belge
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi

Engelli maaşı başvuru dilekçesini incelemek için TIKLAYINIZ!

Engelli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2022 aylığı olarak bilinen engelli maaşları için e-devlet sisteminde herhangi bir sorgulama sayfası yer almıyor. Bu yüzden online olarak sorgulama yapılması mümkün görünmüyor. Dolayısıyla konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin engelli maaşıyla ilgili tüm soru ve şikayetleri için 0312-705-40-00 telefon numarasını arayarak Sosyal Yardımlar Müdürlüğü ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli aylıklarına yönelik hesaplamalar yapılırken devlet memurlarının maaş katsayısı dikkate alınmaktadır. Memur maaşlarına zam geldiği durumda engelli maaşlarına da o oranda zam yapılır. Örneğin 2018 senesinin Ocak ayında memur maaşları için %4 oranında zam yapılmasına karar verilmişti. 2017’nin ikinci yarısında %1,69 oranında enflasyonun da gerçekleşmesi ile birlikte 2018’in Ocak ile Temmuz ayları arasında memur maaşlarına %5,69 oranında zam yapılmış oldu. Dolayısıyla bu oranlar engelli maaşları için de geçerli sayıldı.

Buna göre şu anda uygulanmakta olan engelli maaşları şu şekildedir:

 • Sağlık raporunda engel oranı %40 ile %69 arasında bulunanlar için 1197,44 Türk Lirası (Aylık: 399,14 Türk Lirası)
 • Engel oranı %70 ya da üstünde olanlar için: 1796,16 Türk Lirası (Aylık 598,72 Türk Lirası)

Özürlü Maaşı Kesilir mi?

Engelli maaşları;

 • Ölüm durumunda,
 • Vatandaşlıktan çıkarılma söz konusu olunca,
 • Emekli olunması halinde ya da
 • Sigortalı bir işe çalışmaya başlandığında kesilir.

Eğer emekli olan ya da sigortalı bir işte çalışmaya başlayan vatandaş bu durumu üç ay içerisinde SGK’ya bildirmezse hem aylık alma hakkı elinden alınacak hem de cezai yaptırım uygulanacaktır.

Engelli Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

2022 engelli maaşları üç aylık olarak yatırılır ve mart, haziran, eylül ile aralık aylarında vatandaşların ödemeleri gerçekleştirilir. Her sene toplamda dört defa verilen engelli aylıkları, ödeme günlerinde yığılma olmaması adına doğum tarihinin son rakamına göre günlere bölünmüştür.

Doğum tarihine göre engelli aylıkları şu şekilde hesaplara geçer:

 • Doğum tarihindeki son rakam 0 ya da 5 olanlar maaş ayındaki 5. günde,
 • Doğum tarihindeki son rakam 1 ya da 6 olanlar maaş ayındaki 6. günde,
 • Doğum tarihindeki son rakam 2 ya da 7 olanlar maaş ayındaki 7. günde,
 • Doğum tarihindeki son rakam 3 ya da 8 olanlar maaş ayındaki 8. günde,
 • Doğum tarihindeki son rakam 4 ya da 9 olanlar maaş ayındaki 9. günde engelli aylıklarını çekebilirler.

2022 Engelli Aylıkları Nereye Yatar?

Engelli aylığına yönelik ödemeler PTT ofislerinden verilir. Maaşın yatmasıyla birlikte vatandaşlar, üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanlarıyla herhangi bir PTT şubesine gidip paralarını çekebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.