Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır | Kampanya Bulucu

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

Günümüzde, özürlülerin hesabına alınan araçların sayısı son zamanlarda oldukça artmıştır. Özellikle faydalanılan indirimin bu artışta etkisi çok büyüktür. Mesela sıfır bir araca, ikinci el fiyatlarından bile çok daha ucuza sahip olabiliyorsunuz.

Özürlü Araç İndirimi Şartları

Ancak özürlü indirimiyle araç alırken dikkat etmeniz gereken üç önemli nokta vardır. Özürlü araç indirimi şartlarından birincisi, alabileceğiniz en büyük motor gücü 1.4 ‘tür. Daha yükseğini alamazsınız. İkincisi, bu aracı 5 yıl boyunca satamazsınız. Özürlü araç indirimi şartlaeçüncüsü, bu indirimden sadece sıfır km araç alırken faydalanırsınız. 2. El araçlarda böyle bir indirim söz konusu değildir. Özürlü araç indirimi şartlarını bu şekilde sıralayabiliriz.

Bu yazımızda, özürlü indiriminden faydalanarak araç almak isteyen okuyucularımıza önemli bilgiler sunacağız.

Araç Alırken Özürlü İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle bilmemiz gerekiyor ki, her araca yapılan indirim aynı değildir. Aracın orjinal  fiyatına göre, yapılan indirimler de değişir. Satın almak istediğiniz bir aracın, özürlü indirimli halini hesaplamak istiyorsanız şu oranları dikkatlice incelemelisiniz:

1- KDV İndirimi: Araç satın alırken faydalanacağınız indirimlerden biri KDV indirimidir. Normalde ödemeniz gereken KDV aslında %18’dir. Ancak özürlü indiriminden faydalandığınızda, bu oran yaklaşık %15.254’e düşüyor.

2- ÖTV İndirimi: ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), normalde %45’dir. Ancak, özürlü indiriminden faydalandığınızda bu oran %26.3’e düşüyor. Bir anda ödemeniz gereken toplam ÖTV miktarı yarı yarıya azalıyor demektir bu.

3- Toplam İndirim: KDV ve ÖTV üzerinden yapılan ayrı ayrı indirimler, aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile 32 arasında değişen bir indirime tekabül ediyor.

Kısacası, normal satış fiyatı 50 BİN TL olan bir aracı satın almak isterseniz, özürlü indirimiyle birlikte bu aracın fiyatı size yaklaşık 34 BİN 500 TL’ye geliyor. Neredeyse 15 BİN 500 TL’lik bir indirimdir bu.

Burada dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta daha var. Eğer ki, adına araba alınacak kişinin özrü %90’ın üzerindeyse; ondan alınan ÖTV %26.3 değildir. %0’dır. Yani tek kuruş ÖTV alınmaz. Bu da aracın fiyatını doğal olarak çok daha fazla düşürür. Normal özürlü indirimiyle 34 BİN 500 TL’ye düşen bir araç, %90’lık özürlü raporuyla alındığı takdirde daha da ucuzlar ve yaklaşık 29 BİN 500 TL’ye düşer.
özürlü araç alımı

Ancak bu vatandaşlarımızın da bazı yükümlülükleri vardır.

Eğer,  %90 ve üzeri özürü olan  vatandaşımız aracı kendi kullanacaksa “H” tipi ehliyet almak zorundadır ve eğer, bu özründen dolayı arabaya ek bir donanım yerleştirilmesi gerekiyorsa, yetkili hastanelerin birinden “Özel Donanımlı Araç Kullanabilir” raporunu da almak zorundadır. Bu raporu alan bir vatandaşın arabasını kendisinden başka hiç kimse süremez. Kanunen yasaktır. Çünkü yasalara göre, özel donanım ile eklenti yapılmış araçları sadece o donanımı kullanmak zorunda olan araç sahibi sürebilir.

Eğer bu vatandaş, arabayı sürecek durumda değilse ya şoför tutmak zorundadır ya da yakın dereceden bir akrabasına bu arabayı kullandırtmak zorundadır. Bu durumda, arabayı kullanması belirtilen kişilerin isimleri yetkili mercilere verilmelidir. (Son zamanlarda bu durum pek önemsenmiyor).

Bu indirimlerle ilgili son bir uyarı yapma ihtiyacı daha hissediyoruz.

Biz yukarıda sadece tahmini ve yaklaşık rakamları verdik. Unutulmamalıdır ki, 50 Bin TL’lik bir araca yapılacak toplam indirim bayiden bayiye değişir. Çünkü normal satışlarda bile bayiler kendilerine uygun indirim yapmaktalar.

50 Bin TL’lik bir araç, özürlü indirimi ile birlikte bir bayide size 34 Bin 500 TL’ye indirilirken, aynı araç bir başka bayide 33 Bin TL’ye, bir diğerinde 33 Bin 500 TL’ye düşebilir. Çünkü fiyatlar serbest piyasa koşullarına göre düzenlenmektedir ve her bayi istediği kar oranını satışa yansıtır ve kendi kar oranı üzerinden de istediği indirimi size uygulayabilir. Fiyattaki bu değişkenliklere de dikkat etmeliyiz.

Yazımızı bitirirken; konu ile ilgili şu yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ediyor, hayırlı alışverişler diliyoruz:

1. Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır

2. Engelli Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur

3. Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

4. Özürlü Raporuyla Araç Alımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 86 YORUM
 1. haliladem yıldırım diyor ki:

  tavsiye ede bileceğim bir sayfa ve beni aydınlatıyor teşekkürler,

 2. haliladem yıldırım diyor ki:

  tavsiye ede bileceğim bir sayfa ve beni aydınlatıyor teşekkürler.daha fazla detaya önem verirseniz sevinirim özellikle engelliler için olursa dahada iyi olur saygılar

 3. şemsettin çoruh diyor ki:

  Slm.yüzde 90’lık bir raporla alınan araba engellinin aldığı maaşları etkiler mi?

  1. kampanyabulucu diyor ki:

   Merhaba Şemsettin Bey;
   ÖTV indiriminden yararlanarak alınan araç 2022 maaşını ve evde bakım maaşını etkilemez. Yalnız, aldığınız aracın ücreti çok yüksek ise kaymakamlık tarafından muhtaçlığınız araştırma konusu edilebilir. Her ne kadar şimdiye kadar böyle bir duruma çok fazla rastlanılmamış olsa da gidip Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfın’dan bilgi almanız daha doğru olacaktır.

 4. bunyamin Gültepe diyor ki:

  Yüzde 60 engelliyim senelik araç vergisi ne kadar öderim

  1. kampanyabulucu diyor ki:

   Merhaba Bünyamin Bey;
   Motorlu taşıtlar vergisinden muaf olabilmeniz için, engel durumunuzu belirten bir raporunuzun olması ve şahsınıza ait olan aracın engel durumunuza göre düzenlenip tertip edilmiş olması yeterlidir.

 5. olcay uzun diyor ki:

  öncelikle teşekkür ediyorum tane tane gereksiz bilgi olmadan ınsanları bu konuda cok net bi şekide aydınlatıyor bu konuda

 6. Ucler akkurt diyor ki:

  Merb.oglum %93raporlu dawn sendurumlu onun adina arac ala bilirmiyim yalnizraporu su anda 2yillik.cevap verilirse sevinirim

  1. kampanyabulucu diyor ki:

   Merhaba;
   yüzde doksan üzeri rapor işinizi görecektir. Raporun son altı ay içerisinde alınmış olması gerekiyor.

   1. mehmet diyor ki:

    Engellilere sağlanan ÖTV İndiriminden yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı

    16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek

    Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

    Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir.

 7. ibrahim esmen diyor ki:

  merhaba eşim yüzde 57 engeli raporu var eşimin adına araba alabilirmyim selamlar

 8. MÜKERREM YILDIRIM diyor ki:

  66375.00 tl olan bir aracın %94 oranında raporu olan bir engelliye geliş fiyatı nedir?

 9. zafer erdoğan diyor ki:

  annemin %44 engelli sağlık heyet raporu var,ama 80 yaşında ve hastane,banka,pazar vs ihtiyaçları için araba almak istiyoruz.indirimden yararlanarak alabilirmiyiz..yardımcı olursanız sevinirim…saygılarımla..

  1. safa diyor ki:

   eğer ablanız adına alıcaksanız raporun %90 ve üzeri olması gerektirir.

 10. eray akıncı diyor ki:

  Ablam %85 görme engelli onun adına araba alırken nasıl bi indirimden faydalanabilirim

 11. Ibrahim çoban diyor ki:

  Çocuğum %100 üzümlü 50 bin TL araç alsam nekadar ödemem gerekiyor cevaplardan sevinirim tsk

 12. ARZU SÖZERİ diyor ki:

  merhabalar benim dedem 83 yaşında ve benim yanımda yaşıyor.gözün biri görmüyor kulak duymuyor ve aynı zamanda kalp hastası sürekli hastaneye gitmesi gerekiyor kontroller için.ben dedeme rapor alabilirmiyim.ve onun adına araba almak istiyorum ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkürler

  1. resul daye diyor ki:

   kurul raporu aldıktan sonra alabilirsin raporu al gerisi kolay alabilme ihtimalin yüksek anlattıklarına göre

 13. safa diyor ki:

  hocam yanlışınız var 1.4 üzeri değil,1.9 a kadar müaade var mesela biz bu sene 1.5 dCI aldık bize söylenende 1.9-2.0 alamıyacağımız.

 14. huseyin kaleli diyor ki:

  Merhaba benim kız kardeşim % 84 engelli raporu aldı. annem bakım maaşı kız kardeşimde engelli maaşı alıyor. Rapor da sürekli degilde 2 yıllık yazıyor ben kardeşimin üzerine nasıl araç alabilirim

 15. Enver Berber diyor ki:

  Çocuğumun %92 engelli raporu var bayiler öteve hesaplamasını%1.18 le ilginç bir hesapla yapıyorlar doğru olanı örneklendirirseniz sevinirim örneğin 70.000.tl lik bir araç alsam nekadar ödemem gerekir bayinin yaptıgı bu hesap yasalmı yoksa tüketiciyi aldatmaya yönelikmi aydınlatırsanız sevinirim ilginiz için tesekkür ederim

 16. DEMİR DEMİRBİLEK diyor ki:

  MRB. benım baban felç gecırdı ve %94 raporu var 50.bın tl.lik araç alabılırmıyım ve kaca alabılırım bıde raporu 2 yıl oldu gecerlıliği varmı .tşk

 17. selami diyor ki:

  yüzde işareti nerede

 18. xalikort diyor ki:

  babamın 2002’de aldığı %95 sürekli raporu var ama rapor şu an elimizde değil kayıp yani.
  1) aynı raporun bir nüshasını alabilir miyim?
  2) alabilirsem hangi kurumdan alabilirim?
  3) aldıktan sonra raporla araç alabilir miyiz ve raporun yenilenmesi gerekir mi? şimdiden teşekkürler.

 19. Boş boş diyor ki:

  Yeni bi çıkan bi kural la göre sadece yüzde 90 üzeri özürlüler zaten faydalaniyor bide yüzde 40 üzeri sadece ortopedik raporlular da indirimli araçlardan yararlanıyor.

 20. MAHMUT AYDIN diyor ki:

  babaannem %90 raporlu arac alma konusunda tamam ama satıs için butun raporların 5 yıl zorunlulugu varmıdır.

 21. bahtı kara diyor ki:

  arabamız bır kaza sonucu pert oldu sıfır araba alıcak durumda degılız suan ıkıncı el bır arac alırsak ona tertıbat taktırılabılır mı

 22. Halil yilmaz diyor ki:

  Mrb dedem bundan 9 ay önce kalçadan ameliyat oldu 85 yasında fakat yuruyemiyor aracimizda yok çok ihtiyacımız var iyi kötü bir araç ala bilirmiyiz aydiňlatirsanz sevinirim

 23. Yunus ÖZGÜR diyor ki:

  Merabalar,
  Babam diyaliz hastası %92 özürlü raporu var. Şu an malülen emekli. Biz rapor aracıyla bir araba almayı düşünüyoruz. 55 000 tl civarındaki bir araba bize neye mal olur ve arabayı almamız babamın maaşında bir kesintiye uğratır mı? Şimdiden teşekkürler.

 24. Yunus ÖZGÜR diyor ki:

  Mrb, %92 özürlü raporu ile alınan araç kaç yıl sonra satılabilir.
  teşekkürler…

  1. Eyyup balta diyor ki:

   5 yıl

 25. Murat Tütüncü diyor ki:

  Merhabalar
  Benim %40 oranında gözden dolayı sağlık raporum vardır.
  Raporum süreklidir.
  Mevcut raporumla araç alıp alamayacağım konusunda bilgilerinizi rica ederim.

 26. muratc diyor ki:

  yanlış bilgilendirme yapmayın alınabilecek max motor hacmi 1600 cc dir

 27. Ugurş diyor ki:

  Merhabalar abim down sendromu hastası bu indirimden yararlanabilir miyiz aracı b3m kullanmak zorundayım down sendromu hastalarına standart olarak %90 üzeri özürlü raporu verirler mi ?

 28. nihas t diyor ki:

  merhabalar..

  eşimin ninesi engelli raporuna sahip. interneten okudugum kadarıyla kişinin torunları da kendisine bakmakla yukumlu olmasa bıle bu ındırımden belge cıkartarak yararlanabılıyomus.
  Acaba rıca etsem bu durumu bana teyit edebilirmisiniz.

 29. Yusuf yıldız diyor ki:

  Merhabalar..
  Iki engelli kardeşin herbirinin adına bir araba alina bilir mi yoksa her aileden bir tane mi olur .

 30. Yusuf yıldız diyor ki:

  Merhabalar. .
  İki engelli kardeşin herbirinin adına bir araba alınabilir mi yoksa her aileden sadece birinin adına mi olur ?

 31. rahmi oguz diyor ki:

  merhabalar..
  kzim adina 5 yil once almis oldugumuz araci, bagajina tekerlekli sandalyesi ,tuvalet sandalyesi v.s. sigmadigindan arka koltuga da zor bindirebildigimizden oturu mahkeme karariyla satisi yapilip su anda yeni arac alma safhasindayiz. alacagimiz aracda azami fiyat tahdidi varmidiralacagim arac indirimli fiyati 76.000 tl.dir simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

 32. MEHMET diyor ki:

  acaba yüzde 60 raporu olanada indirm varmıı

  lütfen cevaplayın

 33. Faruk diyor ki:

  S.a coğu sitede engelli arac icin 1600 cc alti motorlarlari alabilir yaziyor fakat sizin sayfada 1600 cc ye kadar alınabiliyor demissiniz hangisine inancagimizi bilemedik yardimici olabilirmisiniz

 34. mustafa kara diyor ki:

  %68 rapor ile sıfır bir araçta nasıl bir indirim kullanılır .ama aracı alan kişi hem gazi eşi hemde % 68 raporu var nasıl bir indirim var?

 35. Ercan Canbulan diyor ki:

  2016 itibari ile 100 bin tl ilk bir araç ozurlu raporuyla kaç olur cevaplarsanız sevinirim

 36. SLH KRKMZ diyor ki:

  eşim % 90 süresiz engelli raporuna sahip ve SGK lı çalışan 0 veya 2. el arac alabilirmiyiz adına

 37. Ömer diyor ki:

  Merhaba 2016 yılında 100% raporla 95 bin tl araçı kaç tl ye alabilirim kdv indirimi varmı varsa % kaç cevaplarınız için saolun

 38. serkan çakmak diyor ki:

  Merhabalar
  Benim %40 oranında gözden dolayı sağlık raporum vardır.
  Raporum süreklidir.
  Mevcut raporumla araç alıp alamayacağım konusunda bilgilerinizi rica ederim

 39. dilek diyor ki:

  eşimin %40 özürlü raporu(sol ayak ortopedi)var ve otomatik vites araç kullanablir raporu aldı. Engelli indiriminden yararlanarak araç almak istiyor. ancak o aracı ben ya da bir başkası kullanabilir mi. özel tertibat yapılmayacak arabaya. bilgi verirseniz sevinirim

 40. Tevfik diyor ki:

  Selamlar. Allah tüm hastalarımıza ve engelli kardeşlerimize yardım etsin ve acil şifalar versin inşallah. Benim sorum şöyle olacak kardeşim için yüzde 80 üzeri ama 90 altı rapor var şimdi sadece ÖTV indirimi alacak yani tam bir muafiyet yok ayrıca hangi araçları alabiliriz örneğin dacia dokker biliyorsunuz bir aile arabasıdır. İlginiz ve alakanız için teşekkürler allah hepinizden razı olsun.

 41. Şeyma taşpınar diyor ki:

  Babam %82 gözünden engelli ve raporu var onun adına damadı engelli indiriminden yararlanarak araç alabilirmi

 42. harun yildirim diyor ki:

  %80 özürlü ötv araç alabilirmiyiz

 43. harun yildirim diyor ki:

  %90 özürlü ötv araç alabilirmiyiz

 44. hamza tahiroğlu diyor ki:

  İyi günler dilerim benim babamın 100 de 96 raporu var ama babam gözlerinden ama +3 ayda bir magdur maaşı alıyor 1.6 motorlu bir araç alabilirmiyiz teşekürler

 45. mesut akgeyik diyor ki:

  benim % 37 raporum var engelli aracı alabılırmıyım

  1. MEHMET diyor ki:

   ALABİLİRSİN YALNIZ H SINIFI EHLİYET ALMAN LAZIM VE RAPOR SÜREKLİ ENGELLNİ BELRTİYOR OLMASI LAZIM MESELA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR DEMESİ LAZIM.

 46. murat diyor ki:

  benim %45 vergi muafıyeti rapırum var sıfır km arac alabilirmşyim

 47. suat diyor ki:

  yanlış hesap, toplam indirim % 30-32 değil %21 oluyor, dikkatinizi çekerim

 48. suat diyor ki:

  aynı kişi 2. defa araba alabilir mi?

 49. derviş diyor ki:

  benim %43 gözden kalıcı raporum var indirimli araç alabilirmiyim

 50. Ruzgar diyor ki:

  Raporumuz % 89 araba alırmıyız bu puanla

 51. Cemil karataş diyor ki:

  Mrb babamın %98 görme engelli raporu var yaklaşık 40 45 bin civarında araba almayı düşünüyoruz acaba engelli indirimi olunca ne kadara düşer birde bakım maaşı alıyoruz bu maasimizi almamiza sorun olurmu

 52. ali kaplan diyor ki:

  Selam un aleykum benim %82 oranla aihazamer hastası kaynanam var ben arac alabiirmiyim org indirimli

 53. muradiye elay diyor ki:

  kızımın %42 işitme engeli ve H ehliyeti mevcuttur. kızımıza araç almak istiyoruz bu indirimlerden (ÖTV,KDV) yararlanma hakkımız nedir? bilgilendirirseniz seviniriz.kolaygelsin…

 54. Muhammet diyor ki:

  Babamin % 94 glraporu war ve ama ben cift kabinli cif ceker almak istiyorum yolllarimiz cok kirik oldugunfan bilgilendirir seniz memnun olurum

 55. Ahmet çelenk diyor ki:

  Benin kızımın %96 raporu var alacağım araba 72.000 bayinin bana verdiği ötvsiz fiyat 48.000 bu fiyat sizce mantıklı bir fiyat mı beni aydınlatırsanız sevinirim

 56. fahrettin durak diyor ki:

  Merhaba benim 3 yaşında bir oğlum var. Tip 1 diyabet ve Çölyak hastası. İki hastalığının da fakülte den raporu var. ÖTV indirimi için basvursam yüzde 90 verirlermi. Daha once alan varmı. Yardımcı olursanız sevinirim. Iyi günler.

 57. kasım akar diyor ki:

  merhaba benim %64 raporum var ve malulen emekli oldum yalnız benim yürüyen aksamım da ve kabortada dıştan bakılınca birşey yok :) yani demek istiyorum ki iç hastalıklar (kalp krizi sonucu bay-pas şeker ve astım hastasıyım)yatalak değilim kendi ihtiyacımı göre biliyor.gezip dolaşıyorum. bu durumda bende araç alırken bu indirimden faydalana bilirmiyim. saygılar.

 58. ibrahim diyor ki:

  sayın admin aracın 1.4 olması gerektiğini söylüyosun yanlış bigi 1.6 alabiliyosun bu 1 ikincisi öteve indirimi %45 tir kadeve indirimi yok tur eveyi ödemek zorundasın bilgileri güncelleyin sayın admin birde bir sürü indirim olsada galeriler hesap yaparken ayıp oluyor ama geçire bildiği kadar geçiriyor daha dün itibariyle bir dostum %98 raporla 1.5 daccia dastır aldı aracın fiyatı 52 gözüküyor ama dostuma 38 saymışlar bence 34 olmalıydı bu arcaın fiyatı ama bizim insanlar indirim varmı var tamam olur hop alındı gitti ddüşüncesi var

 59. Engin koşan diyor ki:

  Merhaba babam diyabet hastası insülin iğne kullanıyor Bu raporundan dolayı araç almamız mümkun mü acaba Teşekkürler

 60. ali diyor ki:

  %40 engelli birinin alacagı en yüksek motor 1.4 değil 1.6 dır düzeltirseniz iyi olur

 61. Batuhan diyor ki:

  Ya kardesim bende mi sorun var sizdemi anlamiyorum.yuzde 90 ve uzeri ozurlu icin arac alicam.mevzuatta diyorki yuzde 45 otvden muaf.simdi hesapliyom otv si kdvsi mtv herseyi icinde olan arac 100 binlira ise otv yuzde 45 muaf isem bu arac 55 bin olur.bayiye gidiyorum adam bana 97 binliralik araca otv siz 69 binlira diyor.nasil hesapladin diyorum aracin vergisiz haline sadece kdv ekledim diyor.lan sitelerede bakiom benim aklim almiyor bu yuzde 45 den nasil muaf olunuyor .yuzde 45 diyoruz ya otamatik olarak yaridan biraz fazla olmali matematige gore.eee hocam burdada yazmissiniz 50 binliralik arac yuzde 45 duserse 29.olur die.nasil hesapladiniz neden 29 oluyor.50×45÷100=y olsun sonucta 50-y olur yani 27500 olur

 62. Can diyor ki:

  Yanlış bilgi vermeyin arkadaşlar bundan 5 yıl önce 1.6 motor arabayı aldık şimdi ise devlet 1800 cc kadar veriyor yani 1.8 motorlara kadar yanlış bilgi!!!

 63. Nur Dua diyor ki:

  Merhaba 5 yaşında kızımın %8 6 raporu var ve 2 yıllık süresi var bu raporlar araba alabilir miyiz. Bir de bu aracı almak için kredi alabiliyor muyuz lütfen cevap verin

  1. Seyit arslan diyor ki:

   Gecm8s olsun benim de oglumun %80 rapor u var ama yeterli olmuyor %90 istiyorlar malesef eger konuyu cozduyseniz beni de bilgilendirirseniz sevinirim

  2. Seyit arslan diyor ki:

   Gecmis olsun benim de oglumun %80 rapor u var ama yeterli olmuyor %90 istiyorlar malesef eger konuyu cozduyseniz beni de bilgilendirirseniz sevinirim

 64. aziz diyor ki:

  mrb annem 69 yaşında % 71 sürekli ve ağır engelli raporu var annemin adına ötv siz araba alabilirmiyim

 65. serkan diyor ki:

  merhaba benim babam felcli onun uzerinden 15.000 ile 20.000 tl arası bir arac almak istiyorum bu fiyatlarda olan araclara ne kadar odeme yapmam istenir

 66. Pelin diyor ki:

  Merhaba,
  Benim annem 2 sene önce sol tarafından felç geçirdi. Şuanda birinin bakımına muhtaç. Yanında refakatçi olmadan hiçbişey yapamıyor. Ötv indiriminden yararlanıp araç satın almak istiyoruz. Yüzde kaç rapor alırız. %90 rapor verirler mi.

  Vericeğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi Günler.

 67. Pelin diyor ki:

  Merhaba,
  Benim annem 2 sene önce sol tarafından felç geçirdi. Şuanda birinin bakımına muhtaç. Yanında refakatçi olmadan hiçbişey yapamıyor. Ötv indiriminden yararlanıp araç satın almak istiyoruz. Yüzde kaç rapor alırız. %90 rapor verirler mi?

  Vericeğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi Günler.

 68. MF DOCTORS diyor ki:

  Arkadaslar yuzde 90 raporu felcli hastaya verirler ama yinede gidip heyete giren de larla gorusmenizde fayda var.elinizde daha onceden bulunan raporlar filmler test sonuclari varsa goturun.sorun yuzde 90 rapor almak deil sorun o raporu alirken katlanilan eziyet.yatalak hasta icin heyet raporu alinacaksa en az 4 doktora girmeki diyor hastaneler yonetmeligi.yatalk bir hasta dusunun sira alacak her doktor icin ve o zamn orda olacak girecegi kesin deil belki dr olmayacak ve buna ragmen gidecek ustune 3 doktara daha gidecek ve o haliyle bi suru testw girecek bu surec en az 3 gun devam edecek ki siz onu hastaneye yatiramayacksiniz bisey olursa cunku hastanede yatan hastalar icin heyet raporu verilmiyor.taburcu olduktan sonra alacaksiniz.bu zaman araligi icerisinde yasanacak en ufak aksilik sureci aifirlayacak ve basa don3ceksiniz.buna ne hasta dayabilir nede vasisi .bu izdira i yillardir cekenler var.

 69. Yıldırım diyor ki:

  Meraba.
  Ablamın engelli çocuğu üzerine araba almayı düşünüyorum. Dayısı olarak ben kullanıcı olabilir miyim ona

 70. Yaşar diyor ki:

  Annenin sol kolu yok ayaklarda platin var şeker var gözleri şekerden dolayı az görüyor tansiyonu var kalp var kaç özür alabiliriz?

 71. Halil diyor ki:

  Kredi kullanma biliyomuyuz

 72. serkan diyor ki:

  halam %55 engelli. ötv ve kdv indiriminden yararlanarak araç almak istiyor. fakat h sürücü belgesi yok. h sürücü belgesi olmadan indirimli araç alabilir mi.

 73. hale diyor ki:

  merhaba. biz %94 engelli annemiz için araba alıcaz. bayiye fiyat sorduğumuzda 65 bin liralık araca 45 bin dediler. ancak yukarıda okuduğuma göre %90 üzeri engelli bir kişi için 50bin liralık araç 29.500 liraya geliyor. bu durumda bizim de 65 bin liralık aracı 39 bin liraya almamız gerekmez mi?

 74. Taner diyor ki:

  Merhaba benim abim arac kullanamaz %50 özürlü beni nilgilendirirmisiniz arac almak istiyoruz

 75. Solmaz diyor ki:

  Benim oğlum %50 zihinsel engelli üzerine araba alabilirmiyim

 76. Ünal diyor ki:

  Benim kizim 6 yasinda 2 yasinda ki bir cocuk gibi 100de 82ki raporu var ben babası olarak alabilirmiyim.

BİR YORUM YAZ