Kampanya Bulucu

2018 Hız Limitleri ve Cezaları

Bir yerden bir yere gitmek isterken trafikte yer alan hareketli vasıtalardan birini mutlaka kullanırız. Hepimiz en kısa sürede ve güvenli bir şekilde gitmek istediğimiz yere varmak isteriz. Fakat aşırın hız kişinin güvenliğini tehlikeye atacak durumları meydana getirebiliyor. Kara yolları trafik yönetmeliği , ulaşımda yer alan hareketli vasıtaların uyması gereken hız limitlerini her yıl güncelleyerek yayınlar. Bu hız limitlerine uymayan araçlar ve araç sürücüleri radar adlı mekanizmaya yakalandıkları takdirde ceza alır. Aşırı hız en çok trafik kazasının neden olduğu trafik kurak ihlallerinden biridir. Bu yüzden devlet tarafından çok ciddiye alınan ve ağır yaptırımları olan bir konudur.

Radar Cezaları Nasıl Öğrenilir ?

Radar adı verilen elektronik cihaz, yollarda belli aralıklar ile konur ve araçların hızlarını ölçmeye yarar. Şehir içinde, şehir dışında, normal trafikte veya otoyol-otoban gibi yerlerde hız limiti farklılıkları vardır. Ayrıca her aracın türüne göre de hız limiti farklıdır. Radar cihazları konulduğu bölgeye göre hız oranı ayarlanır. Şehir içinde aştığınız hız limitine radar cezası alırken aynı hızı şehir dışında yapmanız durumunda ceza almayabilirsiniz. Kara yolları radar hız limitlerini her yıl yenilenen şekilde yayınladığı gibi , yollarda belli aralıklarda tabelalar aracılığı ile de gösteriyor. Bir yolda ilerlerken üst hız limitini gösteren ve radar cihazının varlığından haberdar eden uyarı levhalarını mutlaka görürsünüz. Devletin oldukça ciddiye aldığı bir konu olan aşırı hız için gerekli uyarı ve önlemler alınıyor. Fakat kuralları hiçe sayan sürücüler çoğu zaman farkında bile olmadan radara yakalanıp ceza yiyor.

Radar cezaları araçların plakalarından yazılır. Yolda seyir halinde iken hız limiti üzerindeyseniz radar cihazı sizi fark eder. Araç plakasını okuyarak güncel ceza oranından ceza keser. Birçok sürücü hız limiti aştığında ceza alıp almadığını merak eder. Bu amaçla hız sınırı cezası sorgulama işlemleri ile ceza alıp almadığını öğrenmeye çalışır. Gelişen teknoloji sayesinde artık her türlü cezai işlemde devlet dairelerine gitmeye gerek olmadan, internet üzerinden sorgulama yapabiliyorsunuz. Hatta bazı sitelerde alınan cezalar kredi kartları ile taksitlendirilerek ödenebiliyor. İşte bir radar cezasının olup olmadığını anlamak için plakadan radar cezası sorgulama işlemi yapmalısınız. Bu sorgulama işlemi E devlet resmi sitesi, Emniyet Genel Müdürlüğünün online sitesi ve Gelir İdaresi Başkanlığının Vergi Dairesi kısmından yapılabiliyor. Oldukça hızlı ve basit şekilde yapılan bu sorgulamalar aynı zamanda ücretsiz yapılıyor. Radar cezası sorgulama işlemleri en sık EGM’nin resmi sitesinden yapılır. EGM sitesine girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelir.

Bu ekrandan sırası ile isim, soy isim, T.C kimlik numarası ve doğum yılı girilir. Tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için ‘doğrula ‘ butonuna basılır. Akabinde hemen aşağıdaki ekrana aktarılırsınız.

İşte bu ekrandan ilk gördüğünüz seçeneği seçmelisiniz. Çünkü radar cezaları araç plakasına yazılır. Bu sayede cezanın ayrıntısını görebileceğiniz sorgulama ekranına yönlendirilirsiniz.

İşte bu kısımdan ise aracın plakası ve tescil belge seri ve nosu girilir. Akabinde ‘sorgula’ butonuna tıklanır. Bir dakikaya kalmadan ekrana almış olma ihtimaliniz olan radar cezası gelecektir. Radar cezasını ne zaman aldığınız,  cezanın ne kadar olduğu, en son ödeme tarihi gibi birçok ayrıntıya da bu sorgulama sayesinde ulaşabilirsiniz.

2018 Hız Limitleri ve Cezaları

Kara yolları trafik kanununun 50. maddesinde araçların hız limitlerinin nasıl olması gerektiği belirtilir. Bu kanun kapsamında araçların uyması gereken hız limitleri ve cezalar da her yıl değişerek yayınlanır. Trafik kanunun 50. maddesinde belirtilen radar hız sınırı ; şehirler arası çift yönlü yollarda 90 km/s , bölünmüş yollarda 110 km/s, otobanlarda ise 120 km/s dir. Bu hız limitleri yollarda tabelalar aracılığıyla belirtilir. Eğer bu hız limitini aşarsa sürücüler radar sistemi tarafından algılanarak ceza kesilir. İşte 2018 yılı için yenilenen hız limitleri ;

Bu oranlara bakılarak her araç tipi hız limitinin nasıl değiştiği görülebilir. Radar cezaları hız limitini aştıktan hemen sonra yazılmıyor. Yönetmelikte hız limitinin % 10 ‘un altında aşılması halinde cezai işlemin uygulanmayacağı belirtiliyor. Ayrıca hız limit aşımı % 10 ve % 30 arasında iken radar cezası ücreti de farklılaşıyor.

2018 yılında hız limit aşımı % 10 ve % 30 arasında olan durumlar için 240 TL idari para cezası ve 15 ceza puanı da sürücü için verilecektir.

Hız limit aşımı  % 30 dan fazla olan durumlar için ise ; 488 TL idari para cezası ile 20 ceza puanı verilecektir.

Radar Cezası Kaç Günde Gelir ?

Hız limitinin aşılması halinde araç plakasına anında radar cezası yazılır. Bu cezalar aynı gün içinde internet sorgulamaları yapılarak öğrenilir. Fakat cezanın tebliğ edilerek adresinize gönderilmesi ise biraz uzun sürer. Trafik cezaları gibi radar cezası da kesildiği tarihten itibaren 10 ile 15 gün arasında kayıtlı adresinize posta yolu ile gönderilir. Cezanın postadan teslim alınmasından itibaren 15 gün için ödemesi yapılır ise cezada % 25 indirim uygulanır. Böylece 240 TL olan radar cezası 180 TL ye düşer. Fakat 15 gün içinde ödenmediği takdirde indirim hakkını kaybedersiniz. Radar cezaları vergi dairelerinden veya GİB online sitesinden kredi kartı ile ödenebilir.

EGM Sitesinden Radar Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.