Kampanya Bulucu

2019 Hız Limitleri ve Cezaları Ne Kadar Oldu?

Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen ve Karayolları Genel Müdürlüğü Yönetmelikleri ile kamuoyuna duyurulan hız limitlerini aştığı ölçümlerle tespit edilen sürücülere, ne kadar hızlı gittiğine bağlı olarak çeşitli oranlarda para cezası kesilir ve kanunda belirtilen miktarlarda ceza puanı uygulanır.

Limit aşımları, şehirler arası yollarda radarlar ile tespit edilir. Yerleşim yerlerinde ise belediyeler tarafından kurulan kameralı sistemler ile limit ihlali tespiti yapılmaktadır. Sürücülerin, araçlarında radar tespit cihazı gibi teknolojik cihazlar bulundurmaları ve bu ürünler ile radar tespiti yapmaları kanunen yasaktır.

Hız Limitleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yasal hız sınırları, araç cinsine göre değişiklik gösterir. Yerleşim yerine yakınlık, yolun cinsi gibi kriterlere göre belirlenen KGM hız limitleri hakkında aşağıdaki tabloya bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

hız limitler

Hız limiti, otoyollarda ya da yerleşim yeri dahili ve çevresindeki yollarda, aracın motor kapasitesine göre sınıflandırılmış şekilde, uyarı tabelaları ile belirtilir. Otoyol hız limitleri ve yerleşim yeri hız limitleri farklıdır. Hız sınırlarına uymanın yanı sıra trafik düzeninde hızın gerekli şartlara uygunluğunu sağlama zorunluluğu da bulunmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili yönetmeliğin 101. maddesine göre sürücüler, aksi bir karar yok ise hız sınırlamalarına uymak zorundadır. Aksi kararlar da ilgili bölge ve durumlar için ayrıca belirlenir. Hız ölçümleri, radar gibi teknik cihazlar haricinde kronometre ya da benzeri yöntemlerle de tespit edilebilir. Lastik hız limitleri ise lastiklerin yanağında yazan indekse göredir. Taşınacak yük ve hız limitleri indekslere göre değişiklik gösterir.

Hız Sınırı Aşımında İstisnai Durumlar

Hız sınırlarının içinde bulunulan şartlara göre şekillenmesi konusunda kurallar belirlenmiştir. Kimi durumlarda istisna gözetilir. İki yönlü kara yolunda, geçme önceliği kuralı dolayısıyla aynı cins taşıtlar için tayin edilen hız sınırlarını aşan sürücüye işlem yapılmaz. Geçme önceliğine sahip taşıt, diğer aracı geçmek için hızını yükseltirse 2918 sayılı kanunun 51. maddesine göre işleme tabi tutulmaz. Bu noktada göz önünde bulundurulması gereken, hız limitinin aşılma oranıdır. Ayrıca Trafik Kanunu’nda makas atma, spin yapma gibi olağan dışı sürücü hareketlerine de çeşitli cezalar uygulanmaktadır.

Araç cinsine göre belirlenen ve yönetmeliğin öngördüğü hız limitlerine göre, azami hız sınırını %10 oranında geçen sürücülere cezai işlem uygulanmaz. Ancak, araçların hız göstergesinde olabilecek ufak bir ölçeklendirme farklılığı, sürücünün hız limitinin istisna kabul edilen sınırını farkında olmadan aşmasına neden olabilir. Bu nedenle sürücülerin uzun bir süre boyunca, belirlenen üst limitin %10 kadar üstünde seyretmesi cezaya sebep olabilir.

Yol bakım ve onarım çalışmalarının olduğu yerlerde, konu ile ilgili sorumlu kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmış bir değişiklik var ise tayin edilmiş yeni hız sınırında seyreden sürücülere de ceza uygulanmaz. Bu tip bölgelerde genellikle hız sınırlarının altında seyretmek, can ve mal güvenliğini sağlama almak anlamına gelir.

Hız limitlerini gösteren bir işaretin olmadığı yerleşim birimleri içinden ya da yakınlarından geçen sürücüler, can ve mal güvenliğini düşünerek yönetmeliğin belirlediği genel hız sınırları içinde hareket etmek durumundadır. Eğer bu yollarda karşıdan karşıya geçişler fiziki bir engelle yasaklanmış, alt ve üst geçitlerle yaya geçişleri sağlanmış ise bu bölgelerden yol ve trafik durumu dikkate alınarak yönetmeliğin belirlediği üst hız limitinde geçiş yapılabilir. Ancak özellikle küçük yerleşim birimlerinde yaşayan halk, üst ve alt geçitleri kullanmak yerine yolları tercih edebilir. Dolayısıyla bu tip yollarda da dikkatli olmakta fayda var.

