Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır | Kampanya Bulucu

Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Ülkemizdeki kanuni düzenlemeler, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç almalarına imkân sağlıyor. Sizler için, engelli-özürlü raporu ile araç alımları hakkındaki temel unsurları derledik:

%90 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Mevcut ÖTV kanununun yedinci maddesi, en az %90 engelli bireylerin ÖTV ödemeden araç almalarına izin veriyor. Bu araçlar, “ağır engelli” sınıfındaki bireylerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları veya profesyonel şoför tarafından kullanılabiliyor.

Aracın alımı için trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını veya şoförün de kayıt altına alınması gerekiyor. Bu nedenle aracı kullanacak olan şoförün iş akdinin de noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Bu tip araçlarda engelli bireylerin kullanımı için özel bir tertibat bulunmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın (örneğin otomobil için B sınıfı) ehliyetinin bulunması yeterli.

%40 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Engelli bireyler için ÖTV avantajından yararlanmanın bir yolu da, kendi kullanımları için olan bir araç satın almaktan geçiyor. Bunun için engelli bireyin en az %40 engelli olduğuna dair rapor alması gerekiyor. Ayrıca bu raporda belirtilen engelin kişinin özel üretilmiş bir aracı sürmesine izin verecek nitelikte olması şartı aranıyor.

Bu koşullar altında ÖTV avantajından yararlanarak araç almak isteyen engelli bireylerin öncelikle kurs ve sınav süreçlerinden geçerek H sınıfı ehliyet almaları zorunlu. Daha sonra trafik tescil işlemlerinde kişinin engelliliği ile ilgili belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV muafiyeti uygulanıyor.

Engelli Raporu İle Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1600 CC’ye kadar motor hacmi olan araçlardaki ÖTV oranının %40 olduğu düşünüldüğünde, 50.000 TL değerindeki bir otomobil bu şekilde 30.000 TL’ye almanız mümkün. Bu tip araçlar ile İSPARK gibi belediyeye ait park imkânlarından da ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.

Bazı İSPARK görevlileri ücret ödemeniz gerektiğini söyleseler de, kullanılan cihaza engelli kaydı bulunan plaka girildiğinde, park ücreti tutarı 0 TL olarak görünüyor. Ayrıca birçok AVM, engelli araçları için özel park yerleri bulunduruyor ve park ücreti almıyor.

Tüm bu avantajlara rağmen, engelli raporu ile araç alırken iyi düşünmelisiniz. Zira ÖTV muafiyetinden yararlanarak satın aldığınız aracın kayıt altına alınan kişiler haricinde kullanımı ağır cezai yaptırımlara tabii. Ayrıca bu araçların “ödünç” verilmesi de mümkün değil. Aracınızı satmak isteseniz dahi, beş yıl içerisinde yapacağınız satışlarda ÖTV ödemek zorundasınız. Ancak beş yıllık sürecin sonucunda aracınızı ÖTV ödemeden satabiliyorsunuz.

Araç alırken engelli özürlü indiriminin nasıl hesaplandığını öğrenmek için şu haberimizi inceleyebilirsiniz:

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

Engelli raporuyla alınmış olan araçların satış işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek için ise şu haberimizi inceleyiniz:

Engelli Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur

Engelli özürlü aracı alırken hangi rapor oranına hangi ayrıcalıkların tanındığını öğrenmek için şu haberimizi inceleyiniz:

Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu haberimizi inceleyiniz:

Özürlü Raporuyla Araç Alımı

Son olarak aracınızı almadan önce birden fazla bayiden teklif almanızı öneriyor, yeni aracınızın hayırlı olmasını diliyoruz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. ali aşan diyor ki:

  süresi dolan araç satımı ne şekilde oluyor yeni yasa ya göre var mı değişiklik…

 2. Abdull Soysal diyor ki:

  %87 rapor %44 rapor un var ne yapmam gerekiyor araba almak için

 3. fadime şen diyor ki:

  Kardesim 2003 dogumlu %73 zihinsel raporu var bu rapordan faydalanarak araba alabilirmiyiz

  1. Lokman diyor ki:

   Zihinsel özürlülerde oran en az % 90 olmalı aracı birinci derece yakını kullanabilir . bedensel raporlarda %40 yeterlidir .

