Kampanya Bulucu

2017 Engelli Araç Alımı Şartları

Engelli bireyler için hayat her geçen gün artan teknolojiler ile birlikte hem kolaylaşıyor hem de zorlaşıyor. Bir yandan engelli bireylerin sosyal hayata bağlanabilmesi açısından teknolojinin katmış olduğu birçok fayda varken diğer yandan bireyler arası farklılıklar aradaki engeller sebebiyle açılabiliyor. Bu tür sorunların giderilebilmesi için devlet tarafından engelli bireyler için bazı avantaj ve fırsatlar sunuluyor. Bu tür faaliyetlerin asıl amacı engelli olan ve olmayan bireyler arasında yaşama açısından herhangi bir fark olmaması. Devlet tarafından engelli bireyler için yapılan yeniliklerden biri de araç alımında getirilen kolaylıklar. Biz de bu yazımızda 2017 Engelli Araç Alımı Şartları konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. Fakat engelli bireylerin bu tür fırsatlardan yararlanabilmesi için yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarına giderek bir adet engelli sağlık raporu almaları gerekiyor. Engelli sağlık raporu ile birlikte engelli bireylerin kendilerine sunulan bu fırsatlardan yararlanması mümkün. Engelli bireyler ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın almak için %40 ya da daha üzeri bir oranda engele mevcut olmalı ve bu engeli engelli sağlık raporu ile kanıtlamalıdır. Engelliler için yapılan diğer indirimlere ise yazımızın sonunda yer alan linke sayesinde ulaşabilirsiniz.

Engelli Araç Alım Şartları

Engelli bireylerin engelli sağlık raporları ile kanıtlamış oldukları engelleri, %90 ya da daha üzeri bir oranda ise özel tüketim vergisinden tamamen yararlanmaları da mümkün olacaktır. Elbette bu kadar yüksek oranlarda engele sahip olan kişiler araçları kendileri değil üçüncü dereceden akrabası olan ya da özel şoförü olan kişilerin kullanması gerekmektedir. Bu bir yana engel oranı %90’ın altında olan kişiler Özel tüketim vergisi indiriminin bir kısmından yararlanabilirler. Bu bir yana %90 dışında sadece ortopedik olarak engele sahip olan kişiler bu indirimden tamamen yararlanabilirler.

Özel olarak ilave edilmiş olan yeni özel tertibatlar ile düzenlenmiş olan araçları kullanacak olan kişilerin H sınıfına ait olan bir ehliyet almaları ve aracı kendileri kullanmaları gerekmektedir. Sol ayağında engeli olan engelli bireylerin B sınıfı ehliyet alması ile özel tüketim vergisi indiriminden kısmen faydalanması mümkündür. Bu ehliyete sahip olan kişiler otomatik araçları kendileri sürebilecekleri gibi bir akrabaları da aracı sürebilir. Ayrıca bu engelli bireyler kendilerine ait olmayan herhangi bir otomatik aracı da kullanabilecektir.

%40 ve Üzeri Engelli Raporu İle Araç Satın Almak

Engelli sağlık raporu ile %40 ya da üzeri bir engele sahip olduğunu kanıtlayan kişiler özel tüketim vergisinden yararlanabilmeleri mümkündür. Fakat bu raporlarda ayrıca özel tertibatlar ile düzenlenmiş olan araçları kullanmasında bir sakıncası yoktur şeklinde ibarenin de olması gerekir. Bununla birlikte bu tür bir engelli raporuna sahip olan kişinin H sınıfı ehliyeti alması gerekmektedir. Bu belgeler ile birlikte herhangi bir galeriye gidecek olan engelli bireyler araç satın alabilirler.

%90 ve Üzeri Engelli Raporu İle Araç Satın Almak

%90 ya da üzeri oranda bir engele sahip olan bireyler, %40 ve üzeri bir engele sahip olan kişiler ile aynı şekilde araç satın alabilmek için engelleri el verdikleri sürece araç kullanabilmelidir. Fakat aracı kendi kullanamayacak olan engelli bireylerin aldıkları engelli sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresinin bulunması gerekmektedir. Bu tür engele sahip olan kişiler özel tüketim vergisinden tamamen muaf tutulacak olsa da araçlarını birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan akraba ve yakınları ya da profesyonel şoförleri kullanabilirler. Bu gibi durumlarda trafik tescil işlemleri yapılırken aracı kullanacak olan şoför ya da yakın kişi adına araç kayıt edilmelidir.

Engelli Sağlık Raporunun Nasıl Alınacağını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Engelliler İçin Yapılan Tüm İndirimlere Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ufuk dedi ki:

  Merhabalar
  Annem %60 engelli raporlu fiziksel bir engeli yok fakat insuline bagli diyabeti yüksek tansiyonu ve bay pass olduğundan ve 72 yaşında olduğundan heyet raporu var..
  Anneme ben baktığım ve hastaneye vs vs yerlere götür mek icin toplu taşıma kullanamadigimizdan dolayı engelli indiriminden faydalanıp indirimli araç almam mümkün müdür acaba konuyla alakalı bilgisi olan bir arkadaşım bana yardımcı olabilirse cok sevinirim

 2. Hasan dedi ki:

  Annemin iki kalcasinda da protez takildi yuruyebiliyor ama hareketleri kisitli %50 raporlu. Onun adına araç otv indirimli arac alabilirmiyim? Ehliyeti olmadıgı için ve hareketleri kısıtlı olduğu icin aracı ben kullanabilirmiyim? Alabiliyorsam eğer ötv indiriminin tamamından mi yoksa belli bir oranda mi yararlanabiliyorum.

 3. ekrem dedi ki:

  Babamın %90 engelli raporuyla 2015 araç aldık, babam haziran 2017 de vefat etti.Aracı kullanabilir miyiz.Teşekürler

 4. Yunus alkan dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 4 yaşında ortopedi rahatsızlığı olduğu için %60 raporu var sürekli fizik tedaviye gidiyoruz ötv indiriminden yararlanarak araç alabilirmiyim konu ile ilgili dönüş yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkürler iyi günler