Hızın Şartlara Uygunluğu

Sürücüler seyir halindeyken kimi yerlerde duruma göre hız artırmak ya da azaltmak mecburiyetinde kalabilirler. Bu kurallara uymayan sürücülere ceza uygulanır. Bununla ilgili yönetmelikte belirlenen kurallara göre hız düşürülmesi gereken yerler aşağıdaki gibidir:

  • Kavşağa doğru gelirken
  • Dönemeçlere girmeden önce
  • Tepelerin üst kısımlarına yaklaşırken
  • Dönemeçli yollarda seyrederken
  • Yaya ve kara yoluyla aynı düzeyde bulunan demir yolu (hemzemin) geçitlerine, tünellere, dar köprü ve menfezlere doğru ilerlerken
  • Yol yapım ve onarım çalışması bulunan bölgelere girerken

Sürücü, hız ayarlamasını kullandığı aracın teknik özelliklerine, yolun görüş açısına, hava ve trafik durumunun şartlarına uygun olarak gerçekleştirmek zorundadır.

Sürücü öndeki aracı izlerken güvenli mesafe bırakmak zorundadır. Bu güvenli mesafe yol, hava ve trafik şartlarına göre belirlenir. Grup halinde takip yapılıyorsa, öndeki aracın azami hızının yarısı kadar metreden az olmayacak şekilde takip gerçekleştirilmelidir.

Trafik Hız Cezaları

Belirlenen hız sınırlarını aşan kişilere uygulanan araç hız cezaları, hız sınırının ne kadar aşıldığına bağlı olarak yükselir. Güncel limit aşımı cezai tutarlarında yapılan erken ödeme indirimleri devam etmektedir. 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 51. maddesinin değiştirilen ekleri de dahil olmak üzere belirlenmiş hız limitini %10’dan %30’a kadar (30 dahil) aşanlar, 290 TL para cezası ödemekle yükümlü tutulur. Sürücü, para cezasını erken öderse, erken ödeme indirimiyle birlikte ödeyeceği miktar 217,5 TL’ye düşer ve 15 ceza puanı alır.

Hız sınırı aşımı %30’dan fazla ve %50’ye kadar ise (50 dahil) sürücü hakkında 603 TL para cezası düzenlenir. Erken ödeme ile bu tutar 452.25 TL’ye düşer ve sürücü 15 ceza puanı alır. Hız sınırı aşımı %50’den fazla ise konu ile ilgili düzenlenen Karayolları Trafik Kanunu’nun 51/2-c maddesine göre trafik hız cezası tutarı 1.002 TL olmaktadır. Ceza puanı 15 puandır.

Son bir yıl içinde %30 hız sınırını 5 kez aştığı belirlenen sürücülerin ehliyetlerine 1 yıl süreyle el konulur. Önceki yıllarda 1 senelik müddet tamamlandıktan sonra ehliyet geri verilirken artık kişi hakkında psikolojik testler yapılmakta ve testlerin sonucuna göre ehliyetin geri verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir. Ehliyetin geri verilmesinden önce sürücü, trafik idari para cezalarının tamamını ödemiş olmak zorundadır. Son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde aynı ihlalden ceza uygulanmışsa, kişinin sürücü belgesi ikinci kez alınır. İkinci kez geri alınan kişilerin belgesi iptal edilir. Belgesi iptal edilen sürücüler, tekrar sürücü kursuna kayıt yaptırıp kursa devam etmek zorundadır. Kişinin tekrar ehliyet alması için motorlu taşıt sertifika sınavına girmesi ve başarılı olması da gerekir.

Bu kişiler, kursa başlamak için psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabidirler. Testler sonucunda sürücülüğe engel hali olmadığını gösterir rapor aldıkları takdirde kursa kayıt yaptırabilirler.

Radarla tespit edilen hız limiti aşımında da ilgili kanunun maddelerine göre cezai yaptırımlar uygulanır. Cezalar, sürücünün tarafına 10 ile 30 gün içerisinde tebliğ edilir. Radar hız cezaları tebliğ beklenmeden, 3 iş günü içinde internet üzerinden öğrenilebilir. Adrese tebliğ edilen cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 indirim uygulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.