Kampanya Bulucu

2015 Hız Limitleri ve Cezaları

Trafik içerisinde hem sürücülerin hem de çevrede bulunan yayaların can güvenliğini korumak amacıyla hız limitleri belirlenmiştir. Hız limitleri ve bu limitlerin aşımı sonrasında kesilen hız cezaları, maliye bakanlığınca her yıl yapılan düzenlemeler sonucu belirlenmektedir. Bu yazımızda 2015 yılı için araç türlerine göre hız limitlerini ve bu limitlerin aşılması haline kesilecek ceza tutarları anlatmaya çalışacağız.

2016 Yılı için güncel hız limitlerine ve aşılması halinde ceza tutarlarına şu yazımızdan ulaşabilirsiniz:

“Hız Limitleri ve Cezaları 2016”

Her türlü aracın, kanunlarca belirlenen hız limitlerine uyması zorunludur. Özel bir görev vb. işlerde bulunan görevlilerin, ambulansların, arama-kurtarma ekiplerinin ve itfaiye araçlarının acil durumlarında bu kurallara uyma zorunlulukları bulunmamaktadır.

Şehir içinde ve şehirler arasında bulunan mobese ve hız tespit cihazları, sürücülerin hızını tespit ederek otomatik bir şekilde ceza kesebilmektedir. Cezaların erken ödenmesinde indirim bulunduğu gibi mevcut süreler dışında ödenmesinde de faiz işler.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile ortalama hız hesaplayan sistemler geliştirilmiştir. Şimdilik ülkenin belirli şehirlerinde ve bölgelerinde kullanılsa da yakın zamanda ülke genelinde bu uygulamaya geçilecektir. Buna göre bir aracın A noktasında geçişinde mobese tarafından hız ve plaka kaydı alınmaktadır. Daha sonra aynı araç B noktasından geçerken orada bulunan diğer bir mobese tarafından da aynı kayıtlar tutulmaktadır. Bu iki nokta arasındaki mesafe ve aracın varış süresi de hesaplandığında aracın ortalama hızına ulaşılır. Böylelikle aracın hızının ölçülemediği yerlerde de hız limitinin aşılıp aşılmadığı anlaşılarak gerektiğinde trafik cezası kesilebilmektedir.

2015 Hız Limitleri

Hız limitleri, her yıl kanunlar tarafından belirlenmekte ve cezalar da buna uygun bir şekilde oluşturulmaktadır. Belirli özel yollarda ve durumlarda aksi belirtilmedikçe bu hız limitlerine uyulması özel olmayan araçlar için zorunludur. 2015 hız limitleri, araç ve yol cinsine göre aşağıda belirtilmiştir.

2015 hız limitleri cezaları

2015 Hız Limiti Aşım Cezaları

  1. Hız Sınırının % 10′dan % 30’a Kadar Aşılması

Ceza Tutarı: 189 TL

Erken Ödeme: 142 TL

Ceza Puanı: 10

Sürücü Belgesi Durumu: Sürücü belgesi geri alınmaz

  1. Hız Sınırının %30’dan Fazla aşılması

Ceza Tutarı: 392 TL

Erken Ödeme: 294 TL

Ceza Puanı: 15

Sürücü Belgesi Durumu: 1 yıl içerisinde cezanın 5 kez alınması durumunda sürücü belgesine 1 yıl süre boyunca el konulur. Belgenin geri verilmesi esnasında psikoteknik muayene gereklidir. Bu muayene ile psikiyatri uzmanının kontrolü sonrasında herhangi bir problemin olmayışı dahilinde sürücü belgesi kişiye geri verilebilir.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.