Kampanya Bulucu

2017 Araç Muayene Fiyatları

Günümüzde orta ve üst sınıfta yaşayan ailelerin genellikle en az bir adet arabası oluyor. Özellikle üst kesim, zengin sınıfın birden fazla arabaya sahip olduğu da biliniyor. Türkiye’de araç birçok kişi için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte araçlar ile ilgili olarak araç sahiplerinin yerine getirmesi gereken bazı yükümlülükler de bulunuyor. Bunlardan birisi de araç muayenesi. Araç muayenesi konusunda tek yetkili ve görevli kuruluş olan Tüvtürk bu konuda hizmet vermeye devem ediyor.

Araç Muayenesi

Araç muayenesi, her gün trafiğe çıkan hem motorlu hem de motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek hem trafik hem de yolcu güvenliğine uygun olup olmadığının tespit edildiği işlemlerdir. Ülkemizde araç muayenesi yaptırmak 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanununda yer alan 34. maddeye göre zorunlu kılınmıştır. Tüvtürk, araç muayenesi konusunda görevli olan tek yetkili kuruluş tur.

Neden Periyodik Araç Muayenesi Yaptırılmalıdır?

Araçların düzenli bir şekilde muayenesinin yapılması, araçların eksiksiz bir hale getirilerek sadece aracı süren kişi ve ailesi için değil aynı zamanda diğer kişi ve canlıların da güvenliği ve doğrudan doğruya hayatı için önem taşımaktadır. Sağlıklı bir şekilde muayene edilmiş bir araç, aynı zamanda bütçeniz için de faydalı olacaktır. Zira düzenli bir şekilde muayene edilen bir aracın hali hazırda var olan kusurları sebebiyle trafik kazası yapma olasılığı azalacak ve trafikteki can ve mal güvenliği artacaktır. Böylece düzensiz aralıklarla ortaya çıkan arıza gibi sebeplerden dolayı sürekli aracınızı tamire götürmez, periyodik bir şekilde araç muayenesi yaparak tasarruf eder ve güvenli bir şekilde yolculuk edersiniz. Böylelikle aracınızın ömrü de uzayacaktır. Aynı zamanda aracınızın ikinci el değeri de yükselecektir. Periyodik bir şekilde aracınızı muayene ettirmek bir vatandaşlık görevi olarak kabul edilmelidir. Zira trafiğe araçlarıyla çıkan kişilerin diğer bireylere karşı da sorumlulukları bulunmaktadır.

Araç muayenesi kapsamında, test ve kontrol cihazları ile birlikte araçların gerçek durumu tespit edilecek ve emniyetsiz ya da ağır kusura sahip olan araçlara onay verilmeyecektir. Bu tür araçlara bir aylık bir müddet verilecek ve gerekli tamiratın yapılması beklenecektir. Şimdi sizlere periyodik araç muayenesi ile ilgili olan yönetmeliklerden bahsedelim.

Periyodik Araç Muayenesi İle İlgili Yönetmelikler

Araç muayenesi yapılırken aşağıda yer alan uygulama ve yönetmeliklere göre hareket edilmesi gerekmektedir.

  • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan “Araçların İmal Talim ve Montajı Hakkında Yönetmelik”
  • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan “Tip Onay Yönetmelikleri
  • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürürlüğe koyulan Karayolları Trafik Yönetmeliği
  • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürürlüğe koyulan 2918 sayılı Trafik Kanunu
  • Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan Araç Muayene İstasyonları Yönetmeliği

Araç Muayene Fiyat Listesi

Her yıl T. C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı olan Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Aralık ayında yayımlanan bir genelge doğrultusunda araç muayene fiyatları belirlenmektedir. 2017 Araç Muayene Fiyatları ise aşağıdaki görselde görebileceğiniz şekildedir.

Ödemeler ise nakit olarak kabul edilmektedir. Bu tabloda belirtilen araç sınıflamalarının dışında kalan araçların, hangi kategoriden ücretlendirilecekleri ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yer alan 35. maddeye göre, araç muayene süresini zamanında yaptırmayan her araçtan, gecikilen her bir ay için muayene ücreti %5 oranında fazla olarak ücret tahsil edilecektir. Fiyatlara katma değer vergisi dahil edilmiştir.

Araç muayene raporuna göre “Emniyetsiz” ya da “Ağır Kusurlu” olduğu belirlenmiş olan araçların muayeneleri onaylanmayacaktır.

  • Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onay almamış olan araçların, muayene tekrarını, muayenenin yapıldığı aynı istasyon üzerinden ya da aynı şehirde yer alan diğer tüm sabit muayene istasyonları giderek,
  • Gezici muayene istasyonlarında muayeneleri onay almamış olan araçların, muayene tekrarını aynı gezici muayene istasyona giderek ya da aynı şehirde yer alan sabit araç muayene istasyonlarına giderek,
  • Gezici traktör muayene istasyonunda ya da gezici muayene istasyonlarında muayenesi onay almamış olan traktör cinsi araçlar ise muayene tekrarını aynı şehirde yer alan sabit araç muayene istasyonlarına, gezici traktör muayene istasyonlarına ya da gezici muayene istasyonlarına giderek,

bir ay içinde ücretsiz bir şekilde yaptırmaları mümkündür.

Muayene tekrarını yaptırmış olan ya da bir aylık süre içerisinde muayene tekrarına gelmemiş olan araçlardan ise araç muayene ücreti tam olarak alınacaktır.

Araç Muayene Randevu

Araç muayene randevusu almak isteyen kişilerin kullanabileceği iki yöntemde Tüvtürk resmi internet sitesinden geçmektedir. Bunlardan ilki Tüvtürk resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra sitenin sol alt kısmında yer alan “Ücretsiz Randevu” kısmıyken bir diğeri yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak girebileceğiniz Tüvtürk Araç Muayene Randevu Sistemi’dir. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir görüntü gelecektir.

Plaka numarası, ruhsat seri numarası ve şehir seçenekleri doğru bir şekilde girdikten sonra “Devam” butonuna basmanız gerekiyor. Karşınıza gelecek olan sayfada aracınıza ait bir borcun olup olmadığını görmeniz mümkündür. Borcunuz varsa muayene tarihinden önce ödeme yapmanız gerekecektir. Daha sonra aracınızın türünü, ne tür bir hizmet almak istediğinizi, araç muayene randevu tarihini ve geçerlilik tarihini girmeniz gerekecektir. Aracınızı hangi istasyonda muayene ettirmek istediğinizi ve saatini de yazdıktan sonra iletişim bilgilerinizi girerek “Randevuyu Onayla” seçeneğine basabilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama

Araç muayene sorgulama işlemleri için aşağıda yer alan ilgili linke tıklamanız gerekiyor. Ardından ise karşınıza böyle bir ekran gelecektir.

Tek yapmanız gereken şey plaka numarası ve muayene numarasını girmek ve güvenlik resminde yer alan kodlarını ilgili kutucuğa girmek olacaktır. Böylece “Sorgula” butonuna bastıktan sonra hemen alt kısımda yer alan yerden İstasyon Adı, Hizmet Tipi, Muayene Tarihi ve Muayene Sonucu gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene Randevu Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.