 4. mehmet diyor ki:

  Babam 85 yaşinda iki gozu gormuyor buna ragmen raporu 79 bunun daha yuksek olması gerekmıyormuydu

 5. nagi inci diyor ki:

  % 70 ağır rapor var oglumun bu yüzde ile faydalana bilirmiyim vaya nasıl araç alabirim tşk şimdiden

 6. bayram deniz diyor ki:

  diyaliz e giren hasta engelli indiriminden faydalanabilirmi

 7. bayram deniz diyor ki:

  diyaliz e giren hasta engelli indiriminden faydalanabilirmi
  engellinin vefatı durumunda ötv indiriminin geri ödemesi talep ediliyomu teşekkürler

 8. talipcivan diyor ki:

  yüzde88raporumvarindirimliarabanasılalırım

  1. tererere diyor ki:

   evet faydalanıyor ben annemın raporuna aldım

 9. ali ercan diyor ki:

  benim elimde bir rapor var dedemin %83 ama ben buna araba alamıyorum bana diyorlar rapor %90 olması gerekiyormuş zaten %83 olan bir hastanin araba veya bir işte çalışma söz konusu değil buna nasıl araba alabilirim…

 10. Onur KOÇAK diyor ki:

  ENGELLİLERE TAŞIT ALIMINDA SAĞLANAN ÖTV İNDİRİMİNDE YENİ GELİŞMELER!

  Bilindiği üzere, ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi ile;

  – Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşanlar hariç),

  – Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşanlar hariç),

  – Motosikletler (mopedler dahil) ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler ile bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna edilmiştir.

  Yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır.

  İstisna uygulamasında, aracın ilk iktisabını yapacak olan kişinin sakatlık derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğini, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından vergi dairesine verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir.

  Sakatlık derecesi % 90’ın altında olanların ise söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için:

  – Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşundan alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneğinin,

  – Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,

  – H sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin,

  motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi gerekmektedir.

  Engellilerin araç alımında sağlanan ÖTV avantajı (Katma Değer Vergisi ÖTV dahil bedel üzerinden hesaplandığı için aynı zamanda KDV avantajı) konusunda son zamanlarda engelliler lehine yapılan değişiklikleri özetlemek gerekirse;

  1- Kaza Durumunda 5 Yıllık Süre Hesabı

  Yukarıda açıklandığı üzere engellilere sağlanan ÖTV siz taşıt satın alma imkanı 5 yılda bir defa kullanılabilmektedir. 5 Yıllık süre içersinde aracını elden çıkaran engellinin bu sürenin geçmesini beklemesi gerekmektedir. Bu süre sınırının sağlanan imkanın alım satım suretiyle kötüye kullanılmasını önlemek için konulduğu açık olmakla birlikte doğal afetler v.b sebeplerle aracın pert olması durumunda da bu hükmün uygulanmasını hukuki açıdan açıklamak çok zor. İşte bu kaygılar göz önüne alınarak yapılan yasal değişiklik ile yukarıda cins ve özellikleri belirtilen taşıtların malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi halinde yeni bir aracın alınmasında 5 yıl şartı aranmamaktadır.

  Buna göre sahip olduğu araç hurdaya çıkan engelli yeni bir aracın ilk iktisabında bu istisnadan yararlanması için, aracının deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale geldiğini tevsik eden ekspertiz raporu ile “hurdaya çıkarılmıştır” damgası vurularak kayıt konulan tescil belgesinin aslı veya noter onaylı örneği araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlara ibraz edecek bunlar tarafından da vergi dairesine verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterli olacaktır.

  2- 5 Yıllık Süre Geçtikten Sonra Aracın Satışı

  ÖTV Kanununa göre, engelli indirimi kapsamında satın alınan taşıt araçlarının aradan kaç yıl geçerse geçsin engelli kapsamında olmayan bir şahsa satışı halinde (veraset yoluyla intikal hariç) daha önceden tahsil edilmeyen ÖTV alınmaktaydı. Bu uygulama satılan aracın satış bedelini aşan bir ÖTV yükü ile karşılaşan engellilerin itirazına rağmen yıllarca sürdürüldü. Sonunda büyük sıkıntılar doğuran bu uygulamada makul bir çözüm bulundu.

  Yeni uygulamaya göre, engelli istisnası kapsamında satın alınan araçlar, 5 yıl kullanıldıktan sonra engelli kapsamında olmayan şahıslara satılsa dahi daha önce tahsil edilmeyen ÖTV aranılmamaktadır.

  3- Sakatlık Derecesi

  Sakatlık derecesi % 90’ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın, altında olanlar için ise “H” sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90’ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır.

  4- Hareket Ettirici Tertibat

  Kanunun uygulanmasında hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur.

  Sakatlık derecesi % 90’ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

  5- Sol Ayak veya Bacakta Sakatlık

  Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

  Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin “H” sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90’ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için yetkili satıcılar veya bayiler tarafından verilecek ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair “uygunluk belgesi” nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

  6- Aracın Satışından Sonra Yeni Araç Alınması

  Yukarıda açıklandığı üzere, engelli istisnası kapsamında satın alınan aracın edinme tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden engelli kapsamında olmayan bir şahsa satışı, hibe edilmesi veya bağışlanması halinde adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından, araçların istisnadan yararlandığı ilk iktisabındaki matrah esas alınmak suretiyle, söz konusu aracı iktisap edenin kayıt ve tescil ettireceği tarihteki oran üzerinden ÖTV beyan edilmesi gerekmektedir. Ancak, 5 yıl geçmeden bu şekilde elden çıkarılan araca ilişkin ÖTV’nin ödenmiş olması engelliye 5 yıl beklemeden yeni araç alma hakkı vermemektedir. Yeni araç alımı için ilk araç alımından itibaren 5 yılın geçmesi beklenecektir.

  Ancak, istisnadan yararlanılarak iktisap ettiği aracı 5 yıldan fazla süredir elinde bulunduran engelli yeni bir aracıda aynı kapsamda ÖTV ödemeden alabilecektir. Bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır.

  7-Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi

  Engellilere sağlanan ÖTV İndiriminden yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir.

  1. yusuıf diyor ki:

   slm ben bu araç nasıl alınır ikicel arab mide hangi mühendise gitcem

 11. Beyhan Ardıç diyor ki:

  Benim yuzde 62 goz ve kalp ten raporum var arac alabilirmiyim yardiminizi bekliyorum saygilar

 12. adnan şahin diyor ki:

  sol gözüm %30 görüyor.rapor alabiliyormuyum

 13. Muzaffer men diyor ki:

  Yüzde 49 ses engeli raporun var B sınıfı ehliyetini var kendim kullanmak için araba alabilir miyim yada yurt dışından ötv ödemeden alabilir miyim faydalanmak mümkünmüdür

 14. erkan gümüş diyor ki:

  annem abimin sigortasindan yararlaniyor, dul maaşı var olurda rapor çıkarırsak sigorta ve dul maaşının iptali soz konusu olur mu ?

 15. Temel solmaz diyor ki:

  Mrb babannem in %73 engelli raporu var hastahaneye gezdiriyorum bu yüzden araç almak istiyorum alabilirmiyim şartları ne tesk

  1. hayati ÇAĞLAR diyor ki:

   %40 ve üzeri kişi,nin kendisi ehliyet olmak şartı ile.% 90 ve üzeri kişinin 1 nci derece akrabası. kişinin kendisi kullanamaz.

 16. MURAT DİRİCAN diyor ki:

  BENİM 46 RAPORUM VAR SOL GÖZ HİÇ GÖRMÜYOR DİZ KAPAKLARINDA EKLEM KURUMASI VAR KAZADAN EVEL EHLİYET ALMIŞTIM AMA EHLİYETİM E BU EHLİYETİ NASIL H YAPABİLİRİM TOKATTA SÜRÜCÜ KURSLARINA SÖYLEDİM BİZ VEREMEYİZ DİYORLAR BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ SAYGILARIMLA

 17. MURAT DİRİCAN diyor ki:

  benim 46 raporum var sol gözüm hiç görmüyor diz kapaklarında eklem kuruması var kaza geçirmeden önce E s ınıfı ehliyet almıştım bu ehliyeti nasıl H sınıfı yapabilirim nereden alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz saygılarımla

 18. kerem cem diyor ki:

  Eşimin % 45 raporu var. Eşimin Ehliyeti yok! Ben eşimin üzerinden %45 raporundan yararlanıp araba almam mümkünmüdür? tşk ederim Saygılarımla.

 19. admin diyor ki:

  merhabalar engelli araba almak istiyorum ama engellılık durumum %56 engel raporum var ve sag elim yok bilege kadar engellıyım bunn için arac kullanabilmm mumkun olabilrmı olmaszzsa en yakın akarabam yanı kardesm kullanabilirmı

 20. Vedat K diyor ki:

  Slm askerden üstün hizmet belgesi alanlar neden yararlanamıyor bu hizmetten….

  1. hakan diyor ki:

   Yani özürlümüsün? Özürlüysen olur

 21. mustafa yılmaz diyor ki:

  slm arkadaslar benim annem 100de 85 ö evrak lazım yanitlarsaniz cok memnun olurum simdı den tesekkurler

 22. mustafa yılmaz diyor ki:

  annem yuzde85 özurlu raporu var yurt dısından akrabama arac getıttıercektım ne gibi evrak veya nereye bas vurmam lazım

 23. nail sener diyor ki:

  Selam biz dort kardesiz ve en ufagimiz 100/98 engelli raporu var 10ay oncesine kadar baba evinde altli ustlu oturuyorduk kiz kardesim evlenip gitti kardesimin bakimi bana kaldi surekli hastaneye gittigimiz icin araba zorunlulugu ortaya cikti bizde muracat ettik fakat kardesimin uzerine araba alinmis ne yapabilirim nasil bir yol izlemem gerekiyor tesk

 24. Sinan akdeniz diyor ki:

  Merhaba ben anakaradan sinan benim özürlü yüzde %70% rapuru var araç almamız için gereken ne nereye başvuru yapabiliriz şimdiden teşekkür ederim

 25. Sinan akdeniz diyor ki:

  %74 ile nasıl ve nereden araç alabilirim

 26. Okan demir diyor ki:

  Benim annem alzhimmer ve araç almak için sağlık raporuna başvurdum fakat sonuç %86 çıktı ve %90 olamadığı için araç alamayacağımı söylediler , zaten %86 olan bir hasta ve geçmeyecek olan bir hastalık için bu zorlama neden ? Ya doktorlar bir şeyler istiyor yada bu kanunda bir sakatlık var , raporun sonucunu aldıktan sonra şikayet etmeye gittiğimde ise hakem hastane şartı koşuluyor yani diyeceğim insanları zor duruma aokmak için ellerinden geleni yapıyorlar , bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 27. levent ali sanal diyor ki:

  Benim babaannem 89 yasinda yuzde 87 ozurlu ayaga kalkamiyoo arac verirler mi arkadaslar

 28. cüneyt akkoyun diyor ki:

  merhaba. kalp rahatsızlığı nedeni ile %50 rapor var ama fiziksel sakatlığım yok. özürlü indirimi ile araç alabilirmiyim. nasıl alabilirim. bilge verirmisiniz. teşekkürler…

 29. cengiz torun diyor ki:

  yurt dışından bağış yolu ile araba alabilirmiyim raporm YÜZDE 90

 30. muhammet görür diyor ki:

  Selamün aleyküm ben bir araç almak istiyorum ben onkoleci hastasıyım benim raporum %93 dür ekonemik bir araç alabilirmiyim ve nasıl başvuru yapacam ve nere yapacam ve ödemeler nasıl oluyor peşinat varmıdır ve ayda kaç kaç ödememlazım ve hangi markalar veriyorlar yardımınız için teşekürler saygılar sunarım.

 31. celal kardesler diyor ki:

  Slm şeker hastası olan bi hasta bu aracı alabilirmi tşkler

  1. Mustafa K. diyor ki:

   %90 ve üzeri raporu olanlar ötv .ndiriminden 0 olarak faydalanır aracı durumu araç kullanmaya uygun ve ehliyeti varsa kendi yoksa 3.dereceye kadar akrabası veya özel şöför kullanabilir.Bunun dışında özür % ne olursa olsun sadece ortapedik özürlüler % durumuna göre ötv indiriminden kısmen yararlanır.Özel tertibatlı (özel ilaveler yapılmış) araç kullanacak olanlar H sınıf ehliyet sahibi olmak ve aracı sadece kendisi kullanmak zorundadır. Sol ayağı engelli olan özürlüler B sınıf ehliyet ile kısmen ötv indiriminden faydalanarak aldığı otomatik aracı hem kendi hem akrabalarıda kullanabilir,ayrıca kendine ait olmayan her hangi bir otomatik aracıda kullanabilir.

 32. hasan günay diyor ki:

  Selamunaleykûm. Kayinbiraderimin üzerine araba almayı dûşününüyorum. Sağlık kurulundan rapor alırken rapora herhangi bişey yazdırmam gerekiyormu? Mesela ötvsız araç alması uygundur gibi. Teşekürler

 33. ergül mercan diyor ki:

  %70 özürlü raporunda nekadar fiyat indiriminden yararlanabilirim

 34. alikuru diyor ki:

  engelli aracı alımında biyere giderken arac içinde hastada olcakmı yada araba hep hastanın yanındamı kalcak

 35. rafet ERKUL diyor ki:

  sakatlık derecesi % 91 olan sağlık kurulu raporu ile annemin üzerine yetkili bayiiden araç aldım. bayii ruhsat ve plaka işlemlerinin yapılabilmesi için annemin ikametgahındaki trafik şube müdürlüğüne vekalet verdiğimiz sigorta şirketi aracılığı ile işlemleri yapmak için gittiğinde trafik şubede görevli memurun evraklarda vasi kararı olması gerektiğini söyleyerek ruhsat ve plaka işlemlerini yapmamıştır. biz araç alıyoruz, satıldığında vasi olması gerektiğini biliyorum doğru mu? her türlü evraklarımız tamam vasi yokmuş bu konu hakkında bilgilendiril misiniz? vasisiz araç alabilirmiyim? Not: sağlık kurulu raporunda zihinsel engel bulunmamaktadır.

 36. serkan kulis diyor ki:

  %40 raporum var şeker hastalıgından rapor 16 yıl surekli vergı indirimim var otv ve (0) arac alabilirmiyim b sınıf ehliyetım var sadece arac almam icin ne yapmam gerekır .tesekkurler

 37. Faris kaya diyor ki:

  Yüzde doksan 98 rapor var Nasıl alabiliriz

 38. abdullah mallı diyor ki:

  anneme saglık raporu aldık ozurlu olrak 96 verdiler ama rapora 6 aylık olarak vermişler ve raporda6 ay sonra kontrol yazılmış bu raporlo arac alabilrmiyim.

 39. harun yildirim diyor ki:

  %80araç

 40. sefer diyor ki:

  Arkadaşlar cocoğumun %89 ağır özürlü raporu var arac alabiliyormuyum bilgi icin lütfen 0535 543 98 93 sms atin

 41. sunny diyor ki:

  WIN GÜVEN MORTGAGE
  E-POSTA ADRESİ – [dporterwintrustmortgage@outlook.com]
  MERKEZ —— Southwell Park Road Camberley, Birleşik Krallık
  ————————————————– —
  GÜVEN İPOTEK WIN hoş geldiniz
  Biz dünyanın her yerinde bireylere krediler sunuyoruz.
  Bizim kredi teklif kötü kredi ile insanlar için kullanılabilir
  herhangi bir teminat koymadan kredi güvenceye alın.

  Biz aralığından kredi vermek
  1000 $ ‘a 90.000.000 $. % 2 oranında bir faizle

  Biz bireylere kredi çeşitli tip sunuyoruz —

  bireysel krediler
  kredileri yeniden finanse
  Yatırımcı kredileri
  Oto Kredileri
  Borç konsolidasyonu kredileri
  İşletme Kredileri
  Uluslararası Krediler

  SAYGILARIMIZLA
  RONALD FARIS
  E-POSTA ADRESİ —– [dporterwintrustmortgage@outlook.com]
  WIN GÜVEN MORTGAGE

 42. Omer diyor ki:

  yüzde 91 raporum var araba alacam maaş imi etkilermi

 43. Sefer diyor ki:

  Merhaba herkese benim uzak bir akrabam var kendisi çok yasli ve gözleri görmüyor bacağında da plastikleri var bu insana 90 raporu verirler mi verirlerse ben onun adına alabilirmiyim not yasli insan huzur evinde kalıyor evladı filan yok bakımları ile çoğunlukla ben ilgileniyorum tel. 0543 889 3882 bilgi verirseniz çok mutlu olurum

 44. Mehmet diyor ki:

  Astım hastası %85 araba alabilir miyim

 45. celal sarı diyor ki:

  %80 kronik akciğer koah hastasıyım arpor hayatı boyu arac almak istiyorum 1986 dan buyana B sınıfı ehliyetim var araç kullanıyorum nasıl ve nereden arac alabilirim sizden ricam yardımcı olmanız teşekkürler.

 46. abdullah diyor ki:

  arkadaşlar bana yardımcı olun annem 98 özurlu rapoaru var bende ustume vasi aldım arac almak icin dilekce yazdım verdim sonra hakim cagırdı ne arabası alıyorsun diye bende alavagım aracın faturasına verdim oda izin vermiyorum dedi arac e 1800 mercedesti sıfır ve 1600 motordu degeri 130000 tl idi bu mercedes dedi olmaz dedi sen sadece 60000tl gecmeyen arac alcaksın dedi ret etti bu konuda yetkısı varmıdır bunu anlayamadım.

 47. osman diyor ki:

  oğlumun %60 raporu var.

  oğlumun %60 engellı raporu var,ancak %50 si kalp rahatsızlığından,bu durum da oğlum aracı kendisi kullanmıyacağına gore adına ben veya br yakını araba alıp kullanabilirmi. cevaplarsanız memnun olurum.teşekkurler…

 48. yusuf diyor ki:

  benim teyzem %90 raporlu ve araç almak istiyoruz bunun ödemesi nasıl oluyor sartlar nedir aracı kendisi kullanamayacak yakın akrabaları kullanacak

 49. Merve diyor ki:

  Babaannem zihinsel engelli %74. Dedemde %69 raporu var araba alabilirmiyiz

 50. Merve diyor ki:

  Babaannem zihinsel engelli %73. Dedemde %69 raporu var araba alabilirmiyiz

 51. Selami cingi diyor ki:

  Kardeşim onbeş yaşında yüzde yetmiş raporu var nası araba alırız ve kardeşi sürebilirmi

 52. casprens diyor ki:

  mrb ben 1,84 engelli raporum var ben araba alabilirmiyim yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

 53. selim diyor ki:

  merhaba cok acil cevaplarsaniz sevinirim
  esimin %82 goremez engelli raporu var otv siz arac alabilirmiyim

  1. Erok diyor ki:

   Mrhb benim babamın %97 rapuru var özürlü aracı alma hakkı varmı

 54. Erok diyor ki:

  Mrhb benim babamın %97 rapuru var özürlü aracı alma hakkı varmı

BİR YORUM YAZ