Kampanya Bulucu

2018 Araç Muayene Fiyatları

İnsanın ayağını yerden kesecek bir araç sahibi olmayı kim istemez. Bu arzu ile araç galerilerinin veya 2. el araç araç merkezlerinin yolunu tutarız. Her bütçeye ve beğeniye uygun birçok araç mevcut iken bunlardan birini almakla işler bitmez. Aracın kaskosu, trafik sigortası, ruhsat devir işlemleri , trafik tescil ve plaka tescil işlemleri derken süreç uzayıp gider. Bir de tüm araçların ortak konusu ‘araç muayene işlemleri’ dir. Aracın belli aralıklar ile iç ve dış bakımının yapıldığı bu muayeneler her yıl bitiminde zamlar ile yeniden düzenleniyor.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç sahibi olanların çok yakından bildiği periyodik muayeneler aracın ömrünü belirleyen önemli bir husustur. Aracın sıfır veya 2. el olması fark etmeksizin; periyodik olarak muayenesini yaptırmak; gerek araç için gerekse trafikte yer alan kişiler için meydana gelebilecek hayati riskleri önler. Ülkemizde araç muayeneleri yasa kapsamında zorunlu kılınmıştır. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara yolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikte araç sahipleri araçlarının periyodik bakımına yaptırmak ile yükümlü kılınmıştır. Araç muayenesini yaptırmayan veya geciktiren kişilere ise cezai işlem uygulanır.

Ülkemizde araç muayenelerinden sorumlu tek yetkili kurum Tüvtürk ‘tür. Tüvtürk devlet kontrolünde tüm araçların muayene, bakım ve onarım işlemlerini yasal çerçevede yapar. Akabinde verdiği hizmet içi aldığı ücret de yine bakanlık tarafından belirlenir. Bu yüzden her yıl değişen enflasyon rakamları dolayısıyla araç muayene ücretleri de değişir. 2018 yılına girmeye yaklaştığımız şu günlerde araç muayene tarifelerine yapılan zamlar dolayısı ile ücretler değişti. 2018 Araç Muayene Fiyat Listesi aşağıdaki gibidir.

Yukarıda gördüğünüz fiyat listesi güncel olarak artık Tüvtürk resmi sitesinde yayınlanıyor. Araç sahipleri için 2018 yılı itibarı ile artık bu fiyat listesi baz alınarak muayene ücretlendirmesi yapılacaktır.

Tüvtürk Muayene Randevu Alma

Normal şartlarda her aracın belli periyotlar halinde muayenesi yapılır. Bu süre aracın türüne göre değişkenlik gösterir. Muayene istasyonlarına gittiğinizde ilk muayeneden sonra diğer muayenenin ne zaman olacağı yetkili kişiler tarafından belirlenir. Muayene zamanı yaklaştığında; muayene için belirlenen gün ve saatte istasyonda olmanız için randevu almanız gerekir. Tüvtürk araç muayene istasyonlarından randevu almak zorunlu bir işlemdir. Çünkü randevu almaksızın muayene işlemleri yapılmıyor. Bu amaçla Tüvtürk’ün resmi sitesinden giriş yaparak randevu alabilirsiniz. Ya da Tüvtürk’ün iletişim numarasını arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene istasyonlarından yapılan araç muayeneleri sizin için randevu oluşturulan vakitte yapılır. Bazı sürücüler bu tarihte araç muayenesi için gitmeyebiliyor. Bu durumda yasa kapsamında araç muayene gecikme cezası uygulanır. Bazı araç sahipleri ise yasal zorunluluk olduğu halde aracın muayenesi yaptırmıyor. İşte böyle bir durum söz konusu olduğunda da araç muayene cezası veriliyor. 2018 yılında değişen sadece araç muayene ücretleri değildir. Araç muayene cezaları ile araç muayene gecikme ücreti 2018 yılında zamlanacak. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara yolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikte araç muayene gecikme ücreti  gecikilen her ay için % 5 fazla oranında fazlasının bedel olarak alınmasıdır. 2018 yılında artan araç muayene ücreti gecikilen her ay için % 5 oranında fazla olarak alınacak.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor Mu ?

Araç muayeneleri için yetkili kurum olan Tüvtürk , randevu zamanı gelen araç sahiplerinin işlemlerini gerçekleştirir ve raporu ruhsata kayıt ederek muayeneyi tamamlar. Gerekli ön hazırlık ve belgeleri tamamlayan araç sahibi muayene işlemini çok hızlı yapıp, istasyondan ayrılır. Fakat belge eksikliği olan, egzoz ölçümünü yaptırmamış , trafik cezası olan yahut muayene cezası olan kişilerin muayene işlemleri kolayca yapılamaz.  Araç muayene gerekli evraklar vardır. Bu evraklar; araç ruhsatı, trafik sigortası, araç size ait değilse vekalet belgesi ve LPG/ CNG li araçlar için “Montaj Tespit Raporu veya Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” dir. Bu belgelerin edilmesi gerekir. Eksik belgenin bulunması halinde muayene işlemi yapılmaz. Muayeneye gitmeden önce egzoz ölçüm işleminin yaptırılması gerekir. Egzoz ölçümünü yaptırmayan araç sahiplerinin muayeneleri yapılmaz. Bu yüzden oto sanayi dükkanlarında egzoz ölçümünü yaptırabilirsiniz. Tüvtürk araç muayene istasyonlarında da egzoz ölçümü yapılıyor. Yapılan bu ölçümlerden ayrıca ücret alınır. Egzoz muayene ücreti Tüvtürk istasyonlarında 50 TL + Kdv olarak ücretlendiriliyor. Bu ücreti ödeyerek işlemi yaptırırsınız. Daha sonra aldığınız rapor ile muayene işlemine başlayabilirsiniz. Muayeneye gitmeden önce ödenmemiş bir trafik cezası veya muayene cezası olmadığından emin olmalısınız. Aksi takdirde muayene işlemini yaptıramadan geri dönebilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında yaptırılan tüm işlemler yasal ve devletin belirlediği tarifeler üzerinden yapılır. Bu yüzden tüm işlemler nakit para ile ödeme durumu söz konusudur. Araç muayene sonunda rapor ruhsata işlenir ve fatura kesilir. Bu fatura da nakit para ile ödenerek işlem tamamlanır. Tüvtürk istasyonlarında kredi kartı ile ödeme yapılmadığından mutlaka yanınıza yeterli miktarda para alarak gidiniz.

Tüvtürk Resmi Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

2018 Yılı Araç Muayene Ücretlerine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.