Kampanya Bulucu

2018 Trafik Cezaları

Her gün binlerce araç, yolcu ve yaya trafikte yer alıyor. Trafiği oluşturan canlı veya cansız bu etmenlerin güvenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Belli bir hızda akan trafikte güvenlik açığı oluşan zamanlarda meydana gelen kazalar can ve mal kaybına neden olup, birçok kişiyi zarara uğratabiliyor. Bu yüzden devletin belirlediği trafik kuralları sayesinde güvenlik açığı giderilerek, kayıpların azalması amaçlanır. Sürekli olarak güncellenerek yayınlanan trafik yönetmeliğinde trafikte uyulması gereken kural ve kaideler ayrıntılı bir biçimde belirtilir. Trafikte yer alan kişilerin ise bu kurallara uyup uymadığı ise sürekli olarak denetlenir. Trafik kurallarına uymayan kişiler hakkında yasa kapsamında belirlenen oranlarda cezai işlem uygulanıyor. Ceza oranları her yıl değiştiğinden 2018 yılına yaklaştığımız bu günlerde uygulanacak trafik cezalarının zamlandığını belirtelim.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Değişen enflasyon rakamları dolayısı ile 2017 yılında uygulanan trafik cezaları ücretleri de değişiyor. 2018 yılı için öngörülen artış miktarı Bakanlar Kurulu tarafından 14,47 Türk Lirası olarak ilan edildi. Buna göre damga vergisi, çevre ve temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları 1 Ocak 2018 yılından itibaren % 14,47 oranında artacaktır. 2018 trafik cezaları listesi aşağıdaki gibidir.

Bu oranlara bakıldığında radar cezalarının 206 liradan 235  liraya yükseldiği; en düşük cezanın ise 108, 7 TL oranı ile emniyet kemeri ihlali olduğu görülür.

Trafik cezası alıp almadığınız çeşitli sorgulamalar ile öğrenebiliyorsunuz. Akıllı telefonlar, tablet veya bilgisayar aracılı ile ücretsiz olarak birçok sorgulama işlemi yapılabiliyor.  E devlet, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi, Emniyet Genel Müdürlüğü online sitesi, TRAMER, TÜVTÜRK gibi sitelerden araç plakasını girerek birçok sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Plaka ile trafik cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü online sitesinden ücretsiz olarak yapılıyor. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki görüntüde belirtildiği gibi ilk olarak araç sahibinin adı ve soy adı girilir. Daha sonra doğum tarihi gün-ay-yıl şeklinde girilir . Son olarak T.C Kimlik numarası da girilir ve ‘doğrula ‘ butonuna basılır. Bu işlem ile sistem sizi aşağıdaki ekrana yönlendirecektir.

Bu ekranda ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ butonuna tıkladığınızda aşağıdaki ekran görüntüsüne aktarılırsınız.

Aracın plakası ve tescil belge seri- numara girilerek sorgula butonuna basılır. Bu işlemin ardından araç plakasına yazılmış olan cezaların ayrıntısı ekrana gelecektir.

Trafik Cezası Ödeme

Emniyet Genel Müdürlüğü online sitesinden ücretsiz olarak yapılan ceza sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesinden ödemesi yapılabiliyor. GİB sitesinden yaptığınız sorgulama sonucunda ekrana aşağıdaki görüntü gelir.

 

Bu ekranda görüldüğü gibi trafik cezanın ne zaman verildiği, ne kadar olduğu, son ödeme tarihi ve birçok önemli ayrıntı yer alır. GİB ‘in resmi sitesinin sağladığı önemli avantajlardan biri kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemidir. Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalardan herhangi bir kredi kartına sahipseniz, bu kredi kartı aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmanın faydası vardır. Çünkü Trafik yönetmeliğince belirlenen kuralda; kişi trafik cezanın tebliğinden sonra 15 gün içinde cezayı öderse, cezanın ana miktarı üzerinden % 25 indirim uygulanır. Yani trafik cezası erken ödeme yaparsanız ceza miktarından % 25 indirim alarak ödeme yaparsınız. Bu durum özellikle yüksek ücretli cezalar için oldukça büyük bir fırsattır.

Radar Cezası Sorgulama

Ülkemizde en çok trafik cezasının verildiği trafik ihlallerinden biri aşırı hızdır. Otoyollarda hız yasaklarını delerek, radara yakalanan sürücülerin plakasına ceza kesilir. Elektronik bir hız algılama sistemi olan radar hız limitini aşan aracın plakasının görüntüsünü alır. Daha sonra o yılın radar cezası oranında bir cezayı plakaya aktarır. Otomobiller için şehir içinde hız sınırı 50-70 km/s arasında değilir. Minibüs , Kamyon ve kamyonetlerde bu oran şehir içi %50 km/s iken şehirler arası 100 km/s dir. Radar oranı da % 10 civarıdır. Bu oranı aşan hızlara ceza uygulanır. Yolda aşırı hızlı seyir halinde iken radara yakalanıp ceza alıp almadığını kontrol etmek için radar cezası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Radar cezalarını sorgulama işlemleri EGM ‘nin resmi sitesinden yapılıyor. Bunun yanında Gelir İdaresi Başkanlığının online sitesinden de yapılabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp GİB adresine girdiğinizde aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

 

Burada araç plakası girilir. Özel plaka değil ise ‘hayır’ seçeneği seçilir. Daha sonra T.C Kimlik no ve araç tescil tarihi seçilerek ‘tamam’ a tıklanır. Bu aşamada ekrana ceza bilgileri gelecektir.

Bu ekrandan radar cezasına ait bilgileri bulabilirsiniz. Dilerseniz GİB anlaşmalı kredi kartları ile de radar cezasını ödeyebilirsiniz.

EGM Sitesinden Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Resmi Sitesinden Radar Cezasını Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Online Sitesinden Trafik Cezasını Ödemek